Ozbrojeným silám chýba systémová modernizácia, tvrdí Gajdoš a reaguje aj na Krajniaka

Peter Gajdoš
Minister obrany SR Peter Gajdoš (vľavo) počas rokovania 27. schôdze Národnej rady SR s programom: Poslanecký návrh na prijatie uznesenia NR SR k dlhodobému plánu a aktuálnemu stavu modernizácie OS SR. Bratislava, 9. január 2018. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 9. februára (WebNoviny.sk) – Ozbrojené sily dlhodobo trpeli tým, že boli na okraji záujmu, čím sa iba odkladali nevyhnutné projekty bokom. Uviedol to minister Peter Gajdoš počas 27. schôdze Národnej rady SR, kam prišiel vysvetliť pochybnosti opozície o modernizačných projektoch.

„Stav ozbrojených síl pri mojom nástupe do funkcie nedokázal pružne reagovať na bezpečnostné riziká a situáciu. Chýbali nám predovšetkým dlhodobé stratégie, projekty zabezpečenia obrany štátu a v neposlednom rade aj systémová modernizácia,“ uviedol Gajdoš.

Nebojí sa zodpovednosti za ministerstvo

„Všetko stojí a padá na dodržaní prísľubov na zvýšenie výdavkov, ku ktorým sme sa ako Slovenská republika zaviazli aj v rámci Severoatlantickej aliancie (NATO), teda dosiahnuť hodnotu 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP),“ pripomenul Gajdoš.

Dodal, že sa nebojí zodpovednosti za svoj vlastný rezort, ale ešte v rámci štvavej kampane voči ministerstvu obrany nepočul náležité a závažné argumenty.

„Pán Krajniak, vaše vystúpenie znevažuje prácu zamestnancov ministerstva. Všetky detaily a konkrétne cenové ponuky na obstaranie nových transportérov sú uvedené v rámci schváleného Dlhodobého plánu rozvoja s dôrazom na výstavbu a modernizáciu Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Pripomínam, že finálne ceny sú iba odhadované, samozrejme môže súčasný vývoj stlačiť sumu za jedno auto smerom nadol,“ reagoval na vystúpenie poslanca Milana Krajniaka (Sme Rodina) minister Gajdoš.

Dobré kontakty na výrobcov

Ten v rámci piatkovej rozpravy totiž uviedol, že rezort obrany kupuje iba predraženú skladačku, ktorá zodpovedá kvalitám škodovky, ale ceny pripomínajú skôr luxusný mercedes.

Minister na záver dodal, že pokiaľ má niekto z prítomných poslancov dobré kontakty na výrobcov obrnených vozidiel a podarí sa mu zariadiť nižšiu sumu, aká je v súčasnosti rezortom prezentovaná, má prísť na ministerstvo a ušetriť daňovým poplatníkom peniaze.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Gajdoš
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SR