Pacienta s podozrením na MERS previezli do Bratislavy

Nemocnica
Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 13. júna (WEBNOVINY) – V Žiline sa objavilo podozrenie na vysokoinfekčné ochorenie MERS. Ako televíziu JOJ informovala hovorkyňa univerzitnej nemocnice v Bratislave Petra Stano Maťašovská, muža s podozrením na ochorenie previezli do Bratislavy.

„Dostali sme informáciu, že v Žiline je muž, ktorý má vysoké podozrenie na vysokoinfekčný MERS. Preto sme aktivovali našu podtlakovú jednotku na kliniku infektológie a geografickej medicíny v nemocnici na Kramároch a čakáme na pacienta,“ uviedla Stano Maťašovská.

Odobraté vzorky poslali do Prahy

Ministerstvo zdravotníctva v súvislosti s informáciami o možnom výskyte nákazy MERS na Slovensku potvrdilo prevoz 39-ročného cudzinca zo Žiliny na špecializované pracovisko Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Ako agentúru SITA informoval hovorca ministerstva Peter Bubla, ochorenie zatiaľ u neho potvrdené nebolo.

Vzorky zašlú do laboratória v Prahe pričom výsledky očakávajú do 24 hodín. Úrad verejného zdravotníctva ako aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva momentálne podľa Bublu vykonávajú v spolupráci s políciou všetky potrebné kroky aj v súlade s epidemiologickým plánom, ako napríklad zisťovanie osôb, s ktorými pacient prišiel do kontaktu.

Chorobe podľahli už stovky ľudí

Všeobecné protiepidemické opatrenia v SR zahŕňajú podľa ministerstva zdravotníctva prípravu aj na situácie k možným virulentným nákazám, ku ktorým patrí aj MERS. Okrem Bratislavy, kde je podtlaková jednotka na prijímanie pacientov s vysokoinfekčnými nákazami, máme ďalšie dve mobilné jednotky v Banskej Bystrici a v Košiciach.

Zároveň Slovensko disponuje viacerými sanitkami vybavenými špeciálnymi odevmi. Zdravotnícki pracovníci sú informovaní o predmetnom ochorení. V prípade podozrenia na dané ochorenie budú podľa ministerstva vychádzať z epidemiololgických súvislostí.

Celkový počet chorých na blízkovýchodný respiračný syndróm (MERS) presiahol vo svete podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) už 1 270, z ktorých minimálne 448 prípadov sa skončilo smrťou. Podľa údajov Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb zaznamenáva najvyšší výskyt MERS vo svete Saudská Arábia, druhá je Južná Kórea.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Petra Stano Maťašovská