Orlica Anička priletela do najviac znečistenej časti Afriky

Orlica
samica orla kráľovského Foto: SITA/Ochrana dravcov na Slovensku

POPRAD 24. novembra (WebNoviny.sk) – Pre daždivé počasie slovenskí ochranári na niekoľko dní stratili kontakt s orlicou Aničkou a nedostávali žiadne GPS pozície. Naposledy ju lokalizovali v blízkosti hraníc Demokratickej republiky Kongo a Zambie. „V pondelok sa nám opäť ozvala. Nabrala južný kurz a teraz je už v centrálnej Zambii, severne od mesta Kabwe. Širšie okolie tohto mesta je známe ťažbou veľkého množstva farebných kovov, napríklad olovených rúd, a preto patrí medzi najviac znečistené územia Afriky,“ vysvetlil Pavol Majko, riaditeľ Správy Tatranského národného parku (TANAP).

Samička orla krikľavého opustila svoje hniezdisko na Liptove 16. septembra a vydala sa na niekoľkomesačnú trasu do svojho zimoviska. Jej tohtoročná trasa je podľa Majka podobná ako minuloročná, menšie výkyvy pravdepodobne súvisia s počasím a klímou. Po opustení Európy Anička preletela ponad Áziu. Počas letu absolvovala trasu ponad nepokojnú Sýriu, neskôr postupne preletela západným okrajom Etiópie do Južného Sudánu ponad hranice severnej Ugandy. Odtiaľ si to Anička namierila na juh pozdĺž Viktóriinho jazera do Tanzánie a dostala sa tak cez rovník na južnú pologuľu. Vzdušnou čiarou prekonala takmer sedemtisíc kilometrov.

Samičku orla krikľavého sledujú ochranári už tretí rok, umožňuje to miniatúrna vysielačka na jej chrbte. Vďaka nej vždy vedia, kde sa presne nachádza, a dozvedajú sa zaujímavé údaje z jej života. Ako vysvetlil Majko, Anička počas tohto obdobia absolvovala dvakrát náročnú púť do Južnej Afriky a späť. Druhú zimu prekonala vzdušnou čiarou do Mozambiku rekordných 8 400 km a zaletela takmer až k brehom Indického oceánu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom