Orbán vidí plány s migrantmi ako šialené, nenašli by prácu

Madarsko slovensko budapest hranice mapa
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRUSEL 20. mája (WEBNOVINY) – Maďarský premiér Viktor Orbán v utorok na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu opakovane odmietol plán Európskej únie na riešenie migračnej krízy, pričom ho označil za „hraničiaci so šialenstvom“.

Európa patrí Európanom, vyhlásil Orbán

Politik zároveň obhajoval svoje postoje v súvislosti s možnosťou opätovného zavedenia trestu smrti v Maďarsku. Európa patrí Európanom, Maďarsko Maďarom, vyhlásil. Orbán trval na tom, že je potrebné prehodnotiť dohody EÚ a členským štátom vrátiť právo rozhodnúť, či imigrantov chcú, alebo nie.

Maďarsko migrantov nevie zamestnať

„Nie sme schopní poskytnúť imigrantom pracovné miesta,“ vyhlásil maďarský premiér. Európskym politikom zároveň navrhol rozlišovať medzi migrantmi, ktorí zo svojej krajiny utiekli pred strachom z prenasledovania, a tými, ktorí do Európy prichádzajú s vidinou vyššej životnej úrovne. Upozornil tiež na to, že Európania vnímajú voľný pracovný pohyb v rámci hraníc únie inak ako migráciu z krajín mimo EÚ.

Orbán zdôraznil, že Maďarsko malo až do roku 2012 vlastné pravidlá v zachádzaní s utečencami, EÚ však krajinu donútila k ich zmene. Zároveň povedal, že dohody sú výsledkom práce ľudí, a teda ich možno meniť, a nie Božím prikázaním.

Schulz kritizoval plány o zavedení trestu smrti

Predseda EP Martin Schulz v reakcii súhlasil s tým, že dohody nie sú Božím prikázaním, je ním však imperatív – Nezabiješ!, čím preniesol debatu k možnosti opätovného zavedenia trestu smrti v Maďarsku. Orbánove tvrdenia kritizoval aj predseda skupiny liberálov v EP Guy Verhofstadt.

Vyhlásenia maďarského premiéra ohľadom opätovného zavedenia trestu smrti aj migrácie označil za provokatívne, a obvinil ho z budovania proruskej zahraničnej politiky. Orbánovi zároveň pripomenul, že v roku 1956 západné krajiny prijali množstvo maďarských utečencov.

Počas utorňajšieho Orbánovho prejavu v Štrasburgu protestovali v Budapešti proti jeho politike stovky ľudí, pričom názory maďarského premiéra na imigrantov označovali za vysoko xenofóbne.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Guy VerhofstadtMartin SchulzViktor Orbán