Orlica Zora navštívila už deviatu krajinu, Štefánia dokonca desiatu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Orlica Zora

BRATISLAVA 19. mája (WebNoviny.sk) – Minuloročné mláďatá orla kráľovského Zora a Štefánia, ktoré sledujú ornitológovia z Ochrany dravcov na Slovensku pomocou GPS vysielačiek, navštívili Bielorusko, pričom pre Zoru ide o jej deviatu krajinu a pre Štefániu dokonca o desiatu.

„Kým mladé jedince dospejú, tak sa túlajú po svete. Získavajú skúsenosti a spoznávajú územie, kde raz možno budú hniezdiť. Na základe údajov z GPS vysielačiek vieme, že orlica Zora navštívila už deväť krajín a Štefánia dokonca desať. Najviac nás prekvapilo, že oba jedince nezávisle od seba urobili prelet až do Bieloruska,“ uviedol vo vyhlásení Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.  Momentálne sa podľa neho obe orlice nachádzajú v Maďarsku.

Projekt LIFE PannonEagle

Ornitológovia v lete 2017 v rámci projektu LIFE PannonEagle dali šiestim mláďatám orlov kráľovských GPS vysielačky, z toho trom zo západného a trom z východného Slovenska. Pomocou vysielačiek zisťujú, v ktorom území sa mladé jedince pohybujú a zároveň vedia, či sú v poriadku.

GPS vysielačky sú v súčasnosti aktívne už iba na orliciach Zora a Štefánia z východného Slovenska. Jedno mláďa uhynulo minulý rok na respiračné ochorenie. Orlicu Zuzanu našli po Vianociach v blízkosti obce Diakovce otrávenú návnadou, ktorú tam umiestnil človek. Ďalšie dve orlíčatá, Sára a Peter, zmizli.

„Viackrát sme skontrolovali široké územie v oblasti naposledy vysielaných údajov, ale nepodarilo sa ich nájsť. Predpokladáme, že môže ísť aj o poruchu zariadenia,“ konštatoval Veselovský. Doplnil, že Zora už navštívila okrem Slovenska Maďarsko, Srbsko, Českú republiku, Rakúsko, Rumunsko, Poľsko, Ukrajinu a Bielorusko. Orlica Štefánia navštívila rovnaké štáty, no pridala si aj Slovinsko.

Šesť prípadov otravy

Orol kráľovský je podľa Veselovského u nás veľmi vzácny. Minulý rok na Slovensku hniezdilo iba 55 párov, v celom Panónskom regióne (časti Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Srbska a Rakúska) len necelých 300 párov.

„Celý život sa stretávajú s rôznymi nástrahami a prekážkami – od nedostatku potravy, cez kolízie s automobilovou a vlakovou dopravou, až po nelegálne otravy a zastrelenia. Pritom orol kráľovský môže žiť vo voľnej prírode desiatky rokov,“ vysvetlil Veselovský.

Ako príklad uviedol samca, ktorého našli uhynutého maďarskí kolegovia tento rok na jar. Vďaka údajom z ornitologického krúžku zistili, že ako mláďa ho pred 23 rokmi okrúžkoval na východnom Slovensku Štefan Danko.

„Keby sa aj tento orol nestal obeťou otrávenej návnady, tak by s vysokou pravdepodobnosťou vychovával ďalšie potomstvo,“ myslí si Veselovský. Na záver pripomenul, že od začiatku marca do polovice apríla tohto roku zaznamenali na Slovensku šesť prípadov otravy, ktorá zabila až 59 vzácnych dravcov v celkovej spoločenskej hodnote 92 540 eur.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na Slovensku