Osamostatnenie prinesie novú budúcnosť a lepšie perspektívy, tvrdí Kunsthalle Bratislava

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kunsthalle Bratislava
Kunsthalle Bratislava (KHB), nezbierkotvorná galéria prezentujúca výstavy domácich a zahraničných vizuálnych umelcov sídli v priestoroch Domu umenia v centre Bratislavy. Braislava, 2. apríl 2019. Foto: SITA/Branislav Bibel

Novú budúcnosť a lepšie perspektívy znamená pre Kunsthalle Bratislava dohoda o jej osamostatnení sa od začiatku budúceho roka. Vyplýva to z pondelkového stanoviska KHB k dohode s Ministerstvom kultúry SR na postupe a podmienkach zriadenia KHB ako novej príspevkovej organizácie od 1. januára 2020. Aktuálne KHB pôsobí pod správou Slovenskej národnej galérie.

„Samostatnosť a právna subjektivita sú potvrdením legitimity, dobrého fungovania a aj potrebnosti inštitúcie tohto typu v štruktúre rezortu kultúry,“ cituje poverenú riaditeľku kunsthalle Ninu Vrbanovú stanovisko, ktoré agentúre SITA poskytla KHB. Kunsthalle Bratislava tak reaguje na minulotýždňový výsledok viacerých rokovaní s Ministerstvom kultúry (MK) SR.

Rozpočet nie je ideálny, ale stabilný

Ministerstvo v piatok 2. augusta v tlačovej správe oznámilo, že po piatich rokoch od svojho vzniku sa kunsthalle k 1. januáru 2020 stane jeho štátnou príspevkovou organizáciou a sídliť bude naďalej v Dome umenia v Bratislave. Zároveň oznámilo, že nová organizácia bude hospodáriť s rozpočtom 400-tisíc eur.

Ako ďalej konštatuje v stanovisku KHB Vrbanová, vyrokovaný rozpočet „síce nie je ideálny, ale vnímame ho ako stabilný základ pre externé partnerstvá a získavanie ďalších prostriedkov predsa len z lepšej – samostatnej a vyprofilovanej pozície. To je pre Kunsthalle Bratislava v tejto chvíli kľúčové“.

Pripomína, že v máji predložilo rezortu kultúry návrh rozpočtu novej organizácie vo výške 710 tisíc eur. Podporu a finančnú spoluúčasť v prípade zriadenia samostatnej KHB zároveň listom v apríli prisľúbilo aj hlavné mesto, primátor Bratislavy Matúš Vallo, dopĺňa poverená riaditeľka kunsthalle.

Činnosti sa musia zredukovať

Rozsah a objem plánovaných činností sa preto podľa Vrbanovej spočiatku „bude musieť oproti pôvodnej predstave zredukovať. Rezort však prejavil vôľu ďalej rokovať a podporiť činnosť Kunsthalle Bratislava aj formou prioritných projektov“. KHB taktiež oceňuje, že jej sídlom ostane Dom umenia na Námestí SNP v centre hlavného mesta.

Kunsthalle tento mesiac predloží ministerstvu kultúry všetko potrebné pre zriadenie KHB ako príspevkovej organizácie, ako je napríklad zriaďovacia listina či upravený rozpočet a ďalšie. Dokumentáciu MK SR následne postúpi ministerstvu financií spolu so žiadosťou o súhlas so zriadením novej organizácie.

Ministerstvo kultúry vyhlási výberové konanie na obsadenie postu riaditeľa, respektíve riaditeľky novej príspevkovej organizácie Kunsthalle Bratislava na jeseň tohto roka.

Kunsthalle Bratislava

Kunsthalle Bratislava je nezbierkotvorná galéria a v svojom sídle v Dome umenia na bratislavskom Námestí SNP predstavuje tvorbu súčasných domácich a zahraničných vizuálnych umelcov.

Výtvarná obec Slovenska sa dožadovala vzniku takejto inštitúcie od roku 1990. KHB vznikla z rozhodnutia MK SR k 1. januáru 2014 ako výsledok dlhoročnej snahy výtvarníkov, teoretikov a aj širokej verejnosti vytvoriť v hlavnom meste reprezentatívny priestor pre súčasné výtvarné umenie.

Slovenské centrum vizuálnych umení

Pôvodne bola KHB založená ako Slovenské centrum vizuálnych umení a patrila pod Národné osvetové centrum (NOC). Od júla 2016 sa stala časťou SNG s osobitným štatútom. Podľa ministerstva kultúry malo byť prvé aj druhé organizačné riešenie dočasné.

V Dome umenia pôsobí aj Národné osvetové centrum, Literárne informačné centrum a je tu tiež predajňa ÚĽUV. MK SR však upozorňuje, že Dom umenia je v zlom technickom stave a potrebuje rekonštrukciu. Počas nej bude potrebné dočasne premiestniť všetky štyri organizácie, ktoré Dom umenia užívajú.

Za inštitucionálne osamostatnenie Kunsthalle Bratislava a zachovanie sídla v Dome umenia bojovali výtvarníci, ale aj ďalší predstavitelia kultúrnej obce od marca tohto roka. V nadväznosti na neziskovú občiansko-kultúrnu iniciatívu #Stojím pri Kunsthalle vznikla v úvode apríla s týmto cieľom aj výzva s petíciou na internete.

Snaha o vznik tzv. Kreatívneho centra

Výzva na osamostatnenie a zachovanie Kunsthalle Bratislava v Dome umenia bola zároveň vyhlásením výtvarnej a kultúrnej obce Slovenska k snahám MK SR a NOC „zrušiť pôsobenie KHB v priestoroch Domu umenia a zriadiť tam tzv. Kreatívne centrum“. Petíciu k výzve podpísali mnohí výtvarní umelci, kurátori, pedagógovia vysokých škôl výtvarného zamerania, predstavitelia umeleckých inštitúcií, spolkov, odborných platforiem a mnohí ďalší.

Signatári výzvy sa obrátili na ministerstvo kultúry so štyrmi požiadavkami. Konkrétne žiadali o samostatnosť a právnu subjektivitu KHB. Chceli tiež stabilizáciu kunsthalle v Dome umenia a odovzdanie správy Domu umenia pod KHB.

Požadovali aj koncepčné riešenie oblasti kreatívneho priemyslu, ktoré nebude na úkor už existujúcich kultúrnych inštitúcií. Napokon chceli od ministerstva kultúry nevyhnutný otvorený a odborný dialóg pred plánovanými zmenami v oblasti umenia a kultúry.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Nina Vrbanová