Osamelí rodičia sa na Slovensku majú horšie než tí v zahraničí. Systémová zmena od štátu je zatiaľ v nedohľadne

matka, rodičia, príspevok
Riziko chudoby u osamelých rodičov narastá. Foto: ilustračné, Getty Images

Nedoplatky za energie, stiesnené životné podmienky či neschopnosť kúpiť si počítať alebo opraviť práčku. Aj toto je každodenná realita osamelých rodičov na Slovensku.

Podľa aktuálnych údajov Eurostatu síce tvoria iba deväť percent všetkých slovenských domácností, avšak hrozí im väčšie riziko chudoby než napríklad vo Francúzsku či Švédsku, kde pomer osamelých rodičov prekračuje 20 percent domácností.

Neflexibilná práca

Dôvodom je systémová pomoc štátu, ktorú tieto krajiny ponúkajú a ktorá na Slovensku chýba. Napríklad v severských krajinách je bežné, že so starostlivosťou o deti pomáha štát a zamestnávateľom nevadí, ak napríklad matka počas pracovného času odbehne dieťa nakojiť.

Flexibilné pracovné miesta, ktoré by pomohli osamelým rodičom skĺbiť prácu a rodinu však podľa Evy Markovej z neziskovej organizácie Jeden rodič neexistujú.

Ženy ale aj muži si tak majú problém nájsť prácu, prípadne pracujú na polovičný úväzok alebo formou brigády na menej platených pozíciách, najmä v gastre, školstve či zdravotníctve. O deti sa im totiž často nemá kto postarať.

„Chýba nám podpora v prípade, že osamelí rodičia chcú mať deti v predškolskom zariadení, ktoré treba samozrejme zaplatiť,“ upozorňuje bývalý minister práce Jozef Mihál.

Na Slovensku je totiž málo škôlok, a tak sa osamelí rodičia často ocitajú v situácii, že si musia vyberať, či dajú dieťa do súkromnej, kde majú často vysoké poplatky, alebo sa radšej zaevidujú na úrade práce.

Situáciu by preto podľa Mihála uľahčil nástroj, ktorý by im pomohol návštevu súkromnej škôlky špeciálne pre osamelého rodiča zafinancovať. Štát by mohol prispieť aj na škôlky na pracovisku, ako sa to deje napríklad v Španielsku.

Výhody chýbajú pracujúcim aj zamestnávateľom

Motivácia nadviazať spoluprácu s osamelým rodičom chýba aj zamestnávateľom. Ani Zákonník práce, ani iné štátne opatrenia ich totiž nemotivujú k tomu, aby takýmto ľudom dali prácu.

Zákon pritom v tomto ohľade myslí na iné znevýhodnené skupiny, ako napríklad na fyzicky a mentálne postihnutých ľudí, ktorí môžu pracovať v chránených dielňach a pracoviskách a čerpať rôzne príspevky.

„Naša spoločnosť rešpektuje že ich pozícia pri uplatnení sa na trhu práce je ťažšia, ale napríklad osamelé matky žiadne významné opatrenia pre seba zavedené nemajú,“ myslí si Mihál.

Osamelí rodičia si napríklad nemôžu uplatniť ani nezdaniteľnú odpočítateľnú položku na manžela či manželku, ktorú naše daňové zákony poznajú. Daňové a odvodové zvýhodnenia by pritom pomohli nie len im, ale aj zamestnávateľom.

Podporte kvalitný nezávislý obsah

Budeme vdační, ak nás podporíte kúpou dobrovoľného predplatného. Ďakujeme.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eva MarkováEva RovenskáJozef MihálZuzana Dvoráková
Firmy a inštitúcie EurostatJeden rodičMPSVR Ministerstvo práce sociálnych vecí a rodiny SRSociálna poisťovňaWebnoviny.sk