Oslobodenie Mósulu je možné ešte pred nástupom Trumpa

Mosul
Boje v Mósule pokračovali po tom, ako iracké špeciálne jednotky začali v piatok postupovať z okrajových štvrtí do centra mesta z dvoch smerov. Foto: SITA/AP

WASHINGTON 5. decembra (WebNoviny.sk) – Boje o získanie Mósulu z područia teroristickej organizácie Islamský štát (IS) budú ešte ťažké, je však „možné“, že by k oslobodeniu tohto irackého mesta mohlo dôjsť ešte pred januárovou inauguráciou novozvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vyhlásil to v pondelok dosluhujúci minister obrany USA Ashton Carter.

Je to možné, bude to však ťažký boj

Na ofenzíve proti Mósulu, ktorá sa začala 17. októbra, sa zúčastňuje približne 100.000 irackých vládnych vojakov, kurdské bezpečnostné sily a šiitská domobrana. Zo vzduchu a zo zeme ich podporuje vojenská koalícia pod americkým velením. Oslobodenie Mósulu, najväčšieho mesta pod kontrolou IS, je vnímané ako kľúčový krok k rozloženiu tohto samozvaného kalifátu, ktorý džihádisti vyhlásili na území Sýrie a Iraku v roku 2014.

„Je to určite možné, bude to však ťažký boj,“ uviedol Carter, odpovedajúc na otázku, či by oslobodenie mohlo prísť ešte pred Trumpovou inauguráciou, ktorá sa uskutoční 20. januára. Irackí činitelia tvrdia, že sa im ďalej darí získavať časti Mósulu z rúk fundamentalistov, ktorí stále kontrolujú zhruba tri štvrtiny jeho rozlohy. Pre húževnatý odpor militantov však kampaň zrejme zasiahne výrazne aj do nadchádzajúceho roka. Džihádisti sú tam totiž rozmiestnení medzi civilistami, ktorých používajú ako živé štíty.

Američania plánujú v Iraku ostať

Carter už v sobotu naznačil, že americké a koaličné sily by mohli zostať v Iraku aj po porážke IS. „Budeme musieť ďalej čeliť zahraničným bojovníkom snažiacim sa uniknúť a pokusom IS premiestniť sa alebo sa pretvoriť. Za týmto účelom nielen Spojené štáty, ale aj naša koalícia musí vydržať a zostať vojensky zapojená,“ povedal Carter.

„Obzvlášť v Iraku bude potrebné, aby koalícia poskytovala neprerušenú pomoc a pokračovala v našej práci: cvičiť, vyzbrojovať a podporovať miestnu políciu, pohraničníkov a ďalšie sily, ktoré udržia oblasti vyčistené od IS,“ dodal minister obrany USA. Ako dlho môže potrvať táto vojenská prítomnosť v Iraku a koľko ďalších vojakov si bude vyžadovať, nespresnil.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ashton Carter
Firmy a inštitúcie Islamský štát