Organizátor návštevy pápeža sa riadi Covid-automatom, premiér odmieta zasahovanie do pravidiel

Šaštín: Prípravy na návštevu pápeža Františka
Prípravy pred očakávanou návštevou pápeža Františka v okolí Baziliky Sedembolestnej Panny Márie v Šaštíne. Foto: SITA/Martin Medňanský

Organizátor hromadných podujatí si môže zvoliť režim na základe podmienok uvedených v Covid-automate a v súlade s vyhláškami Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR). Uviedla to v stanovisku hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Ministerstvo vyzýva na dôsledné dodržiavanie opatrení

Rezort zdravotníctva vyzýva všetkých účastníkov podujatí so Svätým Otcom, aby dôsledne dodržiavali všetky protiepidemické opatrenia, a to nielen počas svätých omší a verejných stretnutí, ale napríklad počas prepravy verejnou dopravou, pri čakaní na vstup do sektorov či po skončení podujatí a návrate domov.

Premiér Eduard Heger žiadnym spôsobom nezasahoval do zmeny pravidiel v súvislosti s návštevou pápeža. O stanovisku predsedu vlády informovala jeho hovorkyňa Ľubica Janíková. Podľa nej išlo o rozhodnutie organizátora, teda Konferencie biskupov Slovenska. „Tí musia postupovať v súlade s aktuálne platnou vyhláškou úradu verejného zdravotníctva,“ povedala Janíková.

Záujemcovia sa musia zaregistrovať

Pôvodne mali byť stretnutia s pápežom určené len pre zaočkovaných. Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS) v sobotu 4. septembra informovala, že budú dostupné aj pre návštevníkov v režime OTP (očkovaní, testovaní, prekonané ochorenie COVID-19).

Záujemcovia sa musia zaregistrovať na stránke navstevapapeza.sk. TK KBS upozornila, aby sa teraz neprihlasovali do existujúcej registrácie pre plne zaočkovaných, ale počkali do pondelka 6. septembra na spustenie registrácie OTP.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerĽubica JaníkováZuzana Eliášová
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR