Foto: Veľkolepý otvárací ceremoniál odštartoval ZOH 2018 v Pjongčangu

ZOH 2018 v Pjongčangu: Otvárací ceremoniál
Slávnostné zapálenie ohňa počas otváracieho ceremoniálu na ZOH 2018 v Pjongčangu. Pjongčang, 9. február 2018. Foto: SITA/AP.
  • aktualizované 9. februára, 15:35

PJONGČANG 9. februára (WebNoviny.sk) – Zimné olympijské hry v Pjongčangu (9.- 25. 2. 2018) oficiálne otvoril juhokórejský prezident Mun Čä-in. Stalo sa tak približne o 21.45 h v piatok večer miestneho času počas slávnostného otvorenia Hier na Olympijskom štadióne v Pjongčangu.

Vzápätí zaznela svetoznáma pieseň Imagine, na oblohe sa zjavili olympijské kruhy, ktoré vytvorili organizátori supermodernou technológiou z 1218 dronov a na ploche sa zjavila olympijská vlajka. Olympijský sľub vzápätí predniesli traja ľudia – zástupca športovcov, rozhodcov a trénerov. Nie však každý osobitne, ale spolu.

Prelink

 

Oheň zapálila Kim Jun-a

Najočakávanejší moment, zapálenie olympijského ohňa, sa udial o 22.08 h a jeho autorkou bola niekdajšia skvelá juhokórejská krasokorčuliarka, olympijská víťazka z Vancouveru 2010 Kim Jun-a.

Pochodeň s ohňom jej odovzdali dve hokejistky kórejského tímu, ktoré s ňou vybehli po strmých schodoch až k obrovitej čaši, ktorá predstavovala mesiac, kórejský symbol prosperity. Potom ju odovzdali poslednej členke štafety s ohňom, ktorá predstavovala dovedna 7500 ľudí. Kim Jon-a napokon vďaka modernej technológii zažala symbol olympijskej nádeje a spolupatričnosti športovcov z celého sveta.


Program a výsledky ZOH 2018 Pjongčang (9. február)


 

Pestrofarebné živé obrazce, ohňostroj, ale aj tepelné stany a zababušení návštevníci. Slávnostné otvorenie ZOH v Pjongčangu sprevádzali teploty blížiace sa k -10 °C, ale nadšenie a entuziazmus prítomným vydržali od začiatku do konca.

Ukázali bohatú históriu Kórejského polostrova

Ceremoniál odštartoval úderom obrovského zvonu, ktorý váži 750 kg a je vyrobený z bronzu.

Ako prvá na plochu Olympijského štadióna vkročila obria bábka bieleho tigra, legendami opradeného strážcu Kórey, ktorý je aj maskotom XXIII. ZOH.

Prvých 10 minút patrilo zväčša zvieracím maskotom a bábkam, ktoré prítomných previedli bohatou históriou Kórejského polostrova.

Neskôr osem domácich športovcov prinieslo vlajku Kórejskej republiky a zaznela národná hymna usporiadateľskej krajiny. To sa už do čestnej lóže usadil šéf MOV Thomas Bach po boku kórejského prezidenta Mun Čä-ina.

Velez-Zuzulová slovenskou vlajkonosičkou

Nečakane skoro, už približne po 25 minútach od začiatku otvorenia, sa na ploche objavili prví športovci. Boli to tradične Gréci, ktorých doviedla zjazdárka Sophia Ralliová.

Prvou skutočne veľkou osobnosťou na ploche bol biatlonista Emil Hegle Svendsen, ktorý doviedol početnú delegáciu Nórska. Deviati v poradí sa dostavili Nemci. Najúspešnejšiu krajinu histórie zimných olympiád priviedol favorit súťaží v severskej kombinácii Ericom Frenzelom.

Slovenská výprava sa dostala na plochu ako 39. v poradí, vlajkonosičkou bola 33-ročná slalomárka Veronika Velez-Zuzulová, ktorú čaká štvrté a posledné vystúpenie na zimnej olympiáde.

Televízne zábery odhalili slzy v jej očiach. Výprava Ruska má z rozhodnutia MOV na ZOH 2018 špeciálny neutrálny status s označením Olympijskí športovci z Ruska. Pri defilé krajín niesla v ich prípade olympijskú vlajku určená dobrovoľníčka.

Málopočetnú výpravu športovcov Tongy priviedol bežec na lyžiach Pita Taukatofua, ktorý bol napriek veľkej zime od polovice tela hore obnažený. To isté predviedol aj pred dvoma rokmi na OH v Riu de Janeiro, kde reprezentoval v taekwonde.

Južná a Severná Kórea spoločne

Na záver defilé krajín sa na ploche objavila spoločná výprava Severnej a Južnej Kórey, čo sa stalo vôbec po prvý raz v histórii zimných olympiád. Športovci oboch politicky rozhádaných krajín pochodovali so spoločnou vlajkou symbolizujúcou Kórejský polostrov. Niesli ju juhokórejský bobista Won Jun-jong a severokórejská hokejistka Hwang Čchung-gum.

Celým slávnostným ceremoniálom sprevádzalo jeho účastníkov 5 detí, oblečených do farieb olympijských kruhov a symbolizujúcich mier a pokoj vo svete.

Predstavili sa aj v programoch Brána a Svetlo budúcnosti, ktoré predchádzali príhovorom šéfa organizačného výboru I Hi-boma a prezidenta MOV Thomasa Bacha. „Počas nastávajúcich dní sa na vás bude dívať celý svet, pre ktorý budete zdrojom inšpirácie. Ale iba vtedy, keď budete rešpektovať fair-play a zostanete čistí,“ uviedol Thomas Bach vo svojom príhovore.

Približne o 1:45 h Bach pozval k mikrofónu prezidenta Kórejskej republiky Mun Čä-ina. „Vyhlasujem zimné olympijské hry v Pjongčangu za otvorené,“ zaznela tradičná formulka z úst prvého muža Južnej Kórey, po ktorej nasledoval ohňostroj.


ZOH 2018 v Pjongčangu – otvárací ceremoniál

  • textový online prenos (minúta po minúte) sme ukončili o 14:19, ďakujeme vám za pozornosť

14:19 Po slávnostnom zapálení ohňa oblohu nad Pjongčangom rozžiaril krásny ohňostroj a slávnostný ceremoniál ukončilo vystúpenie škriatkov.

14:10 Olympijský oheň sa rozhorel – zapálila ho legendárna krasokorčuliarka Kim Ju-na, dvojnásobná medailistka zo zimnej olympiády v Soči.

14:08 Oheň prebral legendárny futbalista An-Žu Wan a po ňom dve hokejistky, ktoré po schodoch vystúpali až k obrovskej čaši.

14:06 Pochodeň s ohňom na štadión priniesla legendárna rýchlokorčuliarka Čun-Lee Kung, následne si ju prebrala golfistka Park Kim Bee, olympijská víťazka z olympiády v Riu de Janeiro.

14:03 Po tradičnom sľube športovcov, trénerov a rozhodcov premietli putovanie olympijského ohňa.

13:56 Osem juhokórejských športových osobností (štyroch súčasných a štyroch minulých) prinieslo na štadión olympijskú vlajku, ktorú si prevzala čestná stráž a za zvukov olympijskej hymny Gréka Spyridona Samarase, následne stúpala na stožiar.

13:48 Zo štadióna „vyleteli“ holubice, ako symbol mieru a následne ďalšie úchvatné divadlo – priletelo 1218 osvetlených dronov a na oblohe vytvorili svietiace olympijské kruhy.

13:46 Po slovách Mun Čä-inaoblohu rozžiaril ohňostroj a zaznela skladba Imagine od Johna Lennona. Atmosféru dotvárali deti a diváci, ktorí mali v rukách svetielka.

13:41 „Vyhlasujem XXIII. zimné olympijské hry v Pjongčangu za otvorené,“ vyslovil tradičnú „formulku“ juhokórejský prezident Mun Čä-in.

13:39 Šéf organizačného výboru olympiády v Pjongčangu Li Hi-peom na záver svojho vystúpenie pripomenul známe heslo:

13:36 S prejavmi vystúpili prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha a šéfa organizačného výboru olympiády v Pjongčangu Li Hi-peoma. „Nie je dôležité vyhrať, ale čestne bojovať,“ pripomenul Li Hi-peom a Bach na konci prejavu vyzval prezidenta Kórejskej republiky, aby otvoril ZOH 2018 v Pjongčangu.

13:27 Juhokórejčania krásnymi zábermi priblížili svoju krajinu a ponúkli aj pohľad do budúcnosti, kde sa detské sny menili na realitu. Na javisku sa objavili aj „rámy dverí“, ako brány do budúcnosti a túto časť programu zakončili ohňostrojom a vyslaním mierového posolstva do celého sveta.

13:16 Nástup športovcov zakončil ďalší krásny ohňostroj a otvárací ceremoniál pokračuje ďalej ďalším programom.

13:13 Ako poslední na štadión prišli spoločne domáci Juhokórejčania a zástupcovia KĽDR pod vlajkou kórejského polostrova.

13:10 Fínsku vlajku niesol legendárny skokan na lyžiach, 41-ročný Janne Ahonen a na plochu štadióna už vstúpili aj Maďari, ktorých výpravu tvorí 19 športovcov.

13:06 Tichomorský ostrov Tonga bude reprezentovať Pita Taufatofua, ktorý podobne ako na letnej olympiáde v Rio de Janeiro, aj teraz v Pjongčangu, v tradičnom tongskom oblečení, vystavoval na obdiv svoje naolejované svalstvo.

ZOH Pjongčang
Pita Taufatofua prišiel na otvárací ceremoniál v Pjongčangu, podobne ako na olympiáde v Riu De Janiero. Pjongčang, 9. február 2018. Foto: SITA/AP

13:01 Na plochu štadióna prišli už aj „kokosy na snehu“ z Jamajky a aj česká výprava, ktorej vlajkonosičkou bola snoubordistka Eva Samková. Dvadsaťštyriročnú rodáčku z Vrchlabí si v interných voľnách vybrali českí olympionici, celkovo bolo 43 kandidátov. Neboli medzi nimi športovci, ktorí sa nezúčastnia na ceremoniáli. Počas víkendu totiž čaká súťažný štart Martinu Sáblíkovú, Veroniku Vítkovú či Ondřeja Moravca.

12:53 Rusov, ktorí nemôžu štartovať pod vlastnou vlajkou a v Pjongčangu sa predstavujú ako OŠR Olympijskí športovci Ruska, na štadión priviedla dobrovoľníčka s olympijskou vlajkou.

12:46 Slovenskú výpravu na štadión priviedla vlajkonosička Veronika Velez-Zuzulová.Na slávnostnom otvorení hier sa nezúčastnili všetci slovenskí reprezentanti. Výpravu spod Tatier tvorí 56 športovcov.

ZOH Pjongčang
Veronika Velez Zuzulová nesie slovenskú vlajku počas otváracieho ceremoniálu ZOH 2018 v Pjongčangu. Pjongčang, 9. február 2018. Foto: SITA/AP

BIATLON (10)
muži: Matej Kazár, Tomáš Hasilla, Martin Otčenáš, Tomáš Šíma, Šimon Bartko
ženy: Anastasia Kuzminová, Pavlína Fialková, Alžbeta Majdišová, Ivona Fialková, Terézia Poliaková

KRASOKORČUĽOVANIE (3)
ženy: Nicole Rajičová
tanečné páry: Lukáš Csölley, Lucie Myslivečková

ZJAZDOVÉ LYŽOVANIE (7)
ženy: Petra Vlhová, Veronika Velez-Zuzulová, Soňa Moravčíková, Barbara Kantorová
muži: Adam Žampa, Andreas Žampa, Matej Falat

BEH NA LYŽIACH (5)
muži: Peter Mlynár, Andrej Segeč, Miroslav Šulek
ženy: Alena Procházková, Barbora Klementová

SNOUBORDING (1)
ženy: Klaudia Medlová

SÁNKOVANIE (5)
muži: Jozef Ninis, Jakub Šimoňák, Marek Solčanský, Karol Stuchlák
ženy: Katarína Šimoňáková

HOKEJ (25)
brankári: Ján Laco, Branislav Konrád, Patrik Rybár, obrancovia: Ivan Baranka, Michal Čajkovský, Dominik Graňák, Marek Ďaloga, Tomáš Starosta, Juraj Valach, Peter Čerešňák, Juraj Mikuš, útočníci: Martin Bakoš, Miloš Bubela, Marcel Haščák, Lukáš Cingeľ, Tomáš Marcinko, Patrik Lamper, Ladislav Nagy, Tomáš Surový, Andrej Kudrna, Peter Ölvecký, Michal Krištof, Matej Paulovič, Matúš Sukeľ, Marek Hovorka

12:42 Najpočetnejšiu výpravu v Pjongčangu majú USA s 241 športovcami.

12:40 Minivýprava Bermúd aj napriek mrazu prišla na otvárací ceremoniál v Bermudách.

12:35 Dovedna šesť krajín zažije v kórejskom Pjongčangu historický debut na zimných olympijských hrách. Nováčikmi sú Ekvádor, Eritrea, Kosovo, Malajzia, Nigéria a Singapur. Športovci z týchto krajín budú súťažiť v rýchlokorčuľovaní, behu na lyžiach, alpskom lyžovaní, krasokorčuľovaní a v boboch.

12:25 Na olympijský štadión začínajú prichádzať športovci, ako prví tradične Gréci a potom ostatné krajiny nastúpia podľa kórejskej abecedy hangul – slovenskú vlajku ponesie lyžiarka Veronika Velez-Zuzulová.

12:22 Za zvukou juhokórejskej hymny, ktorú zaspieval národný spevácky zbor, vlajku vyvesili na stožiar.

12:18 Desiatky tanečníkov predviedli pôsobivé vystúpenie a následne osem juhokórejských olympijských šampiónov prinieslo na štadión národnú vlajku.

12:15 Na štadióne privítali juhokórejského prezidenta Mun Čä-ina a prezidenta Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomasa Bacha.

12:11 Na olympiáde v Pjongčangu sa bude bojovať o 102 medailí a zúčastňuje sa na nej 2952 športovcov z 92 krajín.

12:09 Na ploche olympijského štadióna sa objavil biely tiger, symbolický strážca krajiny a celým ceremoniálom bude divákov sprevádzať päť detí vo farbách olympijských kruhov.

12:02 Ceremoniál odštartoval spomienkou na všetky doterajšie zimné olympiády od Chamonix 1924 a najstarší kórejský zvon odpočítal posledné sekundy do jeho oficiálneho začiatku a ohňostroj rozžiaril večernú oblohu nad Pjongčangom.

11:55 Vitajte pri online textovom prenose (minúta po minúte) zo zimnej olympiády v Pjongčangu.


 

 

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alžbeta MajdišováAndreas ŽampaAndrej SegečBarbara KantorováBarbora KlementováBranislav KonrádDominik GraňákEmil Hegle SvendsenIvan BarankaIvona FialkováJakub ŠimoňákJuraj MikušJuraj ValachKim Ju-NaLadislav NagyLucie MyslivečkováMarcel HaščákMarek ĎalogaMarek HovorkaMartin BakošMartin OtčenášMatej FalatMatúš SukeľMichal ČajkovskýMichal KrištofMiloš BubelaPatrik LamperPatrik RybárPeter ČerešňákPeter ÖlveckýPetra VlhováŠimon BartkoSoňa MoravčíkováTerézia PoliakováThomas BachTomáš HasillaTomáš MarcinkoTomáš StarostaTomáš SurovýVeronika Velez-Zuzulová