Ostrov Lampedusa prežíva vážnu utečeneckú krízu

Lampedusa
Protest obyvateľov ostrova Lampedusa Foto: SITA/AP

LAMPEDUSA 29. marca (WEBNOVINY) – Nespokojní obyvatelia talianskeho ostrova Lampedusa, ktorý zažíva utečeneckú krízu, okupujú v utorok radnicu a hrozia, že zastavia všetky dodávky potravín a služieb, ak vláda neodvezie tisíce utečencov z ostrova. Na Lampedusu prišli po páde tuniského režimu tisíce imigrantov z Afriky a ďalší prichádzajú po vypuknutí konfliktu v Líbyi. Okrem nedostatku pitnej vody a ďalších základných potrieb sa zhoršuje aj bezpečnostná situácia, ktorá 5000 obyvateľom ostrova spôsobuje vážne obavy. V stanových táboroch čakajú tisíce Severoafričanov na odvoz do Talianska.

„Ak lode sľúbené vládou neprídu zajtra, všetko uzavrieme a nikto na ostrove nebude mať čo jesť,“ vyhlásil bývalý starosta Lampedusy a v súčasnosti aktivista Salvatore Martello. Guvernér regiónu Sicília Raffaele Lombardo, ktorý ostrov navštívil, popísal situáciu ako neúnosnú a zúfalú. „Tunisania okupujú ostrov, vchádzajú do domov a vyhrážajú sa ich obyvateľom,“ povedal.

Približne tisíc ďalších utečencov z Líbye a Tuniska zakotvilo v utorok ráno pri brehoch talianskej Sicílie a ostrova Lampedusa. Média o tom informovali talianske pobrežné hliadky, ktoré zaznamenali viacero plavidiel s utečencami. K sicílskym brehom sa priplavil rybársky čln s asi päťstovkou utečencov prevažne z Eritrey a Somálska, ktorí ušli pred nepokojmi v Líbyi. Ďalších takmer 500 ľudí v troch plavidlách odchytili úrady na ostrove Lampedusa. Pobrežné hliadky ich previezli do bezpečia. Iba malý taliansky ostrov Lampedusa prijal za posledné týždne okolo 20 000 migrantov. Civilisti utekajú pred stále sa stupňujúcimi ozbrojenými konfliktami na severe Afriky.

Talianska vláda zvolala pod paľbou kritiky na stredu mimoriadne zasadanie vlády, ktoré má rozhodnúť o vyslaní šiestich lodí na Lampedusu. Prisľúbila tiež vyčleniť 200 miliónov eur Tunisku, aby zamedzilo odchodu imigrantov. Zároveň však požiadala EÚ o príspevok na riešenie tejto krízy, keďže mnoho utečencov chce ísť do ďalších európskych krajín. „Je neprijateľné, aby Taliansko robilo pre utečencov všetko,“ vyhlásil taliansky minister Ignazio La Russa. Vláda už presunula stovky imigrantov do táborov na juhu Talianska a na Sicíliu, kde však proti tomu protestujú miestni obyvatelia.

Ostrov Lampedusa prežíva utečeneckú krízu
Foto: SITA
Ostrov Lampedusa prežíva utečeneckú krízu
Foto: SITA
Ostrov Lampedusa prežíva utečeneckú krízu
Foto: SITA
Ostrov Lampedusa prežíva utečeneckú krízu
Foto: SITA
Ostrov Lampedusa prežíva utečeneckú krízu
Foto: SITA

Po januárovom páde režimu tuniského prezidenta Zajna al-Ábidína bin Alího sa na stredomorský ostrov Lampedusa doplavilo vyše 15-tisíc migrantov z Tuniska. Talianske úrady sa teraz obávajú, že situácia v Líbyi povedie k prílevu imigrantov z tejto krajiny. Taliansko malo totiž s Líbyou dohodu o priateľstve, ktorá viedla k poklesu nelegálnej imigrácie do Talianska až o 94 percent. Talianska vláda teraz zmluvu vypovedala, na čo líbyjský vodca Muammar Kaddáfí reagoval slovami, že do „Európy pošle milióny imigrantov“. OSN v utorok informovala, že do Talianska už priplávalo z Líbye vyše 2000 afrických imigrantov a ďalší sú už údajne na ceste. Väčšina z nich prichádza z Etiópie, Eritrey a Somálska a mnohí prichádzajú práve na ostrov Lampedusa, ktorý leží južne od Sicílie.

V roku 2010 požiadalo o azyl v EÚ takmer 260 tisíc osôb

Podľa údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat v roku 2010 požiadalo o azyl v krajinách EÚ 257 800 osôb. Najviac žiadateľov pochádzalo z Afganistanu (20 600), Ruska (18 500) a zo Srbska (17 700), potom nasleduje Irak (15 800) a Somálsko (14 400). Počet žiadateľov o azyl sa zvýšil potom, ako EÚ zrušila v decembri 2009 vízovú povinnosť pre Srbsko, Čiernu Horu a Macedónsko. O azyl požiadalo najviac Srbov a Macedóncov. Najviac azylantov prijalo vlani Francúzsko (51 600), potom nasleduje (Nemecko (48 500), Švédsko (31 900), Belgicko (23 100) a Británia (23 700).

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Muammar Kaddáfí