Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Foto: Shutterstock
16. októbra 2014 SprávySlovensko od SITASITA Diskusia(9)

Oznamovatelia korupcie budú chránení, zákon dostal zelenú

BRATISLAVA 16. októbra (WEBNOVINY) – Oznamovatelia korupcie a inej protispoločenskej činnosti by mali byť chránení. Vyplýva to z návrhu zákona o niektorých opatreniach súvisiacich s oznamovaním protispoločenskej činnosti, ktorý vo štvrtok schválil parlament.

Vládny Smer-SD v júni odmietol dva návrhy na ochranu oznamovateľov korupcie – jeden vypracovaný KDH, druhý hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Zvyšovať ochranu oznamovateľov korupcie sa KDH pokúšalo aj minulý rok, zákon predložili vo februári, Smer-SD ich návrh vtedy najprv posunul do druhého čítania, v septembri 2013 však zákon definitívne zamietol.

Návrh počíta aj s finančnou odmenou pre odvážnych občanov

Právna norma vypracovaná ministerstvom vnútra je podľa šéfa rezortu Roberta Kaliňáka komplexnejšou ako doteraz predkladané zákony. Vládny návrh by si mal poradiť aj s účelovými oznámeniami a počíta i s možnosťou finančných odmien pre odvážnych občanov.

Zákon do pojmu protispoločenskej činnosti, ktorej hlásenie sa má chrániť, zahŕňa niektoré trestné činy verejných činiteľov, korupciu, poškodzovanie finančných záujmov Európskych spoločenstiev a obsahuje aj všetky trestné činy s hornou hranicou prevyšujúcou tri roky alebo správne delikty, za ktoré hrozí pokuta najmenej 50-tisíc eur.

Návrh počíta s odmenou, ktorá nebude nárokovateľná, teda automatická. Rozhodnúť o nej môže ministerstvo spravodlivosti, ale až po právoplatnom skončení trestného, respektíve správneho konania. Strop odmeny má byť vo výške 50-násobku minimálnej mzdy. Počas pripomienkového konania do návrhu zákona pribudla možnosť zachovať anonymitu oznamovateľa pred jeho zamestnávateľom, ak oznámi závažnú protispoločenskú činnosť.

Hovory na antikorupčné linky by sa mali nahrávať a archivovať minimálne tri roky. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu, ktorý k zákonu predložil poslanec Smeru-SD Anton Martvoň a parlament ho schválil.

Mieru závažnosti informácií bude posudzovať prokurátor

Kaliňák považuje návrh za “ďalšiu tehlu do priehrady”, ktorou sa snaží vláda obmedziť korupciu na Slovensku. “Chceme tým, ktorí naberú odvahu, garantovať, že vieme ochrániť ich pracovné miesto a vzťahy, ktoré doteraz mali, a aby sa nebáli a oznámili také konanie, ktoré je v rozpore s Trestným zákonom alebo niektorými predpismi, ktoré sa dotýkajú správnych deliktov,” povedal Kaliňák.

Mieru závažnosti informácií oznamovateľov bude podľa ministra vždy posudzovať prokurátor. “Už majú tie filtre na notorických kverulantov a sťažovateľov tak, aby nám neušla skutočná sťažnosť, poukazujúca na niečo podstatné,” dodal Kaliňák. Ak sa oznámené skutočnosti ukážu ako závažné, prokurátor vystaví zamestnancovi potvrdenie.

Prokurátor podľa Kaliňáka môže inšpektorátu práce a zamestnávateľovi hneď podať oznámenie, že konkrétny zamestnanec je pod ochranou zákona, poskytol dôležité informácie a každý negatívny úkon voči nemu, ako je napríklad presunutie na horšiu pracovnú pozíciu, si musí zamestnávateľ nechať odsúhlasiť inšpektorátom práce.

Inšpektorát práce bude posudzovať, či ide o konanie v súlade s pracovnými výkonmi zamestnanca. Druhou možnosťou podľa Kaliňáka je, že zamestnanec dostane iba potvrdenie, zostane v anonymite a ak by na neho zamestnávateľ chcel “zaútočiť”, môže sa cez inšpektorát práce brániť.

Odporúčané články

Slovákov čaká tretia zbraňová amnestia, bude trvať pol roka Smer a opozícia sa blížia k dohode o ochrane vody v ústave

Témy

Diskusia

zákon o preukazovaní majetku - zbytočný. Stačí sa prejsť po milionárskych štvrtiach v obci a požiadať rodiny,ktoré domy postavili o preukázanie príjmu za posledných 20 rokov. Hodnotu domu,ktorá prevyšuje príjem zdaniť 70%.Takto je to napr. vo Francii. Anton Pravda Súhlasím s tebou,hra na tých dobrých, spravodlivých, má zalepiť oči somárom, čo majú hlboko do vrecka a v hlave nasraté.Ak by ozaj chceli vyšetrovať korupciu, gorila by už bola dávno vyšetrená a Penta by dnes neskupovala stratové médiá. Bonzáčik Keď je ten zákon postavený na podobnom princípe, ako pre spotrebiteľov, tak inštitúcia predmetného zamestnanca nemá žiadnu šancu na súde pri provokatérovi, ktorý si to iba vymyslí, alebo podstrčí dôkazy. Do roka tento zákon bude menený, alebo sa začnú diať... nbvf Vy bezcharakterné, komunistické hovada. Dobre sa vám vládne a odrbáva ,keď máte takých sprostých občanov ,ktorých vám zdegeneroval komunista a urobil z nich stádo neslobodných blbcov , voliace,zadarmo pracujúce a čakajúce na spasitela a almužnu. Lebo ten kto rozmýšla vie... SUPER Skoncenie zamestnania a prepustanie je bezne proces pri ktorom maju zamestnanci nutkanie pomstit sa. Teraz sa im otvaraju nie ze dvere ale brana na realizaciu, navyse s vidinou zarobenie penazi. Prakticky kazdy prepustany zamestnanec moze dostat potvrdenie "kym sa vec...
Zobraziť celú diskusiu

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Slovensko

Ankety

Opäť sa začalo hovoriť o Mečiarových amnestiách, mali by ich podľa vás zrušiť?

Aktuálne témy

najAPPKY.sk

Mňamky-recepty

NAJKY.sk

DRAN.sk

Podnikam.sk

Autolike.sk

Dámskajazda

Byvanie je hra

Copyright © iSITA s.r.o. Všetky práva vyhradené. iSITA si vyhradzuje právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos tohto článku, jeho častí a zverejnených fotografií.

OK

Používaním tejto stránky súhlasíte s ukladaním cookies. Viac info tu...