Pacienti si na Havaji budú môcť zvoliť eutanáziu, zákon obsahuje aj opatrenia proti zneužitiu

Nemocnica
Operácia v nemocnici. Foto: ilustračné, SITA/Marek Mrviš

HONOLULU 6. apríla (WebNoviny.sk) – Havajský guvernér vo štvrtok povolil lekárom predpisovať prostriedok na ukončenie života pacientom, ktorí sú smrteľne chorí. „Je čas, aby smrteľne chorí a psychicky spôsobilí občania Havaja, ktorí trpia, mali možnosť slobodne sa rozhodnúť ukončiť svoj život, a to dôstojne a v pokoji,“ povedal David Ige.

Dodal tiež, že podľa zákona má pacient plnú kontrolu nad svojím rozhodnutím a umožňuje len jeden spôsob ukončenia života. „Vieme, že sme sa dostali do bodu, keď má zmysel dať pacientovi možnosť rozhodnúť sa, požiadať, zaobstarať si a užiť prostriedok na ukončenie života,“ vyjadril sa guvernér.

Zákonodarcovia schválili zákon minulý mesiac. Kritici tvrdia, že táto možnosť povedie k unáhleným rozhodnutiam, nesprávnym diagnózam a znižovaniu podpory paliatívnej starostlivosti, v rámci ktorej môžu umierajúci ľudia dostať lieky na utíšenie bolesti.

Zákon pritom obsahuje aj opatrenia zabraňujúce jeho zneužívaniu, ktoré je trestné. Dvaja poskytovatelia zdravotnej starostlivosti musia potvrdiť pacientovu diagnózu, prognózu a tiež spôsobilosť rozhodovať sa. Musia tiež potvrdiť, že sa rozhodol dobrovoľne. Pacient musí dva razy ústne požiadať o ukončenie života, a to s odstupom 20 dní, musí tiež podpísať žiadosť za účasti dvoch svedkov, pričom jeden z nich nesmie byť jeho príbuzný.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom