Hádzanári Prešova postúpili do hlavnej súťaže Ligy majstrov

Tatran Prešov
Jakub Hrstka (Prešova) počas finále kvalifikácie do Ligy majstrov mužov 2016/2017 - 1. skupina medzi RK Gorenje Velenje (SLO) -Tatran Prešov (SVK). Prešov, 4. september 2016. Foto: SITA/Viktor Zamborský

PREŠOV 4. septembra (WebNoviny.sk) – Hádzanári Tatrana Prešov uspeli na turnaji 1. skupiny kvalifikácie Ligy majstrov mužov 2016/2017 na vlastnej palubovke.

Po sobotňajšom víťazstve nad luxemburským tímom Red Boys Differdange 38:32 (19:17) si zverenci trénera Rastislava Trtíka poradili v nedeľňajšom finále so slovinským RK Gorenje Velenje 23:21 (12:10) a v Tatran handball aréne sa tešili z postupu do hlavnej súťaže LM. Tú si zahrajú opäť po roku.

Prešovčania prelomili sériu kvalifikačných nezdarov v LM, keď sa im podarilo uspieť až na šiesty pokus a v domácom prostredí zvládli túto úlohu až na tretíkrát. Šarišania ako víťazi turnaja 1. skupiny postúpili do C-skupiny LM, v ktorej už figurujú Naturhouse La Rioja (Šp.), HC Metalurg Skopje (Maced.), Čechovskí Medvedi (Rus.), Montpellier HB (Fr.) a Elverum Handball (Nór.).

Hráči Velenje i fínskeho Riihimäen Cocks, ktorí obsadili na turnaji 3. miesto, budú pokračovať v 3. kole Pohára EHF. Luxemburský Red Boys Differdange skončil štvrtý a v stúpi do P-EHF už v 2. kole.

Výsledky – turnaj kvalifikácie Ligy majstrov v hádzanej mužov – 1. skupina (Prešov/SR) – nedeľa:

o 3. miesto:

Riihimäen Cocks (Fín.) – Red Boys Differdange (Lux.) 30:21 (18:14)

finále:

Tatran Prešov (SR) – RK Gorenje Velenje (Slovin.) 23:21 (12:10)

Zostava a góly Tatrana: Bražnyk, Čupryna – Rábek 7/2, M. Šárpataky, Humeňanský, Hrstka 3, D. Krok 2, Sadovyj 1, L. Urban 4, Pekár, Číp 3, Peskov 1, Vučko 1, Jankovič, Páleš 1, Carapkin

pok. hody: 2/2 – 7/3, vylúčení: 3 – 4, MK: 38. Levc (Gorenje) za hrubý faul, rozhodovali: I. Covalciuc a A. Covalciuc (obaja Mold.), 2000 divákov

I. polčas

Lepšie začali Prešovčania. Od začiatku boli vo vedení. V 14. min Rábek svojím tretím gólom zvýšil na 6:3. Slovinský vicemajster síce znížil na 5:6, ale po 18 minútach prehrával 5:8 a jeho kouč si zobral oddychový čas.

Gorenje malo šancu za stavu 10:11 vyrovnať, ale v prešovskej bránke sa vyznamenal Čupryna. Najmä jeho zásluhou išiel Tatran na prestávku s dvojgólovým náskokom 12:10, keď predviedol viacero skvelých zákrokov a v záverečných troch minútach nedovolil Golčarovi s Medvedom presadiť sa z pokutových hodov.

II. polčas

Hoci sa po zmene strán postavil do domácej bránky Bražnyk, na pokutový hod ho nahradil Čupryna a opäť vychytal Golčara a potom aj Ratajeca. Vďaka nemu si Prešovčania udržiavali náskok, ktorý Sadovyj v 34. min zvýšil na 14:10. O štyri minúty neskôr Levc fauloval Rábeka a vyslúžil si diskvalifikáciu (podľa nových pravidiel aj modrú kartu).

Hádzanári Velenje sa snažili o obrat vo vývoji, viackrát znížili na rozdiel na troch gólov – naposledy v 49. min 14:17, ale hráči úradujúceho slovenského šampióna nepustili víťazstvo zo svojich rúk. Zásluhou Páleša vyhrával Tatran v 53. min na 21:14 a bolo rozhodnuté už v predstihu. V zostávajúcom čase hostia síce skorigovali rozdiel, ale na vyrovnanie im už nezostal čas.

Rastislav Trtík (tréner Tatrana Prešov): „Splnili sme úlohu favorita. Samozrejme, sme radi za víťazstvo. Nebol to jednoduchý zápas, plný taktických zvratov. Proti vyspelému súperovi sme to však zvládli veľmi dobre aj cez veľký zdravotný hendikep.“

Igor Čupryna (brankár Tatrany): „Fantastický zápas, psychicky sme boli odolnejší ako hráči súpera. Pomohla nám dobrá obrana. Super, že ideme ďalej. Každý chce hrať v Lige majstrov, to je cieľ každého z nás.“

Oliver Rábek (spojka Tatrana Prešov, najlepší strelec): „Keď to bolo len o dva góly na prelome polčasov, vtedy sa lámal chlieb. Stačilo malé zaváhanie a súper by sa dotiahol. Nás však vynikajúco držali nad vodou brankári, ich úspešné zákroky nahlodávali sebadôveru hráčov Velenje. My sme hrali srdcom a nechali sme na ihrisku aj dušu. Bojovali sme do posledných síl a konečne nám to vyšlo pred domácim publikom.“

Radovan Pekár (spojka Tatrana Prešov): „Veľmi sa tešíme, že sa nám konečne podarilo postúpiť z kvalifikácie. Nedávno sme sa tešili z obhajoby prvenstva v Česko-slovenskom pohári, teraz sme uspeli v boji o Ligu majstra, sezóna sa pre nás začala veľmi dobre a teraz by sme chceli čo najdlhšie pokračovať v týchto úspešných výsledkoch. Zakladali sme si na dobrej obrane, z ktorej sme chceli prechádzať do rýchlych protiútokov. Aj keď defenzíva nebola vždy ideálna, nahradili sme to bojovnosťou a na stranu sa priklonila aj šťastena. Pri vysokom vedení sme už vedeli, že nám to nemôže ujsť a v závere opadla koncentrácia, inak by bol rozdiel ešte vyšší.“