Oteplenie pociťujú aj na horách, vo Vysokých Tatrách platí 2. stupeň lavínového nebezpečenstva

Tatry
Vysoké Tatry. Foto: SITA/Radoslav Maťaš

BRATISLAVA 20. decembra (WebNoviny.sk) – Na horách bolo vo štvrtok ráno jasno. Nástup oteplenia je citeľný aj na horách, teplota vzduchu sa pohybovala od -8 do -5°C, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Sneh bude zrejme meniť charakter

Počas poslednej periódy sneženia pripadlo na horách na trávnatý alebo skalnatý podklad 25 až 65 cm nového snehu. Teplota je stále pod bodom mrazu, takže sneh si na niektorých miestach zachoval ešte prachový charakter, ktorý sa však bude meniť pre oteplenie, keď snehová pokrývka bude sadať.

Vplyvom vetra vznikli snehové dosky s tvrdým povrchom a sneh sa previeval na záveterné južné, juhovýchodné a východné svahy. V žľaboch najvyšších polôh sa nachádza väčšie množstvo snehu s hrúbkou 0,5 až jeden meter a na vetrom exponovaných miestach bol sneh sfúkaný na tvrdý podklad. Výška snehu dosahuje v stredných polohách do 1 500 m do 50 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 35 až 75 cm.

Uvoľnenie lavín

V najvyšších polohách Vysokých Tatier trvá mierne lavínové nebezpečenstvo, 2. stupeň z päťdielnej stupnice. V nižších a stredných polohách a v ostatných pohoriach trvá len malé lavínové nebezpečenstvo, 1. stupeň.

Lavíny sa môžu uvoľniť najmä pri veľkom dodatočnom zaťažení na ojedinelých plochách vo veľmi strmom teréne. Lavínové nebezpečenstvo má klesajúcu tendenciu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie HZS Horská záchranná služba