Orbánova vláda ide bojovať proti antisemitizmu, dôvodom sú kampane proti Sorosovi

Viktor Orbán, George Soros
Vľavo premiér Viktor Orbán a zľava americký filantrop a finančník George Soros. Foto: koláž WBN

BUDAPEŠŤ 29. novembra (WebNoviny.sk) – Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorá sama bola v posledných rokoch často obviňovaná z cieleného rozdúchavania antisemitských nálad, začína financovať celoeurópsku kampaň proti antisemitizmu.

Ako vo štvrtok v Budapešti informoval hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács, Budapešť bude od budúceho roku poskytovať každoročne 1,5 milióna eur na pôsobenie novovytvorenej organizácie bojujúcej proti antisemitizmu. Jej názov bude Liga európskej akcie a ochrany a vznikne prebudovaním maďarskej mimovládnej organizácie Nadácia pre akciu a ochranu (APF), ktorá funguje už od roku 2012.

Kampane proti Sorosovi

Sídlo novej organizácie bude v Bruseli a jedným z jej poslaní bude prevádzkovanie telefónnej linky, na ktorú budú môcť občania z ktorejkoľvek európskej krajiny hlásiť antisemitské útoky či incidenty. Ďalšou z činností organizácie by malo byť aj posudzovanie legislatívneho rámca boja proti antisemitizmu v jednotlivých členských krajinách EÚ.

Podozrenia zo šírenia antisemitských nálad si Orbánov režim vyslúžil najmä svojimi početnými kampaňami proti americkému filantropovi a finančníkovi Georgeovi Sorosovi. Toho Orbán obviňuje, že pracuje proti Maďarsku a okrem iného „dováža“ do krajiny migrantov, aby v nej ohrozil dominanciu pôvodnej európskej populácie.

Soros súčasťou „židovskej elity“

Hoci tieto kampane neboli otvorene antisemitské, väčšina Maďarov, a najmä jeho neprajníci, si Sorosa spája s jeho židovským pôvodom. Podľa niektorých konšpiračných teórií, ktoré sú populárne aj v Maďarsku a sú Orbánom výdatne priživované, je Soros súčasťou „židovskej elity“, ktorá sa tajne pokúša ovládať svet.

Súčasťou jednej z Orbánových kampaní proti Sorosovi boli aj veľké nálepky s jeho podobizňou, ktoré maďarská vláda nechala vylepiť na palubu v dopravných prostriedkoch, čo znamenalo, že cestujúci mu chtiac-nechtiac stúpali po tvári. Proti tejto časti kampane sa aj v Maďarsku zdvihla vlna odporu a vláda dala nálepky z dopravných prostriedkov zakrátko odstrániť.

Informácie pochádzajú z agentúry AP, spravodajského serveru Yeshiwa World News a z archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe George SorosViktor Orbán