OSN žiada vyše 100 miliónov dolárov, chce pomôcť KĽDR

Severná Kórea potrebuje pomoc
Humanitárny pracovník prideľuje pitnú vodu pre severokórejské deti v záplavami postihnutom meste Anju. Foto: SITA/AP Photo/Kim Kwang Hyon

LONDÝN 9. apríla (WEBNOVINY) – OSN vo štvrtok vyzvala na poskytnutie 111 miliónov dolárov na nevyhnutnú humanitárnu pomoc pre Severnú Kóreu v roku 2015. KĽDR, ktorá má chronický nedostatok financií, potrebuje peniaze najmä na poľnohospodárstvo, potraviny a zdravotníctvo.

Pomoc podľa koordinátora OSN pre Severnú Kóreu Ghulama Isaczaia potrebujú milióny Severokórejčanov. Až 70 percent obyvateľstva nemá dostatok potravín a asi tretina detí pod päť rokov je z tohto dôvodu podvýživená a zle vyvinutá.

OSN uvádza, že asi sedem miliónov ľudí nemá prístup k pitnej vode a k hygienickým zariadeniam. Asi 25 percent z 24,5 milióna obyvateľov KĽDR nemá prístup k riadnej zdravotníckej službe.

Situácia s potravinami sa od hladomoru v 90. rokoch, ktorý zabil asi milión ľudí, už síce zlepšila, poľnohospodárstvo je však stále neefektívne. Severná Kórea napríklad plne závisí na dodávaní semien, hnojiva a paliva ako pomoci zo zahraničia.

„Je dôležité, aby darcovia rýchlo a štedro zareagovali a umožnili organizáciám riešiť humanitárnu situáciu,“ povedal Isaczai, podľa ktorého je nutné oddeľovať humanitárnu pomoc od politiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov