Otec slovenského džezu Peter Lipa oslavuje 70 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Na džezákoch sa predstavili svetoví interpreti
Riaditeľ festivalu Peter Lipa počas otvorenia festivalu Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľna 2012 (BJD). Bratislava, 26. október 2012. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 30. mája (WEBNOVINY) – Slovenský džezový spevák, hudobník a skladateľ Peter Lipa dnes oslavuje 70. narodeniny.

V hudobnom svete sa tiež angažuje aj ako organizátor a moderátor džezových podujatí. Zároveň je dlhoročným dramaturgom a promotérom popredného európskeho festivalu Bratislavské Jazzové Dni.

Peter Lipa sa narodil 30. mája 1943 v Prešove, kde v roku 1959 ukončil štúdium na strednej škole. Popri štúdiu, v rokoch 1956 až 1960, pôsobil v prešovskom amatérskom divadle. Nadstavbové štúdium na Strednej priemyselnej škole stavebnej a zememeračskej v Košiciach ukončil záverečnou skúškou v roku 1961.

O rok neskôr už študoval na Stavebnej fakulte Slovenskej vysokej školy technickej v Bratislave. V hudbe sa začal angažovať počas štúdia na vysokej škole. Pôsobil v kapele Struny, v ktorej hrali študenti architektúry a stavebnej fakulty.

Spieval aj v študentskej skupine Istropolitana. Neskôr účinkoval v zoskupení Blues Five, ktoré v roku 1968 získalo na 2. pražskom beatovom festivale cenu Objav festivalu.

Peter Lipa – Maturantky

Kariéra redaktora v rozhlase

V rokoch 1968 až 1970 pracoval ako redaktor Československého rozhlasu. Po dvojročnej prestávke sa do rozhlasu vrátil na ďalších päť rokov. Pôvodne pôsobil v redakcii vedy a techniky, neskôr začal spolupracovať na tvorbe hudobných relácií.

Práca v rozhlase ho inšpirovala k ďalšiemu štúdiu. V rokoch 1975 až 1976 absolvoval postgraduálne štúdium žurnalistiky na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V čase, keď pracoval v rozhlase (1972 – 1977), pôsobil aj v kapele Revival Jazz Band.

Peter Lipa
Foto: Ilustračné foto SITA

Schopnosť prihovoriť sa publiku

Skupina spájala tradíciu so súčasnejším zvukom, pričom oproti anglickej dixielandovej škole v ňom bolo viac swingu a blues. V sedemdesiatych rokoch hral s kapelou Hej (1977 – 1979) a stal sa tiež frontmanom skupiny Combo Petra Lipu (1977 – 1990).

Neskôr pôsobil vo formácii Lipa – Andršt Blues Band (1980 – 1986). Lipa zožal veľký úspech aj vďaka schopnosti prihovoriť sa rockovému i džezovému publiku. Vo svojej tvorbe spájal blues s prvkami funky a džezu. V roku 1984 spolupracoval s Petrom Breinerom na projekte s názvom P + P = džez.

Spolu nahrali album Boogie Up, ktorý však vyšiel až v roku 1997. S Breinerom ho spája aj spolupráca v rámci skupiny Combo Petra Lipu (1977 – 1990).

Peter Lipa – Páni v najlepších rokoch

Pôsobenie v džezových skupinách

Bratislavské jazzové dni (BJD) - piatok
Foto: SITA/Marián Peiger

Takmer desaťročie bol Lipa ústrednou postavou skupiny T + R Band (1986 – 1995), ktorá sa sformovala spojením revivalistických skupín Nový tradicionál a Revival Jazz Band. Repertoár skupiny charakterizovala farebnosť, tvoril ho swing, úpravy vážnych skladieb, rock’n’roll či blues.

Kapela vystupovala v Holandsku, Nemecku, Španielsku, Alžírsku, Grécku, Švajčiarsku, USA, na Kube a v mnohých ďalších krajinách. Na Slovensku hrala v rokoch 1980 až 1995 v bratislavskej pivárni Stará sladovňa. Formácia nahrala spolu štyri albumy.

V ďalšom období začal Lipa spolupracovať s mladšími hudobníkmi ako Boris Urbánek, Andrej Šeban, Ján Fabrický, Anton Jaro, Juraj Bartoš, Karol Lago a Miroslav Binder. Lipa obohatil slovenskú hudobnú produkciu tiež projektom Spirituály, ktorý mal byť pôvodne len jednorazovou záležitosťou.

Peter Lipa – Kúsoček páperia

Uznávaný aj za hranicami

Zo spolupráce s Katkou Korček, Soňou Norisovou, Helenou Krajčiovou, Andrejom Šebanom, Pavlom Bodnárom, Andrejom Šebom, Cyrilom Zeleňákom a Františkom Karnokom vznikla rozhlasová nahrávka a album. Zostava sa čiastočne menila, príležitostne s nimi účinkoval aj americký saxofonista Peter Cardarelli.

V roku 1997 založil Lipa skupinu Peter Lipa Band, ktorá fungovala rok. V tom istom období bol tiež členom kapely Lipa – Šeban Band, v ktorej hrali aj Juraj Tatár, Martin Gašpar a Marcel Buntaj. V roku 2000 Šebana vystriedal ostravský saxofonista Michal Žáček.

Peter Lipa – Balada o štyroch koňoch

V roku 2004 podporil Peter Lipa projekt Visegrad Blues Band, zoskupenie známych hudobníkov z krajín V4. Frontmanmi súboru sú Lipa a poľský gitarista Leszek Cichonski. Zoskupenie funguje viac-menej príležitostne, publiku však ponúka originálne hudobné aranžmány a niekoľko pôvodných Cichonského inštrumentálok.

V roku 2011 z iniciatívy Petra Lipu vznikla formácia EU4, ktorej členmi sú aj rakúsky hráč na Hammondov organ Raphael Wressnig, taliansky gitarista Ruggero Robin a maďarský bubeník Tamas Berdisz.

Sólová tvorba Petra Lipu

Lipa sa okrem toho venuje aj sólovej tvorbe, na svojom konte má štúdiovky Neúprosné ráno (1983), That’s the Way It Is (1990), Naspäť na stromy (1995), Spirituals (1997), La La La (1998), Čierny Peter (1998), Bistro (2000), … v najlepších rokoch (2001), Beatles in Blue(s) (2002), Lipa spieva Lasicu (2005) a 668 (2012).

V spolupráci s inými umelcami sa podpísal pod albumy Slovak Jazz‘ 97 (1997), Peter Cardarelli’s – Bratislava Blue (1999) a Jana Kirschner, Peter Lipa, Boboš Procházka (2005).

Najlepší džezový spevák

Peter Lipa
Foto: SITA/Marek Lelovič

V roku 2006 sa stal Peter Lipa držiteľom Aurela hneď v niekoľkých kategóriách, ďalej získal Krištáľové krídlo, Cenu prezidenta republiky SR a bol vyhlásený za najlepšieho džezového speváka v Európe. V ankete časopisu Medzinárodnej džezovej federácie Jazz Forum sa medzi najlepšími európskymi džezovými spevákmi pravidelne umiestňoval už v 80. rokoch.

Vychádza z bluesu, soulu i klasického mainstreamového idiómu. Jeho rozpätie siaha od klasických džezových štandardov a dixielandu cez latinskoamerický džez, džezový šansón a spirituál až po funky a rock. Netají svoj obdiv k Jimmymu Rushingovi, Rayovi Charlesovi, Joeovi Cockerovi, či Bobbymu McFerrinovi.

Bratislavské Jazzové Dni

Od roku 1976 je dramaturgom festivalu Bratislavské Jazzové Dni, od roku 1989 prezidentom Slovenskej jazzovej spoločnosti. Viac uznania sa mu však počas celej jeho kariéry dostalo skôr v zahraničí.

V máji tohto roku vyšla kniha rozhovorov s Petrom Lipom pod názvom Džez náš každodenný daj nám dnes, ktorej autorom je Ján Štrasser. Publikáciu pokrstia na tohtoročných Jarných Bratislavských Jazzových Dňoch, ktoré sa budú konať 5. júna v bratislavskej Inchebe. Pri tejto príležitosti odohrá Lipa na tomto festivale aj narodeninový koncert.

Informácie pochádzajú z webstránok www.peterlipa.com, www.osobnosti.sk, en.wikipedia.org a archívu agentúry SITA.

Peter Lipa – Podobnosť čisto náhodná

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Andrej ŠebanJán ŠtrasserJana KirschnerPeter Lipa