Orbán sa chystá do Bavorska, sociálni demokrati sú pobúrení

Orbán pobúril Rumunov, zverejnil symboly uhorského štátu
Maďarský premiér Viktor Orbán zverejnil na svojom Facebooku desiatky fotografií dokresľujúcich atmosféru letnej univerzity, medzi nimi aj stánok predajcu odznakov Uhorska a tiež stánok so sedmohradskými vlajkami. Foto: SITA/AP

MNÍCHOV 4. októbra (WebNoviny.sk) – Poslanci Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) v Bavorsku sú pobúrení zámerom privítať na pôde tamojšieho krajinského parlamentu maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý má túto inštitúciu navštíviť 17. októbra.

Šéf frakcie SPD v bavorskom krajinskom sneme Markus Rinderspacher to uviedol v liste adresovanom jeho predsedníčke Barbare Stammovej, členke konzervatívnej Kresťansko-sociálnej únie v Bavorsku (CSU).

„Považujem za úplne chybné znamenie, ak má práve bavorský krajinský snem poslúžiť ako pódium pre verejné vystúpenie autokrata a ničiteľa Európy Viktora Orbána,“ citovala v utorok z Rinderspacherovho listu agentúra DPA. „Oslavovať v bavorskom krajinskom sneme putinizáciu Maďarska je z môjho pohľadu zabúdaním na dejiny a zásadnou politickou chybou,“ dodal s narážkou na ruského prezidenta Vladimira Putina.

Podľa Rinderspachera pozýva maďarský generálny konzul v Bavorsku na podujatie v krajinskom sneme, na ktorom by mal byť okrem Orbána prítomný aj predseda bavorskej vlády, šéf CSU Horst Seehofer.

Hovorca krajinského snemu sa vyjadril, že akcia v uvedenom termíne je „externým podujatím“ maďarského generálneho konzulátu, ktoré si na tento účel iba prenajalo priestory, čo v minulosti využili aj zastupiteľstvá iných partnerských krajín, napríklad Rakúska či Holandska. Návštevníci podujatia sú v takomto prípade „hosťami generálneho konzulátu, a nie krajinského snemu“, citovala DPA nemenovaného hovorcu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Horst SeehoferViktor Orbán