Ozbrojeným skupinám OSN pripisuje zabitie stoviek Líbyjčanov

Libya
Boje v Líbyi neutíchajú. Foto: SITA/AP

ŽENEVA 23. decembra (WEBNOVINY) – Boje v Líbyi si od konca augusta vyžiadali životy stoviek civilistov a velitelia tamojších ozbrojených skupín by mohli čeliť stíhaniu za vojnové zločiny vrátane popráv a mučenia. Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva a Podporná misia OSN v Líbyi to uvádzajú v utorňajšej spoločnej správe, kde okrem iného dokumentujú ostreľovanie obývaných oblastí.

V počte obetí je zarátaných približne 100 ľudí usmrtených od konca augusta do začiatku októbra v bojoch medzi milíciami v oblasti Varšifána blízko Tripolisu a ďalších 170 z pohoria Nafúsa ležiaceho juhozápadne od hlavného mesta. V Bengázi na severovýchode krajiny sa násilie vystupňovalo v polovici októbra, odkedy tu podľa OSN zomrelo asi 450 ľudí.

Boje zasiahli aj miestne nemocnice, ktoré ozbrojené skupiny obsadili. Správa OSN tiež uvádza, že konflikt vyhnal z domova najmenej 120-tisíc Líbyjčanov a vyvolal humanitárnu krízu.

Líbyjské mestá boli v uplynulých mesiacoch dejiskom najhorších bojov od občianskej vojny v roku 2011, ktorá sa skončila pádom režimu na čele s Muammarom Kaddáfím. V Líbyi navyše od augusta pôsobia dve paralelné vlády, z ktorých medzinárodné spoločenstvo uznáva len jednu. Tá pôsobí v meste Tobruk na severovýchode krajiny, zatiaľ čo Tripolis ovláda znepriatelené zoskupenie používajúce názov Líbyjský úsvit.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie OSN Organizácia Spojených národov