Orlica Anička sa vracia domov, pripravili jej nové hniezdo

Arnold orol kriklavy
Foto: Spravatanap.sk

POPRAD 3. apríla (WebNoviny.sk) – Orlicu Aničku bude na Slovensku čakať nové hniezdo. Ochranári zo Správy Tatranského národného parku (TANAP) jej na vysokom smreku na Liptove pripravili priestranné hniezdo, cieľom bolo zlepšiť jej i orlovi Arnoldovi možnosti na hniezdenie.

„Snažili sme sa v tomto smere čo najviac priblížiť jej pôvodnému hniezdu, ktoré obsadzovala, využívala ich dokonca tri,“ uviedol pre agentúru SITA riaditeľ Správy TANAPu Pavol Majko, Hniezdo sa podľa jeho slov snažili umiestniť tak, aby mohli na vedľajší strom nainštalovať web kameru. Prostredníctvom nej budú môcť návštevníci internetovej stránky Správy TANAPu sledovať život orlice v hniezde.

Podľa Majka vyzerá nová hniezdo ako to originálne. „Jeho napodobeninu vytvoril kolega, strážca Ján Holma, skúsený dlhoročný ornitológ. Spevnil ho konštrukciou, drevenou podperou proti spadnutiu,“ vysvetlil riaditeľ Správy TANAPu. Hniezdo sa nachádza vo výške asi dvadsiatich metrov. Ochranári zatiaľ netušia, či sa nové hniezdisko orlici zapáči alebo si postaví nové.

Podľa ochranárov by sa orlica Anička mohla vrátiť späť na Slovensko už niekedy v polovici apríla. Aktuálne pokračuje na ceste domov. „Niekoľko dní sa zdržiavala západne od tretieho najväčšieho jazera Afriky, ktorým je Malawi, v rovnomennom štáte. Pritom lietala a lovila na území Národného parku Nyika a rezervácie Kaminga forest v okolí mesta Mzuzu,“ opísal jej pohyb Majko.

Samičku orla krikľavého sledujú ochranári už viac ako tri roky, umožňuje to miniatúrna vysielačka na jej chrbte. Vďaka nej vždy vedia, kde sa presne nachádza, a dozvedajú sa zaujímavé údaje z jej života. Anička počas tohto obdobia absolvovala trikrát náročnú púť do Južnej Afriky, na v poradí tretiu cestu späť na Slovensko sa vydala začiatkom marca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie TANAP Tatranský národný park