Foto: Otvorili zaujímavé potraviny, zákazníci si zoberú tovar a odídu

Obchod Amazon Go
Potraviny v obchode, kde nie je potrebné platiť. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 23. januára (WebNoviny.sk) – V americkom Seattli v pondelok otvorili prvé potraviny na svete, v ktorých nie sú pulty ani pokladníčky a zákazníci v nich fyzicky nič neplatia. Obchod otvorila spoločnosť Amazon a vstúpiť doň môžu všetci užívatelia aplikácie Amazon Go.

Práve tá zabezpečí, že suma za potraviny, ktoré si zákazník z obchodu odnesie, sa mu vzápätí automaticky stiahne z karty. Pri vstupe do obchodu stačí priložiť k senzoru mobil s aktivovanou aplikáciou, a všetko ostatné už vykoná aplikácia prepojená na systém stoviek kamier a elektronických senzorov rozmiestnených po obchode.

Zákazník si len naloží zvolené potraviny do svojej tašky – vozíky sú zbytočné, keďže potraviny už nie je potrebné nikde vykladať – a keď dokončí nákup, jednoducho z obchodu odíde.

Britská BBC píše, že počas skúšobnej prevádzky, v rámci ktorej obchod využívali len zamestnanci Amazonu, sa v systéme objavilo viacero nedostatkov. Programátori napríklad dlhšie riešili problém, ako spoľahlivo identifikovať a rozlíšiť od seba dve takmer totožné postavy zákazníkov, ktorí nakupujú naraz.

Menší problém bol aj s tým, keď zákazníci, a predovšetkým ich menšie deti, vracali potraviny na úplne iné miesta, ako na ktorých ich našli. Momentálne to však podľa BBC vyzerá, že všetky chyby sú „vychytané“ a inovatívny systém nakupovania spoľahlivo funguje.

Uvítali by ste na Slovensku takýto obchod s potravinami?

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Amazon