Orbán varuje: Migranti nielen klopú na dvere, už ich vykopli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Chorvátsko zvážalo migrantov k maďarskej hranici
Chorváti začali zvážať migrantov autobusmi k hraniciam Maďarska. Ďalší migranti cestovali k maďarským hraniciam vlakom. Maďarsko, 18. september 2015. Foto: SITA/AP

BUDAPEŠŤ 21. septembra (WebNoviny.sk) – Migranti už nielen búchajú na dvere Maďarska, ale ich už aj vykopli. Vyhlásil to v pondelok v Budapešti na úvod jesennej schôdze parlamentu predseda maďarskej vlády Viktor Orbán, podľa ktorého sa chcú dostať cez hranice Maďarska a Európy státisíce, dokonca milión prisťahovalcov.

Podľa agentúry MTI Orbán v prejave pred poslancami zdôraznil, že nevidieť koniec migrácie, pretože napríklad iba v Iraku a v Sýrii sú odkázané na humanitárnu pomoc ďalšie milióny ľudí a chystajú sa na cestu.

Severoafrický obranný val sa zrútil

Premiér dodal, že „severoafrický obranný val“ sa zrútil a arabská jar spôsobila chaos, pretože inštitúcie zastupiteľskej demokracie, ktorá je podľa Západu jedinou vhodnou štátnou formou, zlyhali tam, kde neexistuje vôľa mať takéto zriadenie.„Európa nielenže nechala pootvorené okná a dvere, ale migrantom poslala ešte aj pozvánky,“ zdôraznil predseda maďarskej vlády, podľa ktorého sú migranti obeťami zlého politického rozhodnutia. „Svet sa im v podstate obrátil chrbtom,“ skonštatoval Orbán.

Podľa jeho slov Európa sama nedokáže vyriešiť všetky problémy sveta, nedokáže živiť všetkých ekonomických migrantov, pričom nie je isté ani to, že všetci imigranti chcú aj pracovať. „Treba sa zamyslieť nad tým, ak niekto v Nemecku protestuje, aby mohol ísť do Švédska,“ podčiarkol Orbán.

Podľa Orbána strážia Maďari aj Európu

Orbán znova zdôraznil, že Maďarsko chráni Európu i seba. „Keď strážime svoje hranice, tak chránime i Európu,“ povedal s tým, že súčasne je však potrebné bojovať aj na druhom fronte – na fronte „krátkozrakej európskej politiky, ktorá sa obrátila proti vôli Európanov“. Európska ľavica podľa neho vidí v migrácii naplnenie svojho historického cieľa, ktorým je likvidácia národov.

„Nie nadarmo útočia na Maďarsko, pretože si chráni národnú nezávislosť,“ tvrdí Orbán. Európu skritizoval i za to, že kým od pol miliardy svojich občanov vyžaduje dodržiavanie zákonov, od migrantov si nedokáže vynútiť obyčajnú registráciu. Problémom podľa Orbána je, že Európa považuje za utečencov aj ekonomických migrantov.

Maďarská vláda inzeruje v Libanone

Maďarská vláda uverejnila v pondelok v libanonských novinách inzerát, prostredníctvom ktorého varuje migrantov, aby nevstupovali ilegálne na územie Maďarska, keďže ide o trestný čin stíhateľný väzením. Informovala o tom agentúra AP.

V celostranovom inzeráte, ktorý vyšiel v niekoľkých tamojších periodikách vrátane hlavného libanonského denníka an-Nahár, maďarská vláda uvádza, že voči osobám, ktoré sa pokúsia ilegálne vstúpiť na územie krajiny, „budú uplatnené najprísnejšie možné opatrenia“. „Prevádzači, nepočúvajte ľudí. Maďarsko nepovolí ilegálnym imigrantom vstúpiť na svoje územie,“ uvádza sa v inzeráte uverejnenom v angličtine i arabčine.

Do Libanonu ušlo 1,2 milióna Sýrčanov

V Libanone sa momentálne nachádza takmer 1,2 milióna sýrskych utečencov, z ktorých niektorí z dôvodu zmenšujúcej sa humanitárnej pomoci a ubúdajúcich pracovných príležitostí vyjadrili záujem migrovať ďalej do Európy. Maďarsko, ktoré 15. septembra uzavrelo hranice so Srbskom, v snahe o spomalenie prílevu migrantov postavilo na hraničnom priechode Beremend na srbských hraniciach ďalšiu oceľovú bariéru, migrantský exodus to však neovplyvnilo.

Ľudia utekajúci pred násilím a chudobou z Blízkeho východu, Afriky a Ázie sa preplavujú cez Stredozemné more na vratkých pašeráckych člnoch a následne putujú od jedných európskych štátnych hraníc k ďalším, snažiac sa dostať do krajín, ktoré ich vítajú – ako napríklad Nemecko či Švédsko.

Parlament rozhodol o možnosti nasadenia armády proti migrantom

Malo by Slovensko prijať utečencov a pomôcť im?

Poslanci maďarského parlamentu schválili v pondelok novely zákonov o obrane a polícii, v zmysle ktorých bude v terajšej situácii migračnej krízy možné nasadiť na hraniciach aj armádu. Za návrh vyžadujúci dvojtretinovú väčšinu hlasovalo 151 poslancov strán vládneho bloku Fidesz a KDNP, ale aj poslanci opozičného ultrapravicového Jobbiku, informovala agentúra MTI.

Proti návrhu hlasovalo 12 poslancov, 27 sa zdržalo. Podľa schválených noviel majú vojaci v čase krízovej situácie vyvolanej masovou migráciou podobné právomoci ako policajti. Môžu napríklad legitimovať, zadržať a predviesť osoby, kontrolovať vozidlá a šatstvo, môžu sa zúčastňovať na opatreniach týkajúcich sa cudzineckej agendy alebo kontrolovať cezhraničnú premávku.

Vojaci budú môcť pri plnení uvedených úloh používať aj donucovacie prostriedky, ktoré spôsobia poranenia. Tieto však nesmú smerovať k vyhaseniu života, s výnimkou prípadov útokov, kde takáto možnosť nie je. V prípade vojakov – rovnako ako u policajtov – nebude použitie gumených projektilov, pyrotechnických prostriedkov, slzotvorného plynu a siete na zadržanie osôb kvalifikované ako použitie strelnej zbrane.

Ďalšie možnosti príslušníkov armády v súvislosti s ochranou hraníc a odhaľovaním teroristických činov sa podľa schválených noriem týkajú zahraničnej výzvednej činnosti v spolupráci s tajnými službami, vrátane vyhľadávania a odhaľovania prevádzačov.

Vojaci budú ďalej môcť v krízovej situácii uzatvárať územia, nevpúšťať do nich ľudí a nariaďovať opustenie týchto území. Podobne ako polícia budú aj príslušníci ozbrojených síl môcť v súlade s normami platnými pre políciu robiť obrazové a zvukové záznamy. Predkladatelia návrhu noviel zmeny zdôvodnili tým, že migračná kríza si vyžaduje užšiu spoluprácu orgánov na ochranu štátnych hraníc a v čase krízy aj nasadenie armády do niektorých ochranných úloh.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Viktor Orbán