Otrávenie Skripaľa je podľa Lavrova len odvedenie pozornosti od brexitu

Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: archívne, SITA/AP.

MOSKVA 2. apríla (WebNoviny.sk) – Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov obvinil Veľkú Britániu a USA zo šírenia „klamstiev a dezinformácií“ o otrávení bývalého ruského agenta Sergeja Skripaľa v Anglicku.

Lavrov sa vysmial britským tvrdeniam

Spojené kráľovstvo tvrdí, že išlo o útok nervovoparalytickou látkou novičok zo strany Ruska. Lavrov v pondelok britské obvinenia poprel a nazval ich „šialenou a strašnou provokáciou“.

Trval na tom, že Moskva nemala žiaden motív napadnúť Skripaľa a vysmial sa britským tvrdeniam, že neexistuje žiadne vierohodné alternatívne vysvetlenie otrávenia Skripaľa, za ktorým podľa ruského ministra môžu byť britské tajné služby.

Ako uviedol, celá kauza okolo Skripaľa pomohla odviesť pozornosť verejnosti od brexitu, pre ktorý sa britská vláda potýka s náročnými rokovaniami.

Skripaľa v Rusku zatkli ako dvojitého agenta

Skripaľa a jeho dcéru Juliju našli 4. marca v bezvedomí na lavičke v obchodnom dome v Salisbury po tom, čo sa dostali do kontaktu s nervovoparalytickou látkou novičok sovietskej výroby. Veľká Británia i ďalšie krajiny z útoku vinia Rusko a v reakcii naň vyhostili desiatky ruských diplomatov. Moskva ich tvrdenia odmieta a pristúpila k rovnakým opatreniam.

Skripaľa v roku 2004 v Rusku zatkli ako dvojitého agenta pracujúceho aj pre britské výzvedné služby. V roku 2006 ho obvinili, že od roku 1995 pracoval pre britské tajné služby a poskytoval im informácie o ruských tajných agentoch pôsobiacich v Európe. Odsúdili ho na 13 rokov, no po štyroch rokoch strávených za mrežami ho v roku 2010 prepustili v rámci výmeny špiónov medzi Ruskom a Spojenými štátmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Sergej LavrovSergej Skripaľ