Oslavy príchodu Cyrila a Metoda zavŕši koncert v SND

Cyril metod
Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 14. decembra (WEBNOVINY) – Slávnostným koncertom Cyril a Metod – Slovanské oratórium sa v sobotu 14. decembra v Slovenskom národnom divadle (SND) v Bratislave zavŕšia celoštátne oslavy 1150. výročia príchodu sv. Cyrila a Metoda na naše územie.

Súčasťou osláv sú štyri podujatia štátno-reprezentačného charakteru. Prvé tri z nich – Slávnostné spoločné zasadnutie Národnej rady SR a vlády SR, Cyrilo-metodská národná púť v Nitre a Slávnosti sv. Cyrila a sv. Metoda na Devíne v Bratislave sa konali začiatkom júla.

Obrazom: Oslavy 1150. výročia príchodu svätého Cyrila a Metoda na hrade Devín

Oslavy vyvrcholia slávnostným koncertom Cyril a Metod – Slovanské oratórium, ktorý pripravili Ministerstvo kultúry SR a SND, agentúru SITA o tom informoval referát styku s médiami ministerstva kultúry.

Autorom libreta a textov piesní je Daniel Hevier, hudbu skomponoval Ľubomír Horňák, javiskovú podobu dal oratóriu režisér Martin Kákoš. V oratóriu sa predstavia speváci Katarína Juhásová-Štúrová, Terézia Kružliaková, Sisa Lelkes-Sklovská, Dušan Jarjabek, Otokar Klein a Brunno Oravec.

Pod taktovkou dirigenta Rastislava Štúra spoluúčinkujú Orchester Toccata Art, Spevácky zbor Consortium Bratislava a Tanečná skupina J. Moravčíka. Pôvodné slovenské hudobné dielo uvedú v novej budove SND v Sále opery a baletu na Pribinovej ulici v Bratislave v sobotu o 19:00.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel HevierDušan Jarjabek
Firmy a inštitúcie SND Slovenské národné divadlo