Ország s Novákom na ZOH, trio rozhodcov na MS 2010

BRATISLAVA 22. októbra (WEBNOVINY) – Slovensko bude mať dvojnásobné zastúpenie v rozhodcovskom zbore na hokejovom olympijskom turnaji vo februári 2010 v kanadskom Vancouveri. Premiérovo na zimné olympijské hry pocestujú hlavný Peter Ország a čiarový Milan Novák. Košičan Ország si nomináciu vyslúžili predovšetkým výbornými výkonmi na posledných majstrovstvách sveta vo Švajčiarsku, kde viedol aj finále Rusko – Kanada. Od piatka 23. októbra 40-ročný arbiter bol aj na svetovom šampionáte 2008 v Kanade. Novák patrí medzi čiarovými do európskej špičky, v uplynulej sezóne na MS chýbal, pred rokom však účinkoval na šampionáte v Kanade. Keďže v Halifaxe a Québec City sa hralo na užších zámorských klziskách, pre oboch by nemal byť problém adaptovať sa na podobné aj vo Vancouveri. „Ich nominácia je ocenením slovenskej rozhodcovskej školy. Obaja patria do európskej špičky,“ potvrdil nomináciu agentúre SITA predseda komisie rozhodcov SZĽH Dalibor Beniač.

Peter Ország bude prvým slovenským hlavným rozhodcom, ktorý povedie zápasy hlavnej fázy olympijského turnaja od roku 1998, keď začali pod piatimi kruhmi štartovať aj profesionáli z NHL. V Salt Lake City 2002 účinkoval na ZOH Vladimír Mihálik, ktorý viedol dva zápasy v kvalifikácii a súboj o 11. miesto, v hlavnom turnaji však už šancu nedostal. Na ZOH 2006 v Turíne zastupoval slovenskú rozhodcovskú školu Milan Mášik, ktorý ako čiarový dostal dôveru aj vo finále Švédsko – Fínsko.

Na budúcoročných majstrovstvách sveta v Nemecku bude mať Slovensko podobne ako tento rok vo Švajčiarsku až trojnásobné zastúpenie. Po roku na svetový šampionát opäť pocestuje Vladimír Baluška, spolu s ním dostane premiérovú príležitosť na elitnom svetovom turnaji ako hlavný rozhodca aj Daniel Konc. Druhý svetový šampionát v rade čaká aj Miroslava Valacha. Celkovo sa v máji 2010 v Kolíne a v Mannheime predstaví 16 hlavných a rovnaký počet čiarových rozhodcov. Baluška pôjde na prelome rokov aj do Kanady na svetový šampionát hráčov do 20 rokov. Ďalší slovenskí arbitri pocestujú na turnaje nižších kategórií MS.

Nominácia rozhodcov na MS 2010 do Nemecka (zdroj: IIHF.com):

Hlavní: Vladimír Baluška, Daniel Konc (obaja SR), Ole Stian Hansen (Nór.), Rafael Kadyrov, Konstantin Olenin (obaja Rus.), Tom Laaksonen, Jari Levonen (obaja Fín.), Rick Looker, Thomas Sterns (obaja USA), Milan Minář, Vladimír Šindler (obaja ČR), Marc Muylaert, Chris Savage (obaja Kan.), Sören Persson, Patrik Sjöberg (obaja Švéd.), Daniel Piechaczek (Nem.)

Čiaroví rozhodcovia: Miroslav Valach (SR), Roger Arm, Tobias Wehrli (obaja Švajč.), Daniel Bechard (Kan.), Eric Bouguin (Fr.), David Brown (USA), Ivan Deďulija (Bielor.), Ansis Eglitis (Lot.), Thomas Gemeinhardt (Nem.), Konstantin Gordenko (Rus.), František Kalivoda (ČR), Christian Kaspar (Rak.), Andreas Kowert (Nem.), Peter Sabelström (Švéd.), Anton Semjonov (Est.), Jussi Terho (Fín.)

Ďalšie nominácie slovenských rozhodcov na vrcholné podujatia:

ZOH vo Vancouveri: Peter Ország (hlavný), Milan Novák (čiarový)

MS do 20 rokov v Kanade: Vladimír Baluška (hlavný), Jozef Tvrdoň (čiarový)

B-skupina I. divízie MS do 20 rokov v Poľsku: Peter Grečko (hlavný), Martin Horínek (čiarový)

A-skupina II. divízie MS do 20 rokov v Maďarsku: Peter Lokšík (hlavný)

Majstrovstvá sveta do 18 rokov v Bielorusku: Jozef Kubuš (hlavný), Tomáš Orolin (čiarový)

A-skupina I. divízie MS do 18 rokov v Dánsku: Martin Korba (čiarový)

B-skupina I. divízie MS do 18 rokov v Poľsku: Juraj Konc (hlavný)

B-skupina II. divízie MS do 18 rokov na Ukrajine: Roman Rudý (hlavný)

MS do 18 rokov dievčat v USA: Michaela Kúdelová (čiarová)

I. divízia MS do 18 rokov dievčat na Slovensku: Magdaléna Čerhitová (čiarová), Viera Šilhavíková (čiarová)

SITA

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Milan NovákMiroslav ValachPeter OrszágVladimír BaluškaVladimír Mihálik