OSN nezískala dôkazy o použití chemických zbraní v Dárfúre

Dárfúr
Foto: SITA/AP

NEW YORK 5. októbra (WebNoviny.sk) – Organizácia Spojených národov nezaznamenala, že by sudánska vláda použila chemické zbrane voči svojim civilistom v tamojšom regióne Dárfúr. Na pôde Bezpečnostnej rady OSN v New Yorku to v utorok vyhlásil šéf mierových operácií OSN Hervé Ladsous. Upozornil však, že mierové sily OSN nemajú do tejto spornej oblasti prístup.

Ladsous pred BR OSN vypovedal v súvislosti s minulotýždňovou správou ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI). Aktivisti uvádzajú, že v horskej oblasti Dárfúru, v lokalite Džabal Marra, sudánska vláda použila chemické zbrane v najmenej 30 prípadoch, pričom zabila takmer 250 ľudí, najmä detí.

Ladsous povedal, že členovia spoločnej mierovej misie OSN a Africkej únie v Dárfúre (UNAMID) sa so žiadnymi dôkazmi o použití chemických zbraní „nestretli“. „Rovnako však, ako iste viete, sudánska vláda dôsledne odopiera akýkoľvek vstup misii UNAMID do konfliktných zón v Džabal Marre, a táto skutočnosť misii bráni v tom, aby mohla účinne monitorovať a informovať o dôsledkoch bojov,“ povedal Ladsous, ktorého slová prednesené v OSN cituje agentúra DPA.

Ladsous zároveň vyzval sudánsku vládu, ktorá je členom Dohovoru o chemických zbraniach – zakazujúceho akékoľvek použitie takýchto zbraní -, aby v prípade ďalšieho vyšetrovania plne spolupracovala s Organizáciou pre zákaz chemických zbraní (OPCW) so sídlom v holandskom Haagu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov