OSN požiadala o prešetrenie väzenskej vzbury v mexickom meste Cadereyta

Väzenie

MEXIKO 13. októbra (WebNoviny.sk) – Organizácia Spojených národov (OSN) požiadala o prešetrenie väzenskej vzbury v mexickom meste Cadereyta, ktorá si vyžiadala 17 mŕtvych.

Prostredníctvom stanoviska vyzvala tamojšie úrady k tomu, aby „objasnili tragédiu, ktorá sa stala, a priniesli spravodlivosť obetiam a ich rodinám“. OSN sa pritom odvolávala aj na iné smrteľné vzbury vo väzeniach z ostatných rokov a uviedla, že sú dôvodom na „úplnú a vyčerpávajúcu“ správu. Mexické úrady uviedli, že sú otvorené spolupráci s ľudskoprávnymi organizáciami.

Nepokoje vo väznici v Cadereyte v štáte Nuevo León sa začali v pondelok protestmi gangov, pričom v utorok ráno tam už prepukli bitky. Jedného väzňa zabili a jeho telo zapálili.

Hovorca štátnych bezpečnostných síl Aldo Fasci vtedy uviedol, že väzni uniesli niekoľko strážnikov a držali ich ako rukojemníkov. Polícia s väzňami vyjednávala niekoľko hodín a na ukončenie vzbury musela nakoniec použiť smrtiace prostriedky. Podľa miestnych médií s bezpečnostnými silami bojovalo približne 250 väzňov. Jeden z policajtov pri incidente utrpel vážne zranenie pľúc.

Mexické väznice často čelia kritike za to, že sú preplnené a nedokážu sa vysporiadať s násilnosťami medzi gangmi.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov