Osem superboháčov vlastní toľko, čo polovica populácie sveta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

DAVOS 21. januára (WebNoviny.sk) – Osem najbohatších ľudí sveta vlastní majetok v takej hodnote ako chudobnejšia polovica svetovej populácie, teda 3,6 miliardy ľudí, uvádza sa v správe mimovládnej organizácie Oxfam, ktorá sa venuje boju proti chudobe vo svete a poukazuje na rastúcu nerovnomernosť rozdelenia bohatstva.

Najnovšia správa Oxfamu bola zverejnená v súvislosti s ďalším ročníkom zasadnutia Svetového ekonomického fóra vo švajčiarskom Davose.

Nerovnosti vo svete sa ešte zväčšili

V porovnaní s minulým rokom sa nerovnosti medzi chudobnými a bohatými vo svete ešte zväčšili. Podľa vlaňajšej správy totiž majetok v takej hodnote, ako chudobnejšia polovica ľudstva, vlastnilo 62 ľudí.

„Roztváranie nožníc“ medzi chudobnými a bohatými Oxfam považuje za priamy dôsledok udalostí, ako bolo referendum o vystúpení Británie z EÚ či víťazstvo Donalda Trumpa vo voľbách prezidenta USA, pretože „sú dôkazom“ existencie „ekonomického modelu založeného na nerovnosti“.

Agentúra Reuters uviedla, že k takémuto záveru dospelo zrejme aj Svetové ekonomické fórum, keďže vo svojich materiáloch konštatuje, že „rastúca nerovnosť a sociálna polarizácia medzi chudobnými a bohatými sú dvoma hlavnými rizikami pre ekonomiku v roku 2017“.

Oxfam vo svojej správe vyzýva na reorganizáciu globálnych ekonomických mechanizmov, ktoré „nesú zodpovednosť za nárast nerovnosti“. Oxfam v tejto súvislosti upozorňuje na mzdové reštrikcie, daňové úniky a vyplácanie podielov akcionárom namiesto investovania do rozvoja firiem.

Na problém upozorňuje aj pápež

Na nerovnosť vo svete v posledných rokoch upozorňuje aj vedenie Medzinárodného menového fondu a opakovane aj pápež František. Varujú pred zničujúcim účinkom tohto fenoménu, keďže odpor elít zrejme pomohol rozdúchať vzostup populistickej politiky.

Zakladateľ spoločnosti Microsoft Bill Gates je príkladom, že veľké bohatstvo možno využiť na pomoc chudobným, uznáva Oxfam, ktorý však upozorňuje, že táto „filantropia vo veľkom“ nerieši zásadný problém. „Naďalej existuje systém, keď miliardári systematicky platia nižšie úrokové sadzby než ich sekretárka či upratovačka,“ upozornil Oxfam.

Na čele rebríčka ôsmich najbohatších ľudí sveta je zakladateľ firmy Microsoft Bill Gates, zakladateľ odevnej firmy Zara Amancio Ortega, americký investor Warren Buffett, mexický magnát Carlos Slim Helú, zakladateľ spoločnosti Amazon Jeff Bezos, zakladateľ sociálnej siete Facebook Mark Zuckerberg, výkonný riaditeľ americkej firmy Oracle Larry Ellison a bývalý primátor New Yorku Michael Bloomberg.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bill GatesCarlos Slim HeluMark ZuckerbergMichael BloombergPápež FrantišekWarren Buffett