Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ziaci, skola
Foto: SITA/Jozef Jakubčo
14. 01. 2013 9:33 Aktuálne správy od SITASITA Diskusia

Osemročné gymnáziá bojujú o svoje peniaze

BRATISLAVA 14. januára (WEBNOVINY) – Osemročné gymnáziá chcú presvedčiť ministra školstva Dušana Čaploviča, aby aspoň do konca tohto školského roka dostávali toľko peňazí, čo doteraz.

Od nového roka sa totiž znížil normatív na žiakov prvého až štvrtého ročníka osemročného gymnázia na úroveň normatívu pre žiakov základných škôl.

„Chceme, aby minimálne normatív na osemročné gymnáziá dobehol školský rok. Pretože sa zmenil v rozbehnutom školskom roku,“ povedal pre agentúru SITA šéf Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií Pavel Sadloň.

Kvalita gymnázií poklesne

Okrem toho chcú, aby si ministerstvo urobilo analýzu osemročných gymnázií a na základe nej sa v budúcnosti rozhodovalo, akým spôsobom podporí štúdium na týchto školách a ako je pripravené upraviť nejaké spoločné kritériá pre kvalitu osemročného štúdia.

„V tejto podobe určite kvalita vzdelávania na osemročných gymnáziách poklesne. Určite mnohé gymnáziá s nedostatočným normatívom upravia študijné programy, ale už to nebude plniť ten pôvodný cieľ školských vzdelávacích programov, ktoré mali byť progresívne a iné ako základné školy,“ zdôraznil Sadloň v súvislosti so znížením normatívov.

Stretnutie s ministrom koncom januára

Caplovic
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

S ministrom sa chcú stretnúť koncom januára a ešte predtým má rokovať prezídium Asociácie riaditeľov štátnych gymnázií.

Od januára vstupuje do platnosti nariadenie, podľa ktorého pôjde na žiaka prvého až štvrtého ročníka osemročného gymnázia rovnaký normatív ako na žiaka základnej školy.

Doteraz dostávali osemročné gymnáziá na žiakov prvých štyroch ročníkov rovnaký normatív ako na žiakov stredných škôl.

Podľa ministerstva školstva zmena súvisí s rovnakou personálnou a prevádzkovou náročnosťou vzdelávania žiakov 1.- 4. ročníka osemročného gymnázia a žiakov základných škôl.

Osemročné gymnáziá na Slovensku

Na Slovensku je 160 osemročných gymnázií, na ktorých študuje 26 249 žiakov. Exminister školstva Ján Mikolaj (SNS) prišiel so zámerom, aby sa na osemročné gymnáziá mohlo dostať len päť percent ročníkovej populácie.

Jeho nástupca Eugen Jurzyca (SDKÚ-DS) tento plán dočasne pozastavil do roku 2013. Pre školský rok 2012/2013 bolo prijatých do prvých ročníkov osemročných gymnázií 3 295 žiakov, z toho do štátnych 2 344 žiakov, súkromných 294 žiakov a cirkevných gymnázií 657 žiakov.

Pre školský rok 2013/2014 podľa hovorcu ministra školstva Michala Kaliňáka ešte neplatí päťpercentné obmedzenie a o počtoch tried a žiakov prvého ročníka rozhodnú obvodné úrady v sídle kraja. Tieto úrady stanovia postupný prechod počtu tried a žiakov prvých ročníkov osemročných gymnázií na päťpercentnú hranicu z populačného ročníka do školského roka 2014/15.

K téme

Učitelia sa chcú dohodnúť s Čaplovičom, išiel na dovolenku Učitelia sa zmeny nedočkajú, minister im odmieta dať šalát

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Témy

Viac k osobnosti z článku

Diskusia

Bezplatný email raz týždenne s novinkami z Webnoviny.sk:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X