Osud brexitu je v rukách Britov, Európska únia sa podľa Tuska posnaží o najlepšiu možnú dohodu

Donald Tusk, Summit EÚ
Predseda Európskej rady Donald Tusk. Foto: archívne, SITA/AP.

BRATISLAVA 22. marca (WebNoviny.sk) – Európska únia (EÚ) sa v súvislosti s odchodom Veľkej Británie z bloku „pripravuje na najhoršie, ale dúfa v najlepšie“. Na tlačovej konferencii v druhý deň summitu lídrov EÚ v Bruseli sa tak vyjadril predseda Európskej rady Donald Tusk.

Osud brexitu

Plán o odložení brexitu, ktorý vo štvrtok večer oznámili lídri EÚ, podľa neho znamená, že do 12. apríla je „čokoľvek možné – dohoda, dlhé predĺženie (odkladu brexitu, pozn. SITA), ak sa Spojené kráľovstvo rozhodne premyslieť svoju stratégiu alebo sa rozhodne odvolať článok 50“.

„Osud brexitu je v rukách našich britských priateľov,“ povedal Tusk s tým, že únia bude tiež skutočne chcieť „dosiahnuť najlepšiu možnú dohodu“.

Upresnenie ďalšieho postupu

Lídri sa vo štvrtok večer na summite dohodli, že Londýnu ponúknu odloženie odchodu do 22. mája, pokiaľ britský parlament budúci týždeň schváli dohodu, ktorú premiérka Theresa Mayová vyrokovala s Bruselom.

Pokiaľ sa tak nestane, lídri podporia kratší posun do 12. apríla, ktorý má Londýnu poskytnúť čas na schválenie dohody alebo „upresnenie ďalšieho postupu“.

Na tlačovej konferencii sa na margo brexitu vyjadril aj predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker, ktorý hovoril o rokovaní lídrov o vzťahoch s Čínou.

„Diskusia o Číne bola jednoduchšia ako diskusia o Spojenom kráľovstve. Nie preto, že by sa chcela pridať k EÚ, ale preto, lebo Čína neodchádza,“ skonštatoval s humorom Juncker.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Donald TuskJean-Claude Juncker
Firmy a inštitúcie EU Európska únia