Páchatelia zostrelenia MH17 nad Ukrajinou majú byť odsúdení

Ukrajina lietadlo
Foto: SITA/AP

AMSTERDAM 24. júna (WEBNOVINY) – Holandsko rokuje so svojimi spojencami o zriadení osobitného medzinárodného tribunálu, ktorý by trestne stíhal podozrivých zo zostrelenia malajzijského linkového lietadla nad povstaleckým územím na východe Ukrajiny 17. júla 2014. Agentúre Reuters to povedali dobre informované zdroje.

V procese je kľúčová úloha Ruska

Šanca na úspech trestného stíhania je prinajmenšom malá, ale Holanďania dúfajú, že ak presadia s podporou západných spojencov osobitný tribunál v štýle OSN, budú môcť vyvinúť nátlak na Rusko, ktorého úloha v procese je kľúčová.

Z 298 cestujúcich a členov posádky zostreleného stroja spoločnosti Malaysia Airlines, let MH17, boli dve tretiny Holanďania. S blížiacim sa výročím zostrelenia, 17. júla, je holandská vláda pod intenzívnym nátlakom verejnosti, aby konala. Ľudia si myslia, že Rusko lietadlo buď samo zostrelilo, alebo dodalo raketu, ktorá to urobila.

Dva zdroje v Holandsku, ktoré hovorili pod podmienkou zachovania anonymity, povedali, že právna a politická spletitosť prípadu vládu presvedčila o potrebe vytvoriť medzinárodný tribunál, ktorý by mal podporu Bezpečnostnej rady OSN, keď sa skončí medzinárodné vyšetrovanie a budú známe mená podozrivých.

Všetko o napätej situácii na Ukrajine sa dočítate

—-> TU.

Proces na Ukrajine sa zdá byť nereálny, pretože proruskí povstalci sa naň nedostavia, keďže ruská vláda, ktorá s nimi sympatizuje, popiera akúkoľvek účasť na incidente alebo povstaní.

Vyšetrovanie pádu lietadla naďalej pokračuje

A hoci holandské právo poskytuje univerzálnu jurisdikciu pre vojnové zločiny, na zostrelenie civilného lietadla počas občianskej vojny – hoci aj omylom – sa veľmi nehodí. Malajzia, kam lietadlo smerovalo, je od miesta spáchania činu veľmi ďaleko.

Obrazom: Lietadlo zostrelili nad územím Ukrajiny

Zvažujú sa aj ďalšie právne možnosti, uviedli zdroje agentúry Reuters, ale medzinárodný tribunál by mal najväčšie šance na úspech.

Vyšetrovanie pádu lietadla stále pokračuje a holandská prokuratúra neočakáva, že by niekoho obvinila, skôr než bezpečnostná rada ich krajiny zverejní v októbri podrobnú správu o tom, ako bolo lietadlo zostrelené.

Prokuratúra už zúžila vyšetrovanie na teóriu, že lietadlo zostrelila raketová strela BUK zem-vzduch ruskej výroby, vystrelená z územia obsadeného proruskými silami.

Vzhľadom na vulgaritu a nekorektnosť mnohých príspevkov k tejto téme nie je možné k článku pridávať komentáre.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Malaysia Airlines