Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Centrum pre severoamerické štúdie VÝROČIE
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Centrum pre severoamerické štúdie VÝROČIE
30. júna 2011 SprávySlovensko od Webnoviny.skSITA Diskusia()

Osobnosti hodnotili inovácie na Ekonomickej univerzite

BRATISLAVA 30. júna (WBN/PR) – Vysokoškolské vzdelávanie na Slovensku objektívne zaostáva za svetovou špičkou. Jeden z pokusov o progresívnejší manažment vysokoškolského vzdelávania sa odohráva na pôde Ekonomickej univerzite v Bratislave, ktorá v roku 2008 otvorila špecializované pracovisko Centrum pre severoamerické štúdie. Centrum sa usiluje prepojiť tri vzdelávacie prvky: koncept oblastných štúdií, internacionalizáciu vzdelávania a akademicko-podnikateľskú spoluprácu vo výučbe.

28. a 29. júna sa v priestoroch hotela Sheraton a následne na pôde Ekonomickej univerzity v Bratislave stretli zástupcovia akademickej, podnikateľskej, mimovládnej a diplomatickej komunity, aby za prítomnosti predstaviteľov Ministerstva školstva bilancovali dosiahnuté výsledky a načrtli vízie pôsobenia Centra v nasledujúcich 3 – 5 rokoch. Vyzdvihli, že za tri roky Centrum, ktorému okrem iných na svet pomáhala prorektorka Jana Lenghardtová, dokázalo popri uvádzaní oblastných štúdií vniesť do svojej činnosti to, čo slovenské vysoké školstvo potrebuje – výučbu uplatniteľných spôsobilosti a vedomostí, využívanie podnikateľského know-how a prípadových štúdií, inovácie a videokonferenčné technológie, internacionalizáciu pedagogického zboru a študentov zaangažovaných do prípravy i hodnotenia vyučovania.

„Myslím, že inovatívne trendy vo výučbe prispievajú k motivácii študentov a prebúdzajú zvedavosť zaujímať sa o problematiku kurzov aj po ich skončení.“ zdôraznila Natália Pindrochová, študentka EU v Bratislave. Rudolf Sivák, rektor Ekonomickej univerzity pripomenul, že „investícia do študentov je investíciou do budúcnosti krajiny“.

Účastníci expertného brainstormingu okrem iného zdôraznili, že v medzinárodnej konkurencii o najlepších slovenských ako aj zahraničných študentov môže Centrum uspieť vtedy, ak sa mu podarí vytvoriť širšiu spoluprácu s partnermi z podnikateľského a akademického prostredia doma i v zahraničí. Ponúkané vzdelanie bude musieť byť porovnateľné so špičkami v regióne a bude musieť garantovať kvality absolventa, pričom mu ponúkne reálnu konkurenčnú výhodu na trhu práce v širšom medzinárodnom kontexte.

Podľa Martina Bútoru, akademického garanta Centra, prierezový program dnes už 17 a v budúcnosti ešte viac špecializovaných kurzov o americkej skúsenosti v biznise, o americkej a kanadskej spoločnosti, politike a kultúre, o znalostiach, praktikách, uvažovaní a správaní lídrov pri dosahovaní spoločenských a ekonomických zmien, či už jedincov alebo inštitúcií, je pre slovenské prostredie inšpiratívny. „Vzdelávanie takéhoto charakteru môže pomôcť v žiaducom mentálnom obrate študentov ako budúcich lídrov, ktorí posilnia svoje schopnosti prevziať zodpovednosť a osvojiť si praktické spôsobilosti potrebné na uplatnenie nových prístupov.“ Michal Kovács, výkonný riaditeľ Centra, je optimista: „Patríme k tým, ktorí nehovoria „nedá sa“, ale hľadajú cesty, ako to spraviť. Študenti oceňujú interaktívny prístup vyučujúcich, možnosť pracovať s kvalifikovanými pedagógmi z USA a Kanady ako aj príležitosť dôvernejšie sa zoznámiť s manažérskymi postupmi v amerických firmách v podaní tých najpovolanejších.“

Popri funkcionároch i študentoch Ekonomickej univerzity jadro účastníkov tvorili externí hostia, vrátane Eugena Jurzycu, ministra školstva, vedy, výskumu a športu SR, J.E. Theodora Sedgwicka, veľvyslanca USA v SR, Milana Ježovicu, štátneho tajomníka Ministerstva zahraničných vecí SR, Miroslava Beblavého, poslanca NR SR, Igora Kottmana, generálneho riaditeľa Citibank Slovakia a súčasného prezidenta Americkej obchodnej komory v SR, Petra Čerešníka, generálneho riaditeľa Microsoft Slovakia, Johna Raffertyho, lídra medzinárodných centier IBM na Slovensku, Silvie Jeleníkovej, manažérky ľudských zdrojov v Dell, Jake Slegersa, výkonného riaditeľa Americkej obchodnej komory v SR, Jozefa Bátoru z Fakulty sociálnych a ekonomických vied UK, Petra Goliáša, riaditeľa think-tanku INEKO, Ivana Štefunka zo spoločnosti Neulogy, Radovana Geista, šéfredaktora EurActive, Mateja Sapáka z Útvaru Splnomocnenca vlády SR pre vedomostnú ekonomiku a ďalších. Diskusiu moderovali Dušan Ondrušek a Karolína Miková z Partners for Democratic Change Slovakia.

Informácie poskytlo Centrum severoamerických štúdií EU v Bratislave

Odporúčané články

Univerzita skúma, aké má KHL ekonomické dopady na Bratislavu Ekonomická univerzita otvorí brány pre malých ekonómov

Témy

Diskusia

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Aktuálne témy

Odporúčame

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...