Oslávte s nami Týždeň mozgu 2013!

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu

BRATISLAVA 11. marca (WBN/PR) – Už od roku 1996 sa každý druhý marcový týždeň v roku konajú v 61 krajinách sveta tisícky osvetových podujatí na tému mozog, jeho činnosť, výkonnosť, fungovanie, ale aj zlyhávanie. Svet pozná túto akciu pod názvom Brain Awareness Week, u nás je známa ako Týždeň mozgu. Slovensko sa do Týždňa mozgu zapojí tento rok 6-ty krát, a to vďaka iniciatíve Slovenskej Alzheimerovej spoločnosti a jej partnerov – Centru MEMORY, Nadácii MEMORY a Neuroimunologickému ústavu SAV.

Minuloročný Týždeň mozgu oslavovalo takmer 5000 ľudí na 196 akciách, ktoré sa konali vo všetkých krajoch SR. Predpokladá sa, že tento rok bude „oslava“ najvzácnejšieho ľudského orgánu ešte bohatšia na aktivity aj účastníkov.

V týždni od 11. do 17. marca 2013 sa na viacerých miestach Slovenska uskutočnia prednášky, prezentácie, tréningy pamäti, tvorivé dielne, besedy či dni otvorených dverí, a to v knižniciach, na školách, v zariadeniach sociálnych služieb, ale aj v poradniach zdravia Regionálnych úradov verejného zdravotníctva SR či na vybraných územných spolkoch Slovenského červeného kríža. Cieľom je upriamiť pozornosť verejnosti na ľudský mozog a jeho činnosť, ale aj upozorniť na možné ochorenia mozgu.

Zaostrené na mozog

V Bratislave sa v stredu 13.03.2013 v Zichyho paláci v Starom Meste o 14:30 hod začne akcia nazvaná Zaostrené na mozog. Jej súčasťou bude prednáška Prof. MUDr. Daniely Ostatníkovej, PhD., v rámci ktorej nahliadneme do vnútra nášho mozgu a budeme sa snažiť pochopiť procesy, ktoré sa v ňom odohrávajú. Následne nás trénerka pamäti PaedDr. Mária Čunderlíková naučí zaručené triky k udržaniu bystrej mysle a pohotovej pamäti. Záštitu nad akciou prevzala PhDr. Tatiana Rosová – starostka Starého mesta.

Zoznam všetkých akcií, ktoré sa pri príležitosti Týždňa mozgu chystajú aj v iných mestách SR nájdete na webstránke http://www.alzheimer.sk/slovenska-alzheimerova-spolocnost/t%C3%BD%C5%BEde%C5%88-mozgu-2013.aspx

Čo je dôležité pre náš mozog?

Pre tento 1,5 kg ľudský orgán, ktorý ukrýva približne 100 miliárd nervových buniek, je dôležitá hlavne prevencia – naučme sa žiť život, ktorý nášmu mozgu prospieva. Všeobecne platí pravidlo, že čo je prospešné pre naše srdce, je prospešné aj pre náš mozog – venujme sa aktívnemu pohybu a dodržiavaniu zásad zdravej výživy, nezabúdajme na preventívne lekárske prehliadky, skúsme obmedziť fajčenie a alkohol. Pre mozog je tiež dôležitý rozmanitý tréning a neustála kognitívna „záťaž“. Pomôckami k udržiavaniu mozgovej aktivity môžu byť pracovné zošity, ktoré dávajú návod ku každodennému trénovaniu pamäti v domácich podmienkach: http://www.alzheimer.sk/informacie/publikacie/pracovne-zosity.aspx

Ako je to s Vami, žijete život prospievajúci mozgu?

ÁNO, ak:

* primerane a pravidelne zaťažujete svoje telo

* trávite svoj voľný čas fyzicky aktívne

* aktívne sa vzdelávate nielen v škole/v práci

* nebojíte sa nových výziev, skúsenosti

* venujete dostatok času priateľom, rodine a komunite

* udržiavate si pozitívny prístup k životu

* jete zdravú, vyváženú stravu bohatú na vitamíny, antioxidanty, omega3 mastné kyseliny a kyselinu listovú

* strážite si čísla: hmotnosť, hladinu cholesterolu, hladinu glukózy v krvi a krvný tlak

* doprajete si dostatočný spánok

NIE, ak:

* ignorujete zhoršujúce sa zabúdanie, náhle straty orientácie, bezdôvodné striedanie nálad

* odkladáte návštevu lekára pri zmenách svojho fyzického a duševného zdravia

* fajčíte, užívate drogy, neprimerane pijete alkohol

* prehliadate vzájomné interakcie liekov, ktoré môžu mať vplyv na mentálne funkcie

* nechce sa Vám chodiť do spoločnosti, väčšinu času trávite sami

* myslíte, že ste dosť starý na to, aby ste zažili niečo nové

Chceli by ste si bezplatne otestovať pamäť?

Môžete sa objednať v Centre MEMORY na tel. č. 02 / 62 41 41 43.

Váš prohlížeč nepodporuje zobrazení PDF.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Tatiana Rosová