Oscara získa Lincoln alebo Argo, tvrdia analytici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Oscar_sošky
Foto: A.M.P.A.S.

BRATISLAVA 23. februára (WEBNOVINY) – Vyvrcholením nedeľného 85. udeľovania Oscarov by malo byť odhalenie víťazov kategórií Najlepšia réžia a Najlepší film.

I keď víťazi týchto kategórií patria každoročne k najočakávanejším, tento rok sú tieto dve ceny predmetom najväčších špekulácií. Odborníci i laici sa tak už tešia na jednu z najvzrušujúcejších nocí v histórii prestížnych cien americkej Akadémie filmových umení a vied.

V pozícii favorita začínal Lincoln, no prevzal ju Argo

Lincoln
Foto: Bontonfilm.sk

Napriek tomu, že do oscarového súboja vstupoval ako favorit na zisk ceny pre najlepší film Lincoln Stevena Spielberga, jeho postavenie sa značne otriaslo po tom, čo sériu významných cien zozbieral Argo Bena Afflecka.

Ak by však politický triler o iránskej rukojemníckej dráme získal trofej pre najlepší film, narušil by zvyčajnú zhodu v kategóriách najlepšia réžia a najlepší film. Affleck sa totiž šokujúco nedostal medzi nominovaných režisérov a teda je jasné, že túto kategóriu vyhrá niekto iný.

Konkrétne to bude niekto z pätice Ang Lee (Pí a jeho život), Steven Spielberg (Lincoln), Michael Haneke (Láska), Benh Zeitlin (Divoké bytosti južných krajín) alebo David O. Russell (Terapia láskou).

Argo by tak bol prvým filmom, ktorý získal trofej pre najlepší film a jeho režisér nebol ani len nominovaný, od úspechu snímky Šofér slečny Daisy (1989) v roku 1990. Podľa magazínu The Hollywood Reporter sa pritom stalo len trikrát, že cenu pre najlepší film vyhrala snímka, ktorej režisér nebol nominovaný na Oscara.

Zamotané štatistiky a pravidlá postavené na hlavu

Ben affleck
Foto: SITA/AP

„Všetko je nejaké popletené, takže my z oblasti (predpovedania víťazov cien) si stále lámeme hlavy, čo to vlastne znamená,“ priznal šéfredaktor webovej stránky Rotten Tomatoes Matt Atchity.

Po tom, čo Argo porazil Lincolna na Zlatých glóbusoch i v rámci udeľovania cien asociácií hercov (SAG), režisérov (DGA), producentov (PGA) a scenáristov (WGA), stal sa favoritom v boji o Oscara v kategórii Najlepší film.

„Aj keď Argo získa cenu pre najlepší film, čo sa momentálne zdá ako hotová vec, stále to bude vzrušujúce, pretože si aj napriek zisku všetkých cien udržal status očakávaného porazeného,“ komentoval situáciu Dave Karger z webu Fandango.com.

Ako ďalej doplnil v rozhovore pre agentúru Reuters, víťazstvo Lincolna bude naopak považované za prekvapujúce napriek tomu, že má najviac nominácií. „To je na tomto roku zvláštne – zdá sa, akoby sa všetky pravidlá postavili na hlavu,“ uzavrel.

Anketa, ktorú od 15. do 19. februára v USA usporiadali Reuters a Ipsos, ukázala, že 17 percent z 1443 opýtaných predpokladá víťazstvo Lincolna. Rovnaké percento respondentov a respondentiek však predpokladá víťazstvo muzikálu Bedári.

Argo
Foto: SITA/AP

Oscara pre Arga očakáva osem percent, pričom Divokému Djangovi a snímke Pí a jeho život dôverujú po štyri percentá. Zhruba 41 percent ľudí si však odpoveďou na túto otázku nebolo istých.

Podľa analýz webovej stránky Goldderby.com, sa na rozdiel od minulého roka, keď bol budúci víťaz – čiernobiely nemý film The Artist (2011) – jasný už týždne pred slávnostným večerom, v aktuálnej sezóne favorit šesťkrát zmenil, pričom sa na tejto pozícii vystriedali štyri filmy.

Okrem spomínanej dvojice nimi boli aj víťaz torontského filmového festivalu – dramédia Terapia láskou, a filmový muzikál Bedári, ktorý má síce silnú fanúšikovskú základňu, no vyslúžil si pomerne negatívne reakcie kritiky. „Skutočnosť, že sa toľkokrát zmenil favorit, to robí zložitejšie, no tiež zábavnejšie,“ poznamenal Karger.

Oscar zo súcitu

Predpokladá sa, že za Argo mnohí hlasovali zo súcitu k Affleckovi v súvislosti s jeho nenominovaním za réžiu, a mohol by tak ako producent dostať Oscara pre najlepší film ako „kompenzáciu“.

Ďalším dôvodom, prečo mali podľa analytikov akademici zaň hlasovať, je obratné skĺbenie trileru a satiry o hollywoodskych filmároch, ktoré dokázal Affleck priniesť na filmové plátna.

Trailer filmu Argo

Snímka je inšpirovaná skutočnou záchrannou akciou CIA, ktorej cieľom bolo dostať z Teheránu šesticu amerických diplomatov tak, že predstierali prípravy na nakrúcanie filmu. „Myslím, že ľudia ten film skutočne milujú a hollywoodski profesionáli, ktorí o cenách rozhodujú, sa v ňom vidia. Môžu si pri ňom povedať, že tých rukojemníkov pomohli dostať domov, a to je lákavé,“ skonštatoval Atchity.

Reakcie kritiky na Lincolna na druhej strane podľa neho hovorili, že to bol veľmi poučný a skutočne pôsobivý film, no neuchvátil po emocionálnej stránke tak, ako ostatné nominované snímky.

Trailer filmu Lincoln

O cene za réžiu sa rozhodne medzi Spielbergom a Leem

Okrem Afflecka si nomináciu za réžiu nepripísali ani Tom Hooper (Bedári), Kathryn Bigelow (30 minút po polnoci) a Quentin Tarantino (Divoký Django), ktorých snímky sú nominované v hlavnej kategórii.

Predpokladaným favoritom je tak Spielberg, ktorý už má na svojom konte dva Oscary za réžiu filmov Schindlerov zoznam (1993) a Zachráňte vojaka Ryana (1998) a jedného v kategórii Najlepší film ako producent Schindlerovho zoznamu.

Jeho najväčším konkurentom pritom môže byť Ang Lee, ktorému sa podarilo sfilmovať príbeh, o ktorom si mnohí mysleli, že je nesfilmovateľný a vo filme Pí a jeho život priniesol na filmové plátna adaptáciu knihy Plavba s tigrom (2001) spisovateľa Yanna Martela.

„Nikto si nemyslel, že by sa tá kniha dala sfilmovať a Ang Lee to dokázal. Keď si uvedomíte, že je to ten istý muž, ktorý urobil Skrotenú horu, Tigra a draka alebo Rozum a cit, je úžasné, aký je všestranný,“ poznamenal Karger.

Úplne bez šance pritom podľa odborníkov nie je ani David O. Russell (Terapia láskou).

Trailer filmu Pí a jeho život

Hereckým favoritom je Daniel Day-Lewis

Lincoln
Foto: Bontonfilm.sk

Naopak, takmer istý je víťaz kategórie Najlepší mužský herecký výkon v hlavnej úlohe. Podľa významného analytika magazínu The Hollywood Reporter Scotta Feinberga by sa ním mal stať Daniel Day-Lewis, ktorý stvárnil 16. amerického prezidenta vo filme Lincoln.

Päťdesiatpäťročný Day-Lewis už za rolu dostal Critics‘ Choice Movie Award, Zlatý glóbus, cenu BAFTA i cenu hereckej asociácie SAG.

Ak prestížnu zlatú sošku skutočne získa, stane sa prvým hercom, ktorého takto ocenia za úlohu vo filme režiséra Stevena Spielberga.

Nikto tiež dosiaľ nezískal tri Oscary za hlavné roly, pričom Day-Lewis už dva má – za životopisnú drámu Moja ľavá noha (1989) a triler Čierna krv (2007). Zdá sa teda, že po nedeľnom ceremoniáli sa budú prepisovať oscarové štatistiky.

Jeho konkurentmi sú: Bradley Cooper (Terapia láskou), Hugh Jackman (Bedári), Joaquin Phoenix (The Master) a Denzel Washington (Let).

Bedári móžu priniesť Oscara Anne Hathaway

K jednoznačnejším kategóriám patrí Najlepší ženský herecký výkon vo vedľajšej úlohe, kde všetky významné ocenenia – Critics‘ Choice Movie Award, Zlatý glóbus, cenu BAFTA i cenu hereckej asociácie SAG – zozbierala Anne Hathaway (Bedári).

Jej stvárnenie Fantine a najmä pieseň I Dreamed a Dream mnohí považujú za jeden z najsilnejších filmových momentov roka 2012.

Anne Hathaway_Bedári
Foto: Universal Pictures

Bolo by preto prekvapením, keby cenu získala niektorá z jej konkurentiek, ktorými sú Sally Field (Lincoln), Helen Hunt (Sessions), Amy Adams (The Master) a Jacki Weaver (Terapia láskou).

Ďalšie dve herecké ceny nebudú také jednoznačné

Vo zvyšných hereckých kategóriách to však už také jasné nie je. Najzložitejšie je podľa Feinberga predpovedať víťazku kategórie Najlepší ženský herecký výkon v hlavnej úlohe.

Oscar_sošky
Foto: A.M.P.A.S.

Zatiaľ čo Jessica Chastain (30 minút po polnoci) získala Zlatý glóbus pre najlepšiu herečku v dráme, Jennifer Lawrence (Terapia láskou) zvíťazila v obdobnej komediálnej kategórii a navyše tiež získala cenu hereckej asociácie SAG.

Podobne si pritom rozdelili aj Critics‘ Choice Movie Awards, kým Chastain triumfovala v kategórii Najlepšia herečka, Jennifer Lawrence vyhlásili za najlepšiu herečku v komédii.

Emmanuelle Riva (Láska), ktorá v deň odovzdávania Oscarov oslávi 86. narodeniny, zase triumfovala na udeľovaní britských filmových cien BAFTA. Ďalšími kandidátkami sú Naomi Watts (Nič nás nerozdelí) a iba deväťročná Quvenzhané Wallis (Divoké bytosti južných krajín).

Za vedľajšie roly sú nominovaní piati držitelia Oscara, pričom Robert De Niro (Terapia láskou) a Alan Arkin (Argo) v tejto sezóne nezískali žiadnu z významných cien.

Do rúk Tommyho Lee Jonesa (Lincoln) putovala cena hereckej asociácie SAG, Philip Seymour Hoffman (The Master) získal Critics‘ Choice Movie Award a Christoph Waltz (Divoký Django) triumfoval na Zlatých glóbusoch a cenách BAFTA, čo dáva najväčšie šance práve jemu.

Informácie pochádzajú z agentúry Reuters a webovej stránky www.hollywoodreporter.com.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Amy AdamsAng LeeAnne HathawayBradley CooperChristoph WaltzDaniel Day-LewisDenzel WashingtonHugh JackmanJennifer LawrenceJessica ChastainJoaquin PhoenixKathryn BigelowMichael HanekeNaomi WattsPhilip Seymour HoffmanQuentin TarantinoRobert De NiroSteven SpielbergTom Hooper
Firmy a inštitúcie AMPAS Akadémia filmových umení a vied