Pacientov čakajúcich na operácie rozdelia do dvoch skupín

Pacient_lekar
Foto: SITA/Nina Bednáriková

BRATISLAVA 17. septembra (WEBNOVINY) – Pacienti čakajúci na plánované výkony budú rozdelení do dvoch skupín.

Po novom sa budú rozlišovať na tých, ktorí čakajú dobrovoľne, pretože chcú byť liečení u konkrétneho poskytovateľa, a na tých, čo musia čakať pre finančné zdroje zdravotnej poisťovne.

Podľa generálneho riaditeľa Sekcie zdravia Ministerstva zdravotníctva SR (MZ) Maria Miklošiho si takúto zmenu vyžiadala prax.

„Ak poistenec si určí, že bude čakať u poskytovateľa, u ktorého chce, na čo má zákonné právo, poisťovňa len vyznačí, že je to poistenec, ktorému bolo ponúknuté liečenie u iného poskytovateľa, ale z kapacitných dôvodov čaká ďalej u toho istého poskytovateľa, ktorého si vybral,“ povedal Mikloši.

Ak si to pacient medzičasom rozmyslí a nebude chcieť ďalej čakať na ním zvoleného poskytovateľa, môže sa opätovne obrátiť na poisťovňu s tým, že akceptuje jej ponuku. Zmeny pripravuje ministerstvo zdravotníctva vo vyhláške o čakacích listinách, ktorá smeruje do medzirezortného pripomienkového konania.

Rezort zároveň spresňuje okruhy výkonov, ktoré budú zaradené na čakacie listiny. Ako uviedol Mikloši, pôjde o oftalmologické, ortopedické a kardiovaskulárne výkony.

Po novom z vyhlášky vypadne napríklad skríningová mamografia. Podľa riaditeľa Sekcie zdravia MZ ide o oblasti, ktoré nepatria do čakacích listín, pretože nejde o výkony ústavnej zdravotnej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR