OSN chráni civilistov, Sýria má skončiť s barelovými bombami

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Sýria
Foto: SITA/AP

BERLÍN 13. októbra (WebNoviny.sk) – Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura uviedol, že v sýrskom konflikte je potrebné urobiť všetko, aby sa zabránilo ďalším obetiam z radov civilného obyvateľstva. Informovala o tom agentúra AP.

Misturova výzva prišla v čase, keď sa usiluje spojiť znepriatelené strany bojujúce v Sýrii, aby hľadali politické riešenie konfliktu. Vyslanec na tlačovej konferencii v Ženeve povedal, že ochrana civilného obyvateľstva by mala byť hlavnou prioritou a zároveň vyzval sýrske vzdušné sily, aby prestali používať nepresné „barelové bomby“.

Vzhľadom na to, že sýrska vláda má vďaka ruskému zásahu príležitosť veľmi presne útočiť na tých, ktorých pokladá za svojich nepriateľov, pre najnepresnejšiu zbraň tohto konfliktu už neexistuje nijaké ospravedlnenie,“ povedal na adresu barelových bômb Mistura.

Na margo politického riešenia sýrskeho konfliktu hlavný vyjednávač OSN podľa agentúry Reuters uviedol, že je absolútne nevyhnutné, aby Rusko a Spojené štáty dospeli k dohode a zabránili tak vojenskej eskalácii konfliktu, ktorá by mohla viesť k rozpadu krajiny. V utorok bude Mistura v Moskve rokovať o situácii v Sýrii s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a následne vo Washingtone aj s americkými predstaviteľmi.

Vodca Frontu an-Nusra žiada vystupňovanie útokov na Asadových alavitov

Vodca sýrskej odnože al-Káidy, skupiny Front an-Nusra, vyzval v pondelok na vystupňovanie útokov na bašty alavitov, menšinovej moslimskej náboženskej skupiny, ku ktorej patrí sýrsky prezident Bašár Asad. Povstalci v krajine tak majú podľa neho urobiť v odplate za zabíjanie sunnitských moslimov ruskými silami, informovala tlačová agentúra Reuters.

Abú Muhammad al-Džulání na zvukovej nahrávke zverejnenej na YouTube uviedol, že vojenská intervencia Ruska v Sýrii od minulého týždňa má za cieľ zachrániť Asadovu vládu pred pádom, nebude však úspešná rovnako ako predošlá vojenská podpora Iránu a libanonského Hizballáhu.

„Nie je iná možnosť než vystupňovať boj a útočiť na alavitské mestá a dediny v (provincii) Lázikíja. Vyzývam všetky skupiny, aby… denne udierali na ich dediny stovkami rakiet, ako to oni robia sunnitským mestám a dedinám,“ vyhlásil Džulání.

Sunnitský Front an-Nusra patrí k najsilnejším skupinám bojujúcim proti sýrskej vláde v čoraz komplikovanejšom konflikte, ktorý ruská intervencia len zhoršila, píše Reuters. Džulání označil intervenciu Ruska, ktoré v Sýrii podniká nálety na podporu Asadových síl, za novú kresťanskú krížovú výpravu z východu, ktorá je odsúdená na neúspech a ktorá prišla po „sérii víťazstiev mudžáhidov“ ohrozujúcich Asadovu vládu.

„Pri vojne v Šáme (Sýrii) Rusi zabudnú na hrôzy toho, čomu čelili v Afganistane. Nová ruská invázia je posledným šípom vo výzbroji nepriateľov moslimov a nepriateľov Sýrie,“ dodal.

Kurdské milície v Sýrii vyháňajú civilistov z domovov

Ľudskoprávna organizácia Amnesty International (AI) obvinila v utorok kurdské milície v Sýrii, podporované Spojenými štátmi, z vojnových zločinov pri vyháňaní tisícov nekurdských civilistov z ich dedín a ničení ich domov.Organizácia zdokumentovala prípady z viac než 12 dedín v Kurdmi kontrolovaných oblastiach, ktorých obyvateľov prinútili utiecť alebo zdemolovali ich domy kurdské Oddiely ľudovej sebaobrany (YPG). Tie tento rok dobyli časti severnej Sýrie z rúk militantov skupiny Islamský štát (IS).

Predstaviteľka AI Lama Fakihová uviedla, že kurdská samospráva „prehliada medzinárodné humanitárne právo pri útokoch, ktoré sa rovnajú vojnovým zločinom“. Hovorca YPG Redur Xelil vyhlásil: „Veľmi jednoducho, je to nepravdivé obvinenie.“ AI však citovala Ciwana Ibrahima, šéfa kurdských síl vnútornej bezpečnosti známych ako Asajíš, ktorý pripustil, že došlo k núteným vysťahovaniam, avšak podľa jeho slov išlo o „izolované incidenty“ a civilistov presunuli kvôli ich vlastnej bezpečnosti.

Správa AI uvádza, že nútené vysídľovanie prevažne nekurdských obyvateľov po dobytí dedín jednotkami YPG sa dialo často v odplate za to, že dedinčania podľa nich sympatizovali alebo boli spojení s členmi IS alebo iných ozbrojených skupín. Členovia milícií sa podľa organizácie vyhrážali civilistom koaličnými náletmi, ak neopustia svoje domovy.

YPG sa ukázali byť najefektívnejším partnerom v teréne pre Spojenými štátmi vedenú koalíciu útočiacu letecky na pozície IS, píše Reuters. Asajíš uvádzajú, že im poskytli výcvik západné štáty.

YPG v minulosti popreli obvinenia Turecka z toho, že zámerne vyháňajú arabských a turkménskych civilistov z oblastí, ktoré ovládajú, najmä z mesta Tal Abjad.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Bašár Asad
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov