Pacientka neprežila operáciu, troch lekárov obvinili

Lekár, pacient
Foto: Ilustračné foto SITA/AP

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Troch lekárov z Prešova obvinili za smrť pacientky († 42), informuje denník Plus jeden deň.

Zomrela po banálnom zápale slepého čreva.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a neskôr i polícia však podľa denníka Plus jeden deň potvrdili, že Ivetu zabila nesprávna lekárska diagnóza.

Troch lekárov z gynekológie v monobloku v prešovskej nemocnici pred pár dňami obvinili z usmrtenia.

Ivetu Sučkovú z Tulčíka hospitalizovali na prešovskej gynekológii v nedeľu večer 29. apríla minulého roka. Žena, ktorej už skôr diagnostikovali nález na maternici, totiž začala mať ukrutné bolesti. Na gynekológii s nimi pretrpela celú noc i pondelok. Večer jej teplota vystúpila nad 40 stupňov.

Urgentné vyšetrenie odložili

Hoci chirurgovia opakovane odporučili urgentné CT vyšetrenie brucha, Ivetu naň podľa denníka Plus jeden deň objednali až o neuveriteľných 15 hodín neskôr. To však už bolo neskoro. V pondelok večer Ivete zlyhával obeh, oživovali ju a okamžite operovali. Lenže to sa jej už hnis rozlial do vnútorností.

„Pre zápal slepého čreva komplikovaný odumretím, infekciou a prederavením nebolo možné po ukončení operácie uzatvoriť brušnú dutinu,“ konštatoval Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. V stredu po ďalšej operácii žena zomrela.

Nemocnica nikoho nepotrestala

Lekar,chripka
Foto: SITA/Diana Černáková

Úrad, na ktorý sa obrátili Ivetini príbuzní, ešte vlani na jeseň potvrdil, že lekári nesprávne určili diagnózu a nemocnici uložil pokutu štyritisíc eur.

Zdravotnícke zariadenie však doteraz nikoho nepotrestalo. Podľa hovorkyne Renáty Cenkovej zorganizovali seminár s odborníkmi a nemocnica nie je povinná prijať žiadne ďalšie opatrenia.

„Keď som ju navštívila na gynekológii, vyzerala hrozne. Hnis sa jej tlačil cez oči,“ spomína sestra Mária. „Lekári sú vinní. Keby ju boli hneď operovali, bola by ešte medzi nami,“ plače matka Mária (71).

Rodina podala trestné oznámenie a polícia prípad pred niekoľkými dňami uzavrela. „Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie proti trom lekárom pre prečin usmrtenia,“ informoval policajný hovorca Daniel Džobanik. Obvinení podali sťažnosť, rozhodovať bude krajská prokuratúra. Ak im dokážu vinu, hrozí im päťročné väzenie.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom