Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: www.sxc.hu
26. júna 2012 ZdravieDomáci lekár od SITASITA Diskusia(1)

Osýpková epidémia je otázkou času, môže byť aj na Slovensku

BRATISLAVA 26. júna (WEBNOVINY) – Vypuknutie osýpkovej epidémie na Slovensku môže byť len otázkou času.

V roku 2011 v Európskej únii zaznamenali vyše 30-tisíc prípadov osýpok, v súčasnosti hlásia epidémiu na Ukrajine vrátane oblasti na hraniciach so Slovenskou republikou.

Viaceré renomované zdravotnícke inštitúcie, napríklad The Centers for Diseases Control and Prevention alebo The Health Protection Agency vydali pred majstrovstvami Európy vo futbale a pred olympijskými hrami v Londýne varovanie a odporúčanie preventívne sa očkovať, a ochrániť sa tak pred osýpkami.

Odborníci preto vyzývajú rodičov, ktorí odmietli dať svoje deti zaočkovať v rámci povinného očkovania, aby tak čím skôr urobili. Osýpky sú totiž ľudské vírusové ochorenie, ktoré má 100-percentnú nákazlivosť a jeho ťažký priebeh sa môže skončiť smrťou.

Čoraz viac rodičov odmieta očkovanie, ohrozujú aj iných

V uplynulom roku na Slovensku zaznamenali dva prípady dovezených osýpok – v jednom prípade išlo o Francúza, druhý bol Slovák a osýpky si priviezol z Veľkej Británie. Epidemiologičky Henrieta Hudečková a Zuzana Krištúfková, ale aj infektologička Katarína Holečková a ďalší odborníci varujú matky pred nezaočkovaním detí, pretože tým ohrozujú nielen svojich potomkov, ale celú krajinu.

Injekcia
Foto: www.sxc.hu

Samotné ochorenie je totiž pre dieťa oveľa nebezpečnejšie ako prípadné vedľajšie účinky očkovania. Za dostatočnú ochranu celej populácie sa totiž považuje preočkovanosť vyššia ako 95 percent, ktorá na Slovensku zatiaľ ešte je. Podľa odborníkov sa však so stúpajúcim počtom rodičov ohrozujúcich zdravie svojich detí odmietaním očkovania živná pôda pre epidémiu osýpok tvorí aj na Slovensku.

Slovenské deti očkujú vakcínou obsahujúcou látky proti osýpkam, mumpsu a ružienke v rámci povinného očkovacieho kalendára po 14. mesiaci života. Dovtedy sú nechránené, no ak zotrvá zaočkovanosť populácie nad 95 percent, nákaza nemá šancu sa šíriť.

Pomôže to tak aj deťom, ktoré nie sú očkované pre nízky vek, nemôžu byť očkované z vážnych zdravotných dôvodov (napríklad onkologickí pacienti) alebo si nevytvorili po očkovaní ochrannú hladinu protilátok. Ak klesne proporcia zaočkovaných pod 95 percent alebo sa na jednom mieste nahromadia neočkované deti, vzniká veľké riziko epidémie osýpok.

Osýpky sú nebezpečné vírusové ochorenie

Očkovanie

Aj preto pediatrička a infektologička Ingrid Urbančíková neodporúča rodičom, aby s dieťaťom mladším ako dva roky cestovali do zahraničia, kde môže byť ľahko vystavené akejkoľvek nebezpečnej nákaze.

Ochorenie u detí sa začína akútnym zápalom horných dýchacích ciest – nádcha, zápal nosohltanu, kašeľ, zvýšením teploty, zápalom spojoviek, dieťa má uplakaný výraz tváre. Na ústnej sliznici v oblasti stoličiek sa zjavujú žlto belavé škvrny so začervenaným okolím.

Osýpkové vyrážky sú červené, splývavé. Začínajú sa zjavovať v štvrtý až piaty deň ochorenia na záhlaví a šíria sa na tvár, krk, brucho a končatiny, pričom pretrvávajú asi štyri až sedem dní. Pri nekomplikovaných prípadoch ochorenie trvá 10 až 14 dní. Na osýpky neúčinkujú antibiotiká, pretože ich spôsobujú vírusy.

Liečba je preto len podporná, organizmus sa s infekciou musí vyrovnať sám. Ochorenie má najzávažnejší priebeh i časté komplikácie u detí do troch rokov a u dospelých.

Odporúčané články

Očkovanie detí chráni aj ostatných, choroby sa neprenášajú Očkovať sa bude zase po starom, rozhodla ministerka

Témy

Diskusia

Naschvál je to dobrý biznis, všetci sa dajú zaočkovať...rýchlo nákazu zavlečme na Slovensko, tak ako aj na Ukrajinu...vakcíny pôjdu na roztrhanie...to zlomí aj tých, ktorí ešte majú štipku zdravého rozumu a chápu účelovosť očkovania ...BIZNIS...autori článku, rýchlo sa dajte zaočkovať, príkladne...BIZNIS...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zdravie

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

Mňamky-recepty

Podnikam.sk

NAJKY.sk

DRAN.sk

najAPPKY.sk

Byvanie je hra

Autolike.sk

Dámskajazda

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...