Greenpeace Slovensko víta názor Pellegriniho, ktorý spochybnil väzobné stíhanie aktivistov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Aktivisti Greenpeace, Peter Pellegrini
Sprava: Premiér Peter Pellegrini a archívna fotografia aktivistov Greenpeace, ktorí protestovali za zastavenie ťažby uhlia na Hornej Nitre. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 3. novembra (WebNoviny.sk) – Organizácia Greenpeace Slovensko víta vyjadrenie premiéra Petra Pellegriniho, ktorý na sociálnej sieti spochybnil väzobné stíhanie aktivistov.

„Sme radi, že predseda vlády Peter Pellegrini súhlasí s tým, že postup voči aktivistom Greenpeace je neadekvátny,“ uviedla vo vyhlásení riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková.

Pellegrini v nedeľu večer napísal, že na význam ťažby uhlia na Hornej Nitre má síce iný názor ako skupina ochranárskych aktivistov a nepáčia sa mu ani spôsoby, akými svoje názory prezentujú, zároveň sa však pozastavil nad rozhodnutím súdu nechať aktivistov až do procesu vo väzbe.

Nebezpeční pre spoločnosť

„Je naozaj na zváženie, či tým najlepším krokom je ponechanie 12 mladých ľudí vo väzbe. Rešpektujem rozhodnutia súdov, ale tak, ako sa mi zdalo absurdné prepustenie z väzby zjavného vraha mladého Filipínca, tak sa intenzívne pozastavujem aj nad týmto rozhodnutím,“ vyhlásil premiér s tým, že vo väzbe by mali skončiť len ľudia, ktorí sú zjavne nebezpeční a ktorí páchajú trestnú činnosť.

„Budem sa preto pýtať ministra spravodlivosti, ako vieme nastaviť pravidlá v tejto oblasti tak, aby boli väzobne stíhaní tí ľudia, ktorí sú skutočne nebezpeční pre spoločnosť,“ uzavrel.

Kohutková vo vyhlásení konštatovala, že názor Greenpeace Slovensko na ukončenie ťažby a využívania uhlia na Slovensku, s ktorým premiér nesúhlasí, nie je osamotený. Koniec uhoľnej energetiky na Slovensku si podľa prieskumu praje až 64 percent Slovákov.

„Chápeme, že nie každý rozumie spôsobu protestovania Greenpeace. Ale takýmto protestom predchádzajú rokovania s miestnymi aj národnými politikmi, predkladania množstva argumentov. V tomto prípade sme urobili aj testovanie, ktoré odhalilo alarmujúce hodnoty arzénu v sedimentoch v okolí výpustov banských odpadových vôd,“ zdôraznila Kohutková.

Reakcia nebola dostatočná

Dodala, že reakcia kompetentných, či už samotnej ťažobnej firmy alebo štátu, nebola dostatočná. Problémy Hornej Nitry sú podľa nej desaťročia previazané s uhoľným priemyslom a neriešia sa.

Polícia ešte v stredu 28. novembra zadržala pätnásť aktivistov zo štyroch krajín po tom, ako vyvesili 15-metrový transparent na ťažobnú vežu v objekte Hornonitrianskych baní. Troch aktivistov prepustili. Sedem žien a päť mužov zostalo vo väzbe a vzniesli voči nim obvinenie.

Greenpeace od začiatku odmieta tvrdenia Hornonitrianskych baní, že aktivisti ohrozili svojím konaním baníkov. Okresný súd v Prievidzi v nedeľu rozhodol, že aktivisti budú až do súdneho procesu stíhaní vo väzbe.

Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude rozhodovať Krajský súd v Trenčíne. Greenpeace toto rozhodnutie považuje za bezprecedentné a vyzýva k solidarite so zadržanými.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Pellegrini
Firmy a inštitúcie GreenpeaceHornonitrianske bane