Pacientom s glaukómom predstavili monitorovaciu šošovku

Lekar
Foto: cesnightmare.wordpress.com

BRATISLAVA 8. marca (WEBNOVINY) – Viceprezidentka Slovenskej glaukómovej spoločnosti Erika Vodrážková v piatok pri príležitosti Svetového týždňa glaukómu, ktorý sa uskutoční od 9. do 15. marca, predstavila novú monitorovaciu kontaktnú šošovku pre hospitalizovaných pacientov s glaukómom.

Šošovka dokáže po operácii počas 24-hodinového sledovania odhaliť rizikové kolísanie vnútroočného tlaku. Na Slovensku je momentálne dostupná len jedna takáto šošovka, pričom ju už dostal prvý pacient.

Lekári budú merať vnútroočný tlak

Cieľom Svetového týždňa glaukómu je informovať verejnosť o tomto ochorení a jeho včasným odhalením znížiť riziko, že pacient príde o zrak. Vyhlasuje ho Svetová glaukómová asociácia a Svetová asociácia pacientov s glaukómovým ochorením od roku 2008.

Záujemcovia si budú môcť v špecializovaných ambulanciách po celom Slovensku nechať vyšetriť zrak. Lekári budú od 10. do 14. marca ľuďom merať vnútroočný tlak, ktorého hodnota je jedným z príznakov tohto ochorenia spôsobujúceho slepotu.

Zoznam všetkých ambulancií, ktoré sa tento rok do tejto akcie zapojili, sa nachádza na webstránke www.glaukom-sk.org.

Glaukóm vyšetrenie
Foto: SITA

Príčina ochorenia nie je známa

Glaukóm, známy tiež ako zelený zákal, je ochorenie postihujúce zrakový nerv, ktoré v pokročilých štádiách končí slepotou. Presná príčina ochorenia nie je známa. Predpokladá sa, že zaň môžu rizikové faktory ako zvýšený vnútroočný tlak, vek nad 40 rokov, dedičnosť, silná krátkozrakosť a cievne ochorenia.

Vo vyspelých krajinách sveta ide o druhú najčastejšiu príčinu slepoty, hneď po vekom podmienenej degenerácii makuly. Za 15 až 20 percent oslepnutí v Európe môže práve glaukóm. Celosvetovo je príčinou slepoty asi u 45 miliónov ľudí.

Približne 50 percent postihnutých ľudí pritom o svojom ochorení spočiatku nevie. Pacienti sa o ňom dozvedia buď z náhodného očného vyšetrenia alebo až v pokročilých štádiách ochorenia, keď nastúpia zmeny zrakového nervu a výpadky zraku v zornom poli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom