OSN má silné dôkazy, pri útoku v Sýrii bol použitý sarín

Sýria
Obete chemického útoku v Sýrii. Foto: SITA/AP

OSN 16. septembra (WEBNOVINY) – Inšpektori Organizácie Spojených národov (OSN) zistili „rozsiahle“ používanie chemických zbraní v Sýrii. Konštatujú to v očakávanej správe, ktorá je výsledkom ich skúmania situácie priamo na mieste činu.

Pri najmedializovanejšom útoku z 21. augusta, ktorý podľa odhadov neprežilo až 1400 ľudí, bol podľa expertov OSN použitý bojový plyn sarín. Inšpektori toto tvrdenie podľa vlastných slov vedia doložiť „silnými dôkazmi“.

„Záver znie, že v pokračujúcom konflikte v Sýrii boli použité chemické zbrane… proti civilistom vrátane detí a v relatívne veľkom rozsahu,“ uvádza správa, ktorú predložia aj generálnemu tajomníkovi OSN Panovi Ki-munovi.

Sarín podľa expertov obsahovali rakety typu zem-zem. Inšpektori však skúmali len fakt, či boli chemické zbrane použité, a nie to, kto nimi zabíjal. Správu by mali oficiálne zverejniť v pondelok večer, jej časti sa však do médií dostali už skôr.

Obrazom: Masaker v Sýrii, jedovatý plyn zabíjal aj deti (* zábery sú nevhodné pre citlivé povahy)

Spojené štáty obviňujú režim sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada z augustového chemického útoku pri Damasku, kde údajne zahynulo viac ako 1400 ľudí vrátane niekoľkých stoviek detí. Washington presadzuje odvetu v podobe vojenského zásahu proti Damasku, zámer však odložil v záujme úspechu rokovaní o návrhu Ruska.

Al-Asad vo štvrtok prvýkrát potvrdil, že Sýria sa chce chemických zbraní zbaviť, zatiaľ čo jeho vláda formálne požiadala o pristúpenie k príslušnému medzinárodnému dohovoru. Západom zatracovaný líder však požaduje, aby Američania najskôr odvolali plánovanú intervenciu.

Lavrov verí Američanom

Sergej Lavrov
Foto: SITA/AP
Hrozba silou zahrnutá v rezolúcii o riešení sýrskeho konfliktu by mohla viesť ku krachu mierových snáh.

V pondelok pred tým varoval ruský minister zahraničia Sergej Lavrov.

Reagoval tak na oznámenie Británie, Francúzska a Spojených štátov, ktoré sa v pondelok dohodli na potrebe prijatia „silnej a záväznej“ rezolúcie o prevzatí kontroly nad sýrskymi chemickými zbraňami.

Lavrov zároveň vyjadril presvedčenie, že USA dodržia dohodu, ktorú v sobotu v Ženeve dosiahol s americkým ministrom zahraničia Johnom Kerrym o časovom pláne, podľa ktorého má Sýria odovzdať svoje chemické zbrane pod medzinárodný dohľad.

„Neustále hrozby a hľadanie dôvodu na úder je cestou k úplnému zničeniu šancí na mier,“ vyhlásil Lavrov po stretnutí so svojím egyptským partnerom Nábilom Fahmím v Moskve.

Lavrov a Kerry v snahe odvrátiť možný americký vojenský zásah navrhli pre Sýriu týždňové ultimátum na poskytnutie inventára svojich chemických zbraní. Inšpektori ho majú prísť osobne preveriť najneskôr v novembri. K eliminácii tohto arzenálu by malo prísť najneskôr v polovici roku 2014. Ministri sa v Ženeve dohodli aj na usporiadaní mierovej konferencie pod názvom Ženeva 2, ktorá by mala odštartovať mierové rokovania medzi sýrskou opozíciou a režimom prezidenta Baššára al-Asada.

Plán na likvidáciu sýrskych chemických zbraní má byť zahrnutý v rezolúcii Bezpečnostnej rady OSN, o návrhu ktorej v pondelok hovorili ministra zahraničia Francúzska, Británie a USA. Lavrov je proti tomu, aby táto rezolúcia obsahovala aj hrozbu sily, čo by vyžadovalo aktiváciu článku VII Charty OSN. Tento článok umožňuje použitie sily v prípade nedodržania záväzkov vyplývajúcich z prijatej rezolúcie.

Západ chce pretvoriť arabský svet

Sýria
Foto: SITA/AP

Iránsky prezident Hassan Rúhání sa podľa štátnej televízie na stretnutí s členmi vplyvných revolučných gárd vyjadril, že Západ chce pretvoriť arabský Blízky východ tak, aby slúžil záujmom Izraela.

Nedávno zvolený líder islamskej republiky považuje agresívnu kampaň zo strany Západu voči Sýrii za súčasť tohto sprisahania, ktorého ďalšími časťami boli povstania v Líbyi, Tunisku, Egypte, Jemene a Bahrajne.

Podľa umierneného iránskeho lídra je jediným cieľom konsolidácia Izraela a jeho moci a oslabenie protizápadného bloku v regióne, kde Irán a Sýria podporujú libanonské hnutie Hizballáh a palestínske hnutie Hamás.

„Vieme veľmi dobre, že konflikt v Sýrii nie je o tom, kto by mal byť prezident. My sa zhodneme s kýmkoľvek, koho si obyvatelia Sýria zvolia, aby viedol ich krajinu. Je však úplne jasné, že Západ urobil rozhodnutie za celý región a neprijme náš región v jeho súčasnej podobe,“ povedal Rúhaní, ktorého krajina je spolu s Ruskom najužším spojencom režimu sýrskeho prezidenta Baššára al-Asada a stojí na čele bloku krajín odmietajúcich akýkoľvek vojenský útok voči vláde v Damasku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Baššár al-AsadSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov