Slovenské hádzanárky v kvalifikácii nestačili na Maďarky

Hazana
Zľava: Zita Szucsanszki z Maďarska a Klaudia Michnová zo Slovenska počas kvalifikáčného zápasu žien v hádzanej na majstrovstvá Európy (ME) 2016 II. fáza - 5. skupina 5. kolo medzi Slovensko- Maďarsko. Michalovce, 1. jún 2016. Foto: SITA/Viktor Zamborský

MICHALOVCE 1. júna (WebNoviny.sk) – Slovenské hádzanárky sa v II. fáze kvalifikácie o postup na majstrovstvá Európy žien 2016 vo Švédsku nepostarali v stredu o prekvapenie. Zverenky trénera Dušana Poloza odohrali s Maďarkami v Michalovciach najmä v prvej tridsaťminútovke vyrovnanú partiu, ale favoritkám v stretnutí 5. kola 5. kvalifikačnej skupiny podľahli 23:32 (12:15).

Slovenky doplatili na nevydarený záver úvodného dejstva a vstup do druhého polčasu, keď necelú štvrťhodinu neskórovali a dovolili dovtedajším líderkám tabuľky získať v Chemkostav aréne rozhodujúci náskok. Slovenky, ktoré už prišli aj teoreticky o šancu skončiť na jednom z dvoch priamych postupových miest, figurujú naďalej na 3. mieste so 4 bodmi.

Hoci sa z neho už nemôžu odpútať, ešte tlie iskierka ich nádeje na postup v prípade, že budú najlepšie v hodnotení zo všetkých tímov na 3. priečkach. Svoje účinkovanie v kvalifikácii zakončia v sobotu 4. júna od 20.00 h v Plocku proti Poľkám, ktoré v stredu vo Vantaa vysoko zdolali domáce Fínky 33:11 (17:3).

Výsledok – II. fáza kvalifikácie ME 2016 v hádzanej žien vo Švédsku – 5. skupina – 5. kolo – streda:

MICHALOVCE

Slovensko – Maďarsko 23:32 (12:15)

Zostava a góly SR: Medveďová, Haládiková – Horňáková 1, Minárčiková 1, Trochtová, Súkenníková 2, Rechtorisová 4, Habánková 5/3, Klučková, M. Školková 6, Rajnohová 1, Bačíková, Kostelná, Olšovská 2, Michnová 1, Bujnochová

Najviac gólov za Maďarsko: Triscsuková 6/1, Szöllősiová-Zácsiková a Erdösiová po 4

pok. hody: 6/3 – 7/5, vylúčené: 2 – 4, rozhodovali: Nastaseová a Stancová (obe Rum.), 1600 divákov

I. polčas

Slovenkám vôbec nevyšiel úvod, ešte neuplynuli ani štyri minúty a už prehrávali 0:4, navyše Michnová z pokutového hodu prehodila maďarskú bránku. Až potom sa z krídla dokázala presadiť Rechtorisová (1:4). Od stavu 1:5 v 5. min sa však domáce hádzanárky vrátili do hry. Školková svojím tretím gólom v zápase krátko po tom, čo Triscsuková nepremenila sedmičku, vyrovnala v 12. min na 6:6 a trénerské duo súperiek si zobralo oddychový čas. Hráčky SR poslala prvýkrát do vedenia nezastaviteľná Školková, ktorá v 22. min skórovala piatykrát a v oslabení upravila na 10:9. Súkenníková v 25. min dala gól na 11:10, ale záver prvého dejstva patril Maďarkám, ktoré sa v posledných štyroch minútach presadili trikrát a získali polčasový náskok 15:12.

II. polčas

Favoritky po zmene strán zvýšili svoj náskok na 19:12 v 37. min. Takmer 13-minútové čakanie na gól v maďarskej sieti ukončila v 39. min Habánková premeneným pokutovým hodom. Slovenky síce mierne zlepšili svoju efektivitu streľby, ale súperky pokračovali vo zvyšovaní náskok. V 47. min bolo už 24:15 pre hostky, ktorým dvojciferný rozdiel v skóre zabezpečila na začiatku záverečnej desaťminútovky Szucsánszka (26:16). V zostávajúcom čase sa na vysokom rozdiele už nič nezmenilo, a tak si Slovenky pripísali v tejto kvalifikácii na konto druhú jednoznačnú prehru s Maďarkami (23:32).

Martina Školková (spojka SR, najlepšia strelkyňa so 6 gólmi): „Prvé dejstvo sme ešte ako-tak zvládli. Po zmene strán sme nezachytili úvod a Maďarky zlomili zápas vo svoj prospech.“

Szandra Szöllősiová-Zácsiková (spojka Maďarska): „Na klubovej úrovni som už hrala proti slovenskému družstvu, ale bol to môj prvý zápas proti reprezentácii Slovenska. V prvom polčase sme nepremenili desať vyložených príležitostí, aj preto držali Slovenky s nami krok. Cez prestávku sme si povedali, že musíme zapnúť prvých desať minút, čo nám vyšlo a opraty duelu sme už držali v našich rukách.“

4. Fínsko 5 0 0 5 71:154 0

Doterajšie výsledky: Poľsko – Fínsko 29:12, Maďarsko – SR 32:19, SR – Poľsko 21:23, Fínsko – Maďarsko 25:38, Fínsko – SR 15:29, Poľsko – Maďarsko 24:27, SR – Fínsko 25:8, Maďarsko – Poľsko 25:26, Fínsko – Poľsko 11:33, SR – Maďarsko 23:32