Organizátori olympiády priznali chybu, zelenú vodu vymenili

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - šiesty deň
Premnožené riasy v bazénoch Centra vodných športov Marie Lenkovej sfarbili vodu do zelena. Rio de Janeiro, 10. august 2016. Foto: SITA/AP

RIO DE JANEIRO 14. augusta (WebNoviny.sk) – Organizátori OH v Riu de Janeiro vzdali svoju snahu o vyčistenie zelenej vody v jednom z bazénov v Centre vodný športov Marie Lenkovej. Namiesto toho ju začali v sobotu vypúšťať a bazén naplnili vodou z neďalekého tréningového bazéna.

OH 2016

Hovorca organizačného výboru hier Mario Andrada uviedol, že pristúpiť k tomuto „radikálnemu riešeniu“ bolo nevyhnutné, lebo aktérky trávia väčšinu času pod hladinou a potrebujú vizuálnu orientáciu, rozhodcovský zbor tiež.

Vodu vymieňali celú noc, aby sa súťaž akvabel mohla začať vo vode s modrým, a nie zeleným odtieňom. Program synchronizovaného plávania sa v nedeľu začal kvalifikačnou voľnou zostavou dvojíc aj za účasti slovenského dua Jana Labáthová, Nada Daabousová.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro – 9. deň

Nebola to hračka, vymeniť museli milión galónov vody (379-tisíc litrov), aby stihli ranné tréningy synchronizovaných plavkýň. Zelené sfarbenie spôsobili rozmnožené riasy.

Organizátori síce tvrdili, že voda nepredstavuje zdravotné riziko, ale pre zlú viditeľnosť pristúpili k prečerpaniu. „Samozrejme, že je to hanba, keďže sme hostiteľmi olympijských hier. Voda by mala byť bledomodrá a priehľadná. Mali sme to urobiť lepšie a rýchlo vyriešiť. Je to pre nás ponaučenie,“ uviedol Andrada.

Bazén na skoky do vody ponechajú v terajšom stave. Americká reprezentanta v skokoch do vody Abby Johnstonová ho označila za močiar. Kombinácia rias, nedostatočnej údržby, vysokej teploty a prevádzky nad očakávania spôsobila zafarbenie vody v skokanskom bazéne v utorok, o deň sa s rovnakou zmenou pridal aj ten väčší.

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Labáthová