Osem z 12 slovenských lodí sa kvalifikovalo do semifinále ME

Martikán prehral so Slafkovským, mieri do reprezentácie
Elena Kaliská zo Slovenska v kategórii K1 ženy počas 66. ročníka Medzinárodných tatranských slalomov – Memoriál Ondreja Cibáka. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

VIEDEŇ 30. mája (WEBNOVINY) – Osem z dvanástich slovenských lodí postúpilo z piatkovej kvalifikácie do víkendových bojov o medaily na majstrovstvách Európy vo vodnom slalome vo Viedni.

V sobotu sa v semifinále predstavia singlkanoisti Alexander Slafkovský a Michal Martikán a kajakári Ján Šajbidor a Martin Halčin, v nedeľu sa o cenné kovy budú usilovať kajakárky Jana Dukátová a Elena Kaliská a deblkanoisti Ladislav a Peter Škantárovci a Peter a Pavol Hochschornerovci. Po oba dni sú na programe aj súboje o tituly v hliadkach.

Slafkovský mohol experimentovať

Najlepší výsledok zo Slovákov dosiahol v piatkovej kvalifikácii Alexander Slafkovský. Tridsaťjedenročný rodák z Liptovského Mikuláša triumfoval v úvodnej časti súťaže C1 mužov vďaka vydarenej prvej jazde. Keď v druhej nastupoval na štart, vedel, že mu už kvalifikačné prvenstvo neutečie a mohol aj experimentovať.

Postup do sobotňajšej semifinálovej dvadsiatky si vybojoval aj Michal Martikán, ktorý vďaka zlepšeniu v druhej jazde skončil na 10. priečke. Za Slafkovským zaostal dvojnásobný olympijský víťaz o 2,27 sekundy. Tretiemu slovenskému zástupcovi v C1 na ME Karolovi Rozmušovi ušlo semifinále o 29 stotín sekundy. Debutant na seniorskom kontinentálnom šampionáte obsadil konečnú 22. priečku.

Slafkovský sa presadil s náskokom 27 stotín sekundy pred Ryanom Westleym z Veľkej Británie, tretí skončil Slovinec Anže Berčič. V sobotňajšom semifinále, ktoré je na novom dunajskom kanáli na okraji rakúskej metropoly na programe o 10.05 h, sa pôjde v obrátenom poradí výsledkov kvalifikácie, Slafkovský bude uzatvárať dvadsiatku jazdcov. „Obe jazdy som išiel s radosťou. Po prvej som mal istotu kvalifikácie, v druhej som si skúšal skracovať nájazdy a urobil som nejaké dotyky. Aspoň viem medze, v rámci ktorých sa môžem v sobotu pohybovať. Čakal som, že ma niekto v druhej jazde zdolá, aby som nešiel v semifinále ako posledný,“ povedal Alexander Slafkovský.

Martikán išiel na istotu

Michal Martikán musel v druhej jazde zabojovať, aby sa dostal do najlepšej dvadsiatky. Po prvom kole bol sedemnásty a v čase, keď nastupoval na štart druhého, nemal kvalifikačnú istotu. V druhom kole predviedol šiesty najlepší čas, čo napokon stačilo na postup. „V tomto počasí treba ísť na istotu, lebo sa kývu bránky a na tomto kanáli sú postavené nízko. Na niektorých miestach voda pulzuje a keď má človek v úvodzovkách šťastie, nedá sa podplaviť. V kvalifikácii je potrebné ísť na istotu. Nie je to náročná voda, výsledky sú tesné a to tomu zodpovedá,“ skonštatoval Michal Martikán.

Z tria kajakárov postúpili do sobotňajšieho semifinále Ján Šajbidor a Martin Halčin. Súťaž sa už v kvalifikácii skončila pre nováčika na vrcholnom podujatí Matúša Hujsu, ktorý obsadil 34. pozíciu. V piatkovom dvojkolovom kvalifikačnom programe dosiahol najlepší výsledok skúsený Šajbidor, ktorý bol po prvej jazde tretí a prakticky mal istotu postupu medzi najlepšiu tridsiatku. V druhej jazde si skúšal prejazd niektorých úsekov, nevyhol sa dotykom a skončil na konečnom 7. mieste.

Hujsu vyradil sporný výrok rozhodcov

Išlo sa mi celkom dobre. Bol som rád, že už po prvej jazde som bol kvalifikovaný a druhú som si skúsil trať, lebo sa už na rozdiel od iných pretekov nebude meniť na semifinále a finále. Radšej by som bral zmenu, lebo takto si ju môžu natrénovať aj slabší jazdci a každou jazdou sa zlepšiť. Na inej trati sa musí jazdec ukázať v danej chvíli na novej trati, čo je náročnejšie,“ povedal Ján Šajbidor.

Martin Halčin musel zabojovať o postup v druhej jazde. V prvej mal dotyk na 17. a 22. bránke, druhú išiel čisto. „Kvalifikácia je prvý krok, aby mohol človek začať normálne pretekať. Som rád, že som to splnil. Prvú jazdu som si skomplikoval dvoma ťukmi, druhú som istil a nešiel úplne rýchlo. Keďže sa pôjde na rovnakej trati, semifinále bude dosť nabité. Dnes som sa cítil celkom dobre, najmä prvú jazdu som sa dobre kĺzal na vode. Prvý dotyk bol smolný, zmenila sa mi voda, pri druhom som si neustrážil nájazd,“ skonštatoval Martin Halčin.

Sen Matúša Hujsu dostať sa do semifinále pokazil sporný výrok rozhodcov na sedemnástej bránke druhého kola. O prejazde rozhodovala odvolacia jury, ktorá napokon potvrdila výrok traťového arbitra. Bez týchto dvoch trestných sekúnd by Hujsa štartoval aj v sobotňajších pretekoch. Piatkovú kvalifikáciu kajakárov vyhral Čech Jiří Prskavec.

Jana Dukátová
Foto: SITA/Branislav Račko

Zo Sloveniek najlepšia Dukátová

V K1 žien obsadila Dukátová v kvalifikácii 4. priečku, Kaliská skončila osemnásta. Do semifinále nepostúpila zo Sloveniek iba Kristína Nevařilová, ktorá obsadila 29. miesto. Víťazkou kvalifikácie sa stala domáca kajakárka Corinna Kuhnleová. Dukátová musela v druhej jazde zabrať a zlepšiť výsledok z prvej, ak chcela postúpiť. Po prvom kole bola osemnásta, v druhom predviedla tretiu najlepšiu jazdu a s prehľadom si vybojovala účasť medzi najlepšou dvadsiatkou.

V prvej jazde som urobila dve chyby, výsledok z nej by mi nestačil na postup. Bolo to pre mňa dobré rozohriatie. V druhej som to vylepšila a napokon postúpila. V semifinále musím zajazdiť ešte lepšie. Pred druhou jazdou to boli trochu nervy. Sú to prvé medzinárodné preteky v sezóne a kvalifikácia bol aj po psychickej stránke dobrý ‚warm up‘,“ povedala Jana Dukátová.

Elena Kaliská figurovala po prvom kole na 10. mieste, v druhom jej už loď nekĺzala úplne podľa predstáv. „Nebolo to až tak zlé, aj keď druhá jazda mi nekĺzala. V prvej som pochybila dotykom na štvrtej bránke, bez neho to mohlo byť lepšie. Máme nové pravidlá, trať na semifinále a finále sa nemení, bude to v nedeľu hop alebo trop. Verím, že sa počasie umúdri a v nedeľu bude menej fúkať,“ uviedla Elena Kaliská.

Postúpili Škantárovci aj Hochschornerovci

Aj v semifinále C2 mužov bude mať Slovensko dvojnásobné zastúpenie. Z piatkovej kvalifikácie si účasť v nedeľňajších bojoch vybojovali na novom kanáli na okraji rakúskej metropoly Ladislav a Peter Škantárovci i Pavol a Peter Hochschornerovci. Súťaž sa skončila pre Tomáša Kučeru s Jánom Bátikom, ktorí obsadili 21. priečku a postup do dvadsiatky im unikol o 36 stotín sekundy.

Škantárovci obsadili v kvalifikácii 3. priečku, keď za víťaznými Davidom Florencom a Richardom Hunslowom z Veľkej Británie zaostali o 89 stotín sekundy. Hochschornerovci boli v dvojkolovej piatkovej súťaži piati. „Dnes sme spokojní s jazdami. Prvú sme išli na istotu, nechceli sme robiť zbytočné prejazdy. V druhej sme si chceli skrátiť prejazdy, ísť tesnejšie popri bránkach a z toho pramenila aj tá jedna chyba,“ povedal Ladislav Škantár. Vo Viedni sa súťaži podľa modifikovaných pravidiel a aj boje o medaily sa idú na rovnakej trati ako kvalifikácia. „Keď je nová trať, odstupy v semifinále sú väčšie. Teraz budú mať jazdci bránky viac najazdené a výsledky budú tesnejšie,“ vyjadril názor Peter Škantár.

Majstrovstvá Európy vo vodnom slalome vo Viedni – piatkové výsledky:
MUŽI

K1 – kvalifikácia (najlepších 30 do semifinále): 1. Jiří Prskavec (ČR) 84,89 (0), 2. Sebastian Schubert (Nem.) 85,21 (0), 3. Joan Crespo (Šp.) 86,25 (0), 4. Vít Prindiš (ČR) 86,42 (0), 5. Rafal Polaczyk (Poľ.) 86,64 (0), 6. Daniele Molmenti (Tal.) 86,76 (0), 7. Ján Šajbidor 87,00 (0), … 11. Martin Halčin 87,47 (0), 34. Matúš Hujsa (všetci SR) 91,90 (2)

C1 – kvalifikácia (najlepších 20 do semifinále): 1. Alexander Slafkovský (SR) 89,32 s (0), 2. Ryan Westley (V. Brit.) 89,59 (0), 3. Anže Berčič (Slovin.) 89,88 (0), 4. Sideris Tasiadis (Nem.) 90,28 (0), 5. David Florence (V. Brit.) 90,49 (0), 6. Benjamin Savšek (Slovin.) 90,56 (0), … 10. Michal Martikán 91,59 (0), 22. Karol Rozmuš (obaja SR) 95,32 (2)

C2 muži – kvalifikácia (najlepších 20 do semifinále): 1. David Florence, Richard Hounslow (V. Brit.) 97,45 (0), 2. Jonáš Kašpar, Marek Šindler (ČR) 97,92 (0), 3. Ladislav Škantár, Peter Škantár (SR) 98,34 (2), 4. Ondřej Karlovský, Jakub Jáně (ČR) 98,45 (0), 5. Pavol Hochschorner, Peter Hochschorner (SR) 98,52 (0), 6. Michail Kuznecov, Dmitrij Larionov (Rus.) 98,56 (0), … 21. Tomáš Kučera, Ján Bátik (SR) 104,62 (0)

ŽENY

K1 – kvalifikácia (najlepších 20 do semifinále): 1. Corinna Kuhnleová (Rak.) 92,20 (0), 2. Ricarda Funková (Nem.) 95,10 (0), 3. Marta Martinezová (Šp.) 95,77 (0), 4. Jana Dukátová (SR) 96,97 (0), 5. Irati Goikoetxeaová (Šp.) 97,27 (0), 6. Urša Krageljová (Slovin.) 97,89 (0), … 18. Elena Kaliská 100,72 (2), 29. Kristína Nevařilová (obe SR) 105,68 (4)

C1 – kvalifikácia (najlepších 15 do semifinále): 1. Julia Schmidová (Rak.) 105,37 (0), 2. Caroline Loirová 108,89 (0), 3. Oriane Reboursová (obe Fr.) 110,54 (2)

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SlafkovskýElena KaliskáJán BátikJán ŠajbidorJana DukátováLadislav ŠkantárMartin HalčinMichal MartikánPavol HochschornerPeter HochschornerPeter Škantár