Otvárajú sa kostoly, vláda povolila súkromné modlitby aj predĺžila núdzový stav

Kostol, omša
Foto: ilustračné, SITA/Milo Fabian
  • aktualizované 31. marca 13:59

Od štvrtka 1. apríla spadá do výnimiek zo zákazu vychádzania individuálna duchovná starostlivosť. Vyplýva to z doplnenia uznesenia vlády o predĺžení núdzového stavu, ktoré v stredu odobril kabinet.

Podmienkou individuálnych bohoslužieb je podľa rozhodnutia vlády dodržanie protiepidemických opatrení stanovených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Rovnako od štvrtka platí výnimka aj pre držiteľov poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných. Podmienkou je rovnako dodržiavanie opatrení ÚVZ SR.

Spresnenie, nie uvoľnenie opatrení

Podľa ministra financií a zastupujúceho ministra zdravotníctva Eduarda Hegera (OĽaNO) nejde o uvoľnenie, ale o upresnenie opatrení.

Viac o téme: Koronavírus

„To máme veľké uznesenie, v ktorom sú jednotlivé body. My ich len špecifikujeme a treba si uvedomiť, že jeden bod nevylučuje druhý. Keď hovoríme, že máme zákaz cestovania medzi okresmi, tak žiadny bod vám neumožňuje toto prekračovať,“ odpovedal Heger na otázku, či výnimka individuálnej duchovnej starostlivosti neumožňuje cestovanie medzi okresmi.

Heger doplnil, že to bude upravené a špecifikované vo vyhláške ÚVZ SR, takže sa toho neobávajú. „Toto opatrenie je vyslovene na to, aby mohli za účelom individuálnej duchovnej starostlivosti ľudia vyhľadať pomoc, ak ju potrebujú. Určite to nie je na to, aby teraz cestovali krížom krážom po republike,“ pokračoval. Heger dodal, že toto opatrenie navrhlo konzílium odborníkov pred dvoma týždňami.

Kresťanskí demokrati výnimku privítali

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) privítalo, že vláda prijala výnimku individuálnej duchovnej starostlivosti. „Mrzí nás, že neboli vypočuté naše ďalšie návrhy, vrátane možnosti sláviť bohoslužby na verejnom priestranstve a veríme, že čoskoro sa tak stane,“ informoval v tlačovej správe Stano Župa z komunikačného oddelenia KDH.

Výnimku zo zákazu vychádzania prijala vláda po rokovaní Hegera s predsedom Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislavom Zvolenským. KBS to uviedla v stanovisku, ktoré poskytol jej hovorca Martin Kramara.

„Sme radi, že vláda rozhodla legálne garantovať aspoň možnosť individuálnej pastorácie. Z rozhodnutia vyplýva, že cesta do a z kostola dostala výnimku zo zákazu vychádzania. Kto bude chcieť, môže sa aspoň súkromne pomodliť v kostole, za dodržania platných hygienických predpisov,“ skonštatovala KBS.

Biskupi veria, že čoskoro sa uvoľní aj zákaz verejných bohoslužieb. „Zvažovaná možnosť slávenia v exteriéri je pravdaže lepšia než úplný zákaz,“ uzavrel Kramara.

Parlament dal zelenú bohoslužbám vonku

Národná rada SR (NR SR) v stredu tiež vyzvala vládu na urýchlené prijatie opatrení, na základe ktorých sa budú môcť počas veľkonočných sviatkov konať bohoslužby aspoň vo vonkajších priestoroch pri dodržaní minimálnych odstupov a dodržiavania hygienických opatrení.

Poslanci totiž schválili procedurálny návrh Tomáša Tarabu (nezaradený). Vedenie parlamentu by malo teraz schválený procedurálny návrh tlmočiť vláde. Za hlasovalo 71 členov zákonodarného zboru. Proti boli štyria, zdržalo sa 46 a nehlasovalo 12.

Rozhodnutím zo stredy 17. marca vláda pre pandémiu koronavírusu opakovane predĺžila núdzový stav do 28. apríla. O oprávnenosti tohto kroku však má rozhodnúť Ústavný súd SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Vláda SR