OZ eSlovensko vydáva publikáciu Deti v sieti

Deti v sieti ilustračka1
Deti v sieti ilustračka1 Foto: eSlovensko

BRATISLAVA 8. februára (WBN/PR) – Deti sú jednou z najviac ohrozených skupín vo virtuálnom prostredí a zároveň sú tými, pre ktorých sú nové technológie najväčším lákadlom. Občianske združenie eSlovensko pripravilo spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky a spoločnosťou Slovak Telekom voľne dostupnú publikáciu Deti v sieti. Kniha prináša prehľad základných nástrah virtuálneho sveta a rady, ako ich deťom rozumnou formou vysvetliť. Ide o prvú komplexnú publikáciu o ohrozeniach internetu na Slovensku, ktorá je zadarmo dostupná na www.ovce.sk a www.zodpovedne.sk. Publikáciu distribuuje aj internetové kníhkupectvo Martinus.sk ako elektronickú knihu, ktorú si môže každý záujemca zadarmo stiahnuť. Prezident občianskeho združenia eSlovenska Miroslav Drobný o knižnej novinke povedal: “Mal by si ju otvoriť každý rodič, ktorému nie je ľahostajné, čo jeho deti robia na internete. Pomôže tiež učiteľom a iným pracovníkom s deťmi a mládežou, ktorí sa tejto oblasti venujú a chcú sa v nej lepšie orientovať.“

Deti v sieti ilustračka2
Foto: eSlovensko

Deti v sieti symbolicky pokrstili v Dome kultúry Dúbravka v Bratislave pri príležitosti osláv medzinárodného Dňa bezpečného internetu. V publiku bolo takmer štyristo školákov zo základných a materských škôl, ktorí si zároveň pozreli premiéru štyroch nových dielov animovaného seriálu OVCE.sk. Stretnutie i rozprávky boli tlmočené do posunkového jazyka pre nepočujúce deti. Hosťom podujatia bol hlas hlavných hrdinov rozprávok herec Jozef Vajda, ktorý školákov pobavil ako rapujúci bača z dielu Ruky hore!. Seriál preložili už do deviatich jazykov, vrátane rómčiny a posunkového jazyka. Pre nižšiu vekovú kategóriu detí pôsobí ako prevencia, mládeži vtipne nastavuje zrkadlo ich nevhodného správania na internete a pre dospelých je zdrojom ponaučenia.

Výsledky súťaže Zodpovedne.sk – najlepšie projekty v oblasti bezpečného používania nových technológií

Občianske združenie eSlovensko vyhlásilo súťaž Zodpovedne.sk s cieľom podporiť výmenu skúseností a ohodnotiť snahu žiakov, študentov, preventistov, škôl a samospráv pri bezpečnom využívaní informačno-komunikačných technológií. Do aktivít realizovaných v súťaži sa zapojilo viac ako 20-tisíc detí z celého Slovenska.

Súťažnou úlohou pre žiakov bolo vytvoriť materiál so zameraním na prevenciu negatívnych javov spojených s používaním nových technológií alebo na ich pozitívne využívanie. Učitelia, školy, preventisti a samosprávy boli ocenení za preventívne aktivity v oblasti zodpovedného a bezpečného používania nových technológií, ktoré zrealizovali za obdobie január 2011 až január 2012. V šiestich hlavných kategóriách získali ocenenie viaceré jedinečné projekty, ktoré si odniesli zaujímavé ceny od jedného z partnerov projektu spoločnosti Microsoft Slovakia.

Deti v sieti ilustračka3
Foto: eSlovensko

V kategórii preventistov získali ocenenie Verejná knižnica Michala Rešetku v Trenčíne ako Najzodpovednejšia knižnica za projekt Nástrahy okolo nás, Mestská polícia Sereď ako Najzodpovednejšia mestská polícia za projekt Bližšie k občanom a Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave ako Najzodpovednejšia polícia za sériu prednášok a medializáciu témy bezpečný internet.

V kategórii samospráv získala zlaté ocenenie a zároveň cenu ako Najzodpovednejšie mesto Považská Bystrica za projekt Ako nestratiť dieťa na internete, do ktorého sa zapojilo 1 057 žiakov základných škôl.

V kategórii škôl získala ocenenie najzodpovednejšia škola ZŠ Martina Kukučína z Dolného Kubína za projekt Médium- zlý démon? a Základná umelecká škola M. Sch. Trnavského z Trnavy cenu za najoriginálnejší projekt – divadelnú hru s názvom Koza na Facebooku.

V kategórii žiakov do 11 rokov bolo udelených päť zlatých ocenení. Cenu za najlepšiu webstránku s názvom Náš Blog si odniesli Tomáš Droba a Juraj Námešný zo ZŠ Jilemnického zo Žiaru nad Hronom, cenu za najlepšiu animáciu o zneužití osobných údajov získal Michal Varga zo ZŠ Vančurova z Trnavy a cenu za najlepšiu prezentáciu o kyberšikane kolektív žiakov zo ZŠ Jilemnického zo Žiaru nad Hronom.

V kategórii žiakov od 12 do 15 rokov bolo udelených dvadsať jedna zlatých ocenení. Cenu za najlepšiu prezentáciu o kyberšikanovaní získala Jitka Fiľová zo ZŠ Hrnčiarska z Humenného. Cenu za najlepšiu webstránku www.ibez.webnode.sk získal kolektív žiakov zo ZŠ Gábora Bethlena z Nových Zámkov a cenu za najlepšiu animáciu s názvom Miceface Juraj Vasek zo ZŠ Martina Kukučína z Dolného Kubína. Najlepšie literárne dielo – báseň o Facebooku vytvorili žiaci 8. B zo ZŠ Jilemnického z Revúcej a najlepšie videá o kyberšikanovaní vytvorili Lívia Spodniaková, Paulína Nováková a Adam Šimo zo ZŠ P. Jilemnického zo Zvolena a Ľuboš Perniš z Gymnázia Vazovova z Bratislavy s názvom Reputation is nothing.

V kategórii žiakov nad 16 rokov bolo udelených pätnásť zlatých ocenení. Cenu za najlepšie kresby získali Marek Jalc za kresbu o zneužití osobných údajov a Kristína Havlíková zo SOŠ Cintorínska z Nitry za kresbu o internetových známostiach. Cenu za najlepšie video s názvom Facebook vs. realita si odniesol Patrik Levický zo Strednej umeleckej školy Ladislava Bielika z Levíc.

eSlovensko, občianske združenie pre informatizáciu Slovenska sa podieľa na príprave a realizácii niekoľkých národných projektov v oblastiach eBezpečnosť, eInklúzia, eTurizmus a eGovernment.

Zodpovedne.sk je projekt, ktorý sa zameriava na propagáciu bezpečného používania internetu a nových technológií. Pripravuje animované rozprávky OVCE.sk, informačné materiály a prednášky pre pracovníkov s deťmi a mládežou i pre deti a mládež. Pomoc.sk je bezplatná telefonická a internetová linka pomoci so zameraním na internet a nové technológie. Stopline.sk je centrum pre nahlasovanie nezákonného obsahu na internete. Tieto projekty sú podporované Ministerstvom vnútra SR, Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR, Ministerstvom kultúry SR, Slovenským výborom pre UNICEF, spoločnosťami Microsoft Slovakia, Slovanet a ďalšími. Generálnym partnerom je spoločnosť Slovak Telekom. Projekt Zodpovedne.sk je spolufinancovaný Európskou úniou v rámci programu Safer Internet. Rozprávky OVCE.sk vznikli za podpory Audiovizuálneho fondu SR a RTVS.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom