Oslavy prímeria v Afganistane majú po útoku samovražedného atentátnika už vyše 30 obetí

Afganistan, Taliban, útok
Bojovníci hnutia Taliban vo vozidle v provincii Nangarhar, východne od Kábulu, Afganistan, 16. júna 2018 Foto: SITA/AP

KÁBUL 17. júna (WebNoviny.sk) – Počet obetí sobotňajšieho útoku samovražedného atentátnika, ktorý sa odpálil počas stretnutia bojovníkov militantného hnutia Taliban pri príležitosti osláv moslimského sviatku íd al-fitr v afganskej provincii Nangarhár, stúpol na 36. Informoval o tom provinčný zdravotnícky predstaviteľ Nadžibulláh Kamawál s tým, že 65 ďalších osôb utrpelo zranenia.

Útočník sa zameral na stretnutie bojovníkov, ktorí oslavovali trojdňové prímerie trvajúce v rovnakom čase ako sviatok. K útoku sa zatiaľ nikto neprihlásil, podľa agentúry AP je však pravdepodobné, že zaútočila extrémistická skupina Islamský štát. Tá sa na prímerí, ktoré končí v nedeľu, nepodieľa a v minulosti sa dostala do stretov s Talibanom.

Predĺženie prímeria

Afganský prezident Ašraf Ghaní v sobotu po útoku oznámil, že vláda predĺži prímerie o deväť dní. Hnutie sa zatiaľ nevyjadrilo, či bude aj ono nasledovať predĺženie pokoja zbraní. Predseda Najvyššej mierovej rady, ktorá má na starosti rokovania zamerané na ukončenie takmer 17-rokov trvajúceho konfliktu, vyzval Taliban, aby prijal predĺženie a pridal sa k mierovému procesu.

„Veríme, že vedenie Talibanu oznámi predĺženie prímeria,“ uviedol Mohammad Karím Chalílí počas tlačovej konferencie v Kábule s tým, že v uplynulom týždni došlo k „výmene názorov“ medzi vládou a Talibanom. Bližšie detaily však neposkytol.

Záujem o mierové rokovania

Taliban v uplynulých rokoch posilňoval svoju prítomnosť v Afganistane, pričom obsadzoval početné okresy a vykonával mnohé útoky na bezpečnostné zložky. Za ostatné dva dni však bolo podľa fotografií, ktoré sa zdajú byť autentické, možné vidieť bojovníkov hnutia oslavovať prímerie spolu s afganskými vojakmi a ďalšími ľuďmi na viacerých miestach v krajine.

Vodcovia Talibanu vyjadrili pri rôznych príležitostiach záujem o mierové rokovania, aby ukončili konflikt v krajine. Odmietli však rokovať s vládou podporovanou Spojenými štátmi americkými tvrdiac, že chcú rokovať priamo s USA. Taktiež požadovali stiahnutie zahraničných síl z Afganistanu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ašraf Ghaní