OSCAR: Dnes v noci rozdajú ceny filmovej Akadémie

Bez názvu
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 27. februára (WEBNOVINY) – Dnes v noci svet spozná nových držiteľov prestížnych cien americkej Akadémie filmových umení a vied. Slávnostný ceremoniál 83. ročníka odovzdávania Oscarov sa uskutoční v hollywoodskom Kodak Theatre.

Zoznamu kandidátov vládne britská historická dráma Kráľova reč s dvanástimi nomináciami. Snímka o kráľovi Jurajovi VI. si vyslúžila nominácie v kategóriách Najlepší film, Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe (Colin Firth), Najlepší mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Geoffrey Rush), Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe (Helena Bonham Carter), Výprava, Kamera (Danny Cohen), Kostýmy (Jenny Beavan), Réžia (Tom Hooper), Strih (Tariq Anwar), Najlepšia pôvodná filmová hudba (Alexandre Desplat), Zvuk – mix (Paul Hamblin, Martin Jensen a John Midgley) a Pôvodný scenár (David Seidler). V počte nominácií za ňou nasleduje westernová dráma bratov Coenovcov Skutočná guráž s desiatimi nomináciami. Životopisná dráma Sociálna sieť o začiatkoch globálnej sociálnej siete Facebook a triler Počiatok získali po osem nominácií.

Desiatku snímok, ktoré sa uchádzajú o cenu pre Najlepší film, tvoria spolu so spomínanou štvoricou Kráľova reč, Skutočná guráž, Sociálna sieť a Počiatok, aj psychologický triler z baletného prostredia Čierna labuť, športová dráma Fighter, dramédia Decká sú v pohode, animák Toy Story 3: Príbeh hračiek, dobrodružná životopisná dráma 127 hodín a dráma Zmrznutá kosť.

Na cenu za Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe sú spolu s Firthom, ktorý stvárnil kráľa Juraja VI., nominovaní: Javier Bardem ako zomierajúci muž v španielsko-mexickej dráme Biutiful nominovanej aj v kategórii cudzojazyčných filmov, Jesse Eisenberg ako zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg v Sociálnej sieti, držiteľ Oscara Jeff Bridges (Skutočná guráž) a James Franco (127 hodín), ktorý bude tohtoročné odovzdávanie Oscarov moderovať spolu s Anne Hathaway.

Päticu nominovaných herečiek tvoria: Annette Bening ako lesbická matka chrániaca svoju rodinu v snímke Decká sú v pohode, Natalie Portman ako balerína prepadajúca šialenstvu v psychologickom trileri Čierna labuť, Nicole Kidman ako matka snažiaca sa vyrovnať so stratou dieťaťa vo filme Rabbit Hole, Jennifer Lawrence ako dievčina zúfalo sa snažiaca udržať rodinu pohromade v snímke Zmrznutá kosť a Michelle Williams v úlohe mladej ženy, ktorej sa rozpadáva manželstvo v romantickej dráme Blue Valentine.

Za vedľajšie úlohy sú nominovaní herci Christian Bale (Fighter), spomínaný Geoffrey Rush (Kráľova reč), Mark Ruffalo (Decká sú v pohode), Jeremy Renner (Mesto) a John Hawkes (Zmrznutá kosť). Päticu herečiek nominovaných za vedľajšie úlohy tvoria: Melissa Leo (Fighter), Amy Adams (Fighter), spomínaná Helena Bonham Carter (Kráľova reč), Hailee Steinfeld (Skutočná guráž) a Jacki Weaver (Animal Kingdom).

Najlepším animovaným filmom sa môže stať Ako si vycvičiť draka, Iluzionista alebo Toy Story 3: Príbeh hračiek. V kategórii cudzojazyčných filmov sa o prestížne ocenenie uchádza dráma Biutiful mexického filmára Alejandra Gonzáleza Iňárritu, alžírsky Hors-la-loi (réžia: Rachid Bouchareb), kanadský Incendies (réžia: Denis Villeneuve), dánsky Haevnen (réžia: Susanne Bier) a grécky Kynodontas (réžia: Giorgos Lanthimos).

Predstavovať nominovaných a vyhlasovať víťazov budú osobnosti ako Amy Adams, Mila Kunis, Javier Bardem, Matthew McConaughey, Helen Mirren, Hilary Swank, Justin Timberlake, Jennifer Hudson, Josh Brolin, Scarlett Johansson, Russell Brand, Cate Blanchett, Reese Witherspoon, Nicole Kidman, Jude Law, Tom Hanks, Hugh Jackman, Sandra Bullock, Jeff Bridges, Oprah Winfrey, Halle Berry, Annette Bening, Robert Downey Jr. a Marisa Tomei.

V úlohe hudobných hostí sa na udeľovaní cien americkej Akadémie filmových umení a vied predstavia Florence Welch zo skupiny Florence and the Machine, Gwyneth Paltrow, Zachary Levi, Mandy Moore, Alan Menken, Randy Newman a A.R. Rahman.

Najväčšie filmové tajomstvo opäť strážia Oltmanns a Rosas

Sčítací tím spoločnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) už po sedemdesiaty siedmy raz zabezpečuje proces počítania hlasov členov Akadémie filmových umení a vied, ktorí rozhodujú o držiteľoch Oscarov. Pred slávnostným ceremoniálom 83. ročníka odovzdávania cien Akadémie budú výsledky jednotlivých kategórií znovu poznať len dvaja ľudia na tomto svete: Brad Oltmanns a Rick Rosas. Počas 77 rokov sa namáhavý proces ručného počítania hlasov nezmenil a ešte nikdy neunikli informácie. Aby sa dosiahlo maximálne utajenie, Oltmanns a Rosas vedú skupinu ľudí viazaných tajomstvom, ktorí na tomto projekte pracujú na prísne utajenom mieste.

Hlasovacie lístky zaslali 5 755 členom Akadémie 27. decembra 2010. Dvadsiateho piateho januára zverejnila Akadémia nominácie na Oscara. Záverečné hlasovacie lístky odoslali 2. februára, pričom záverečné hlasovanie trvalo do 22. februára. Slávnostný ceremoniál 83. ročníka udeľovania prestížnych filmových cien sa bude konať v noci z 27. na 28. februára v hollywoodskom Kodak Theatre.

Ručné počítanie finálnych hlasov trvá skupine „mlčanlivých ľudí“ celé tri dni. V roku 1934 podpísala Akadémia zmluvu so spoločnosťou Price Waterhouse (v súčasnosti PricewaterhouseCoopers), ktorá je odvtedy zodpovedná za spočítanie hlasov a utajenie víťazov. V minulosti boli mená víťazov známe už pred odovzdávaním cien. V roku 1940 si mohli dokonca prichádzajúci hostia o 20:45 prečítať mená víťazov v Los Angeles Times. Po tejto udalosti zaviedli systém so zapečatenými obálkami, ktorý sa používa dodnes. Z bezpečnostných dôvodov vyhotovuje spoločnosť dve identické sady zapečatených obálok s výsledkami, ktoré dovezú na slávnosť dvoma rozdielnymi utajenými cestami. Ako ďalšie preventívne opatrenie sa partneri učia mená víťazov naspamäť. Totožnosť víťazov Oscarov sa udržuje v tajnosti až do chvíle, keď výsledky vyhlásia počas živého prenosu. Počas vysielania zotrvávajú Oltmanns a Rosas v zákulisí a obálky podávajú jednotlivým vyhlasovateľom výsledkov bezprostredne pred ich vstupom na scénu.

Obálky, do ktorých vkladajú mená víťazov jednotlivých kategórií cien Akadémie, dostali tento rok nový vzhľad. Namiesto bielych, ktoré sa používali v minulosti, budú lesklé zlaté s názvom kategórie napísaným uprostred vpredu. Zvnútra budú sýtočervené s malými podobizňami slávnej sošky. Zapečatené budú červenou stužkou. Karta s menom víťaza bude červená a lakovaná. Novinku navrhol dizajnér Marc Friedland. Keďže ale mená držiteľov Oscarov poznajú vopred len Oltmanns a Rosas, Friedland musí vyrobiť karty s menami všetkých nominovaných.

Počas 77-ročnej spolupráce s Akadémiou už v PricewaterhouseCoopers spočítali vyše 450-tisíc hlasovacích lístkov. Od roku 1941, keď zaviedli obálkový systém, použili vyše 2 575 obálok. Hlasy na nominácie spočítavajú sedem dní, finálne hlasovacie lístky tri dni.

Informácie pochádzajú z webovej stránky www.pwc.com a agentúry AP.

OSCAR: Najúspešnejším filmom histórie je Pán prsteňov: Návrat kráľa

Predchádzajúcich 82 ročníkov udeľovania cien Akadémie filmových umení a vied prinieslo mnohé unikáty. Najviac nominácií na Oscara získal na 23. ročníku v roku 1951 film Všetko o Eve. Zo štrnástich nominácií však dokázal na zlato premeniť len šesť. Rekord tejto snímky Josepha L. Mankiewicza vyrovnal v 70. ročníku v roku 1998 veľkofilm Jamesa Camerona Titanic. Ten napokon získal jedenásť Oscarov. Rovnaký počet zlatých sošiek vybojovali v histórii udeľovania prestížnych cien len ďalšie dva filmy. V roku 1960 Ben Hur Williama Wylera, ktorý premenil jedenásť z dvanástich nominácií a v roku 2004 Pán prsteňov: Návrat kráľa Petra Jacksona, ktorému sa podarilo získať všetkých jedenásť cien, na ktoré ho nominovali. Stopercentný zásah sa podaril aj v roku 1959 muzikálu Gigi – premenil všetkých deväť nominácií, koprodukčnému filmu Bernarda Bertolucciho Posledný cisár, ktorý v roku 1988 získal deväť Oscarov, päť Oscarov z piatich nominácií získala v roku 1935 snímka Franka Capru Stalo sa jednej noci a štyri zo štyroch nominácií premenil aj prvý film z trilógie Matrix v roku 2000.

Naopak, nulový zisk z viac ako desiatich nominácií dosiahli tri snímky. Rozhodujúci okamih v roku 1978 a Purpurová farba v roku 1986 nepremenili ani jednu z jedenástich nominácií, z desiatich nominácií sa nič nepodarilo získať filmu Gangy New Yorku Martina Scorseseho v roku 2003. Oscary vtedy získali filmy Chicago, Pianista, Hodiny, Frida a ďalšie. Snímka Boba Fosseho z roku 1972 Kabaret získala osem Oscarov, ale hlavnú cenu film roka si zo 45. ročníka odovzdávania Cien Akadémie odniesla prvá časť trilógie Krstný otec. Kabaret získal ceny za ženský herecký výkon, mužský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, výpravu, kameru, réžiu, strih, pôvodnú filmovú hudbu i zvuk.

Najúspešnejším režisérom je John Ford, ktorý z piatich nominácií dokázal premeniť štyri. Oscara za najlepšiu réžiu získal v roku 1936 za snímku The Informer, v roku 1941 za film Ovocie hnevu, o rok neskôr za Bolo raz zelené údolie a v roku 1953 za film Tichý muž. Najstarším režisérom, ktorý si dosiaľ odniesol Oscara, je Clint Eastwood, ktorý mal 74 rokov a 272 dní, keď v roku 2005 získal cenu Akadémie za snímku Million Dollar Baby. Titul najmladší držiteľ Oscara za réžiu patrí Normanovi Taurogovi, ktorý získal Zlatú sošku 10. novembra 1931 za film Skippy. Mal vtedy 32 rokov a 260 dní. Traja režiséri dokázali získať hereckého Oscara za film, ktorý sami režírovali. Už na prvom ročníku udeľovania cien Akadémie získal špeciálnu cenu Charlie Chaplin – vyslúžil si ju za scenár, réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Cirkus. V roku 1947 dostal špeciálnu cenu Laurence Olivier za réžiu, produkciu a herecký výkon vo filme Henrich V. V roku 1949 dostal Oscara za stvárnenie Hamleta v rovnomennom filme, ktorý sám režíroval. V roku 1999 ich napodobnil Roberto Benigni, keď dostal cenu Akadémie za herecký výkon vo filme Život je krásny. Postaral sa pritom aj o scenár a réžiu snímky.

Najúspešnejšou herečkou histórie Oscarov je Katharine Hepburn. Počas jej hereckej kariéry ju na Oscara nominovali dvanásťkrát, pričom získala štyri ceny. Tri Oscary získali Ingrid Bergman, Walter Brennan a rovnaký počet sošiek dosiaľ získal aj Jack Nicholson. Oscarom ocenila Akadémia v roku 1976 jeho herecký výkon vo filme Prelet nad kukučím hniezdom a v roku 1998 vo filme Tak dobre ako sa len dá, v roku 1984 dostal Oscara za herecký výkon vo vedľajšej úlohe za film Cena za nežnosť. Najviac nominácií medzi hercami a herečkami má na svojom konte Meryl Streep – zo šestnástich možností získať cenu Akadémie však zatiaľ zúročila len dve.

Najstarším držiteľom Oscara v hlavnej mužskej hereckej kategórii je Henry Fonda, ktorý si 29. marca 1982 odniesol Oscara za stvárnenie Normana Thayera Jr. vo filme Na zlatom jazere. Mal vtedy 76 rokov a 317 dní. O necelého polroka neskôr – 12. augusta 1982 zomrel na zlyhanie srdca. Naopak, najmladším víťazom v rovnakej kategórii je Adrien Brody. Keď 23. marca 2003 získal Oscara za stvárnenie klaviristu Wladyslawa Szpilmana vo filme Pianista, mal 29 rokov a 343 dní. Najstaršou herečkou, ktorá získala cenu Akadémie za hlavnú úlohu bola Jessica Tandy. Keď dostala 26. marca 1990 Oscara za stvárnenie Daisy Werthan vo filme Šofér slečny Daisy, mala 80 rokov a 292 dní. Jessica Tandy zomrela 11. septembra 1994. Najmladšou víťazkou tejto kategórie je Marlee Matlin, ktorá dostala Oscara 30. marca 1987 za stvárnenie Sarah Norman vo filme Bohom zabudnuté deti. Mala vtedy 21 rokov a 218 dní. Najmladšou herečkou, ktorú nominovali na Oscara v hlavnej ženskej hereckej kategórii, je však Austrálčanka Keisha Castle-Hughes. Akademici ju 27. januára 2004 nominovali za postavu dievčatka Paikea, ktoré sa priatelí s veľrybami, vo filme Pán veľrýb. V deň vyhlásenia nominácií mala 13 rokov a 309 dní. Najmladšou herečkou, ktorá kedy dostala čestného Oscara, bola Shirley Temple. Malú sošku dostala 27. februára 1935, keď mala 6 rokov a 310 dní, za výnimočný prínos filmovému priemyslu v roku 1934. Objavila sa vtedy vo dvoch krátkych komédiách a siedmich celovečerných filmoch. Najstaršou držiteľkou čestného Oscara bola Myrna Loy, ktorá v roku 1994 podľahla komplikáciám pri operácii. Myrna dostala cenu Akadémie za výnimočný prínos filmovému priemyslu a celoživotné dielo 25. marca 1991. Mala vtedy 85 rokov a 207 dní.

Akademici sa počas celej histórie udeľovania Oscarov len päťkrát zhodli v hlasovaní. V piatom ročníku platilo ešte pravidlo, že víťaz musí mať o tri hlasy viac ako druhý v poradí a tak sa o cenu pre najlepšieho herca delili Fredric March za stvárnenie Doktora Jekylla a Pána Hydea v rovnomennom filme a Wallace Beery za stvárnenie Andyho ‚Champa‘ Purcella v snímke The Champ. March mal ale o jeden hlas viac. Odvtedy sa pravidlá zmenili a nasledovali štyri skutočné zhody v hlasovaní. V roku 1950 na 22. ročníku odovzdávania cien Akadémie sa o cenu delili krátke dokumentárne filmy A Chance To Live a So Much for So Little. V roku 1969 na 41. ročníku udelili dva Oscary v kategórii Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe. Odniesli si ich Katharine Hepburn za postavu kráľovnej Eleanor vo filme Lev v zime a Barbra Streisand za stvárnenie komediantky Fanny Brice vo filme Funny Girl. V roku 1987 si Oscary rozdelili dokumentárne filmy Artie Shaw: Time Is All You’ve Got a Down and Out in America. Naposledy sa Akademici zhodli v hlasovaní o najlepší hraný krátky film v roku 1995. Ceny si odniesli snímky Franz Kafka’s It’s a Wonderful Life a Trevor. Podľa Ricka Rosasa zo spoločnosti PricewaterhouseCoopers, ktorá je od roku 1934 zodpovedná za počítanie hlasov pre Akadémiu, víťazov od porazených niekedy oddeľuje len zopár hlasov. „Mali sme aj extrémne tesné výsledky. Pamätám si, že sme hlasy v kategórii najlepší film museli niekoľkokrát prepočítať,“ priznal.

Jedenásť hollywoodskych hercov a herečiek sa môže pochváliť tým, že boli v jednom roku nominovaní za dva rôzne herecké výkony. Po prvý raz sa to podarilo herečke Fay Bainter, ktorú v roku 1939 nominovali v kategórii najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe za film White Banners a v kategórii najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe za snímku Jezebel. Druhú nomináciu premenila na sošku. Od 90. rokov sa môžu dvojnásobnou nomináciou pochváliť šiesti herci a herečky: Al Pacino (Vôňa ženy a Konkurenti v roku 1993), Holly Hunter (Piano a Firma v roku 1994), Emma Thompson (Súmrak dňa a V mene otca v roku 1994), Julianne Moore (Ďaleko od neba a Hodiny v roku 2003), Jamie Foxx (Ray a Collateral v roku 2005) a Cate Blanchett (Kráľovná Alžbeta: Zlatý vek a I’m Not There v roku 2008). Oscara však získali len traja z nich: Al Pacino za Vôňu ženy, Holly Hunter za Piano a Jamie Foxx za snímku Ray.

Výnimočné sú aj víťazstvá herca a herečky z jedného filmu v hlavných hereckých kategóriách. Podľa webovej stránky www.oscars.org sa to stalo len sedemkrát počas histórie Oscarov. Ako prvý získal double v roku 1935 film Stalo sa jednej noci – Oscara si odniesli Clark Gable a Claudette Colbert. V roku 1976 patril dvojitý zásah snímke Prelet nad kukučím hniezdom Miloša Formana. Akadémia ocenila Jacka Nicholsona a Louise Fletcher. Peter Finch a Faye Dunaway zabezpečili v roku 1977 dva Oscary pre film Network. Návrat domov zaznamenal double v roku 1979, keď Akademici ocenili Jona Voighta a Jane Fonda. Henry Fonda a Katharine Hepburn si vyslúžili Zlaté sošky v roku 1982 svojimi výkonmi vo filme Na zlatom jazere. Film Mlčanie jahniat znamenal v roku 1992 zisk Oscara pre Anthonyho Hopkinsa a Jodie Foster. Naposledy ocenila Akadémia oba herecké výkony v hlavných úlohách vo filme Tak dobre ako sa len dá. V 70. ročníku si Oscarov odniesli Jack Nicholson a Helen Hunt.

V 79. ročníku získal najviac nominácií (osem) muzikál Dreamgirls, no nebol nominovaný v kategórii Najlepší film, čo sa stalo po prvý raz v histórii. Toto udeľovanie cien prinieslo aj ďalší zaujímavý moment, keď režisér Martin Scorsese konečne získal Oscara. Ani stojac na pódiu nemohol uveriť tomu, že Oscara za réžiu napokon na šiesty pokus získal a po niekoľkonásobnom „Ďakujem“ požiadal kolegov filmárov (Steven Spielberg, George Lucas a Francis Ford Coppola), ktorí mu cenu odovzdávali, aby ešte raz skontrolovali obálku s jeho menom.

Spracované podľa: www.oscars.org, www.oscar.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adrien BrodyAl PacinoAmy AdamsAnne HathawayBarbra StreisandCate BlanchettCharlie ChaplinChristian BaleClint EastwoodFlorence WelchGeorge LucasGwyneth PaltrowHalle BerryHelen MirrenHelena Bonham CarterHugh JackmanJack NicholsonJames FrancoJamie FoxxJane FondaJavier BardemJeff BridgesJennifer HudsonJennifer LawrenceJeremy RennerJodie FosterJosh BrolinJude LawJulianne MooreJustin TimberlakeMark ZuckerbergMartin ScorseseMatthew McConaugheyMeryl StreepMichelle WilliamsMila KunisNatalie PortmanNicole KidmanOprah WinfreyReese WitherspoonRobert Downey Jr.Russell BrandSandra BullockScarlett JohanssonTom Hanks
Firmy a inštitúcie AMPAS Akadémia filmových umení a vied