Padli obvinenia z útokov v Bruseli, muž v klobúku prehovoril

Belgicko
Jeden z neznámych mužov v klobúku, po ktorom v súvislosti s útokmi v Bruseli pátra polícia zložil na letisku veľkú tašku a potom, (ešte) pred explóziami, odišiel. Foto: Belgian Federal Police via AP

Brusel 9. apríla (WebNoviny.sk) – Belgická prokuratúra obvinila v sobotu z účasti na marcových teroristických útokoch v Bruseli štyroch zo šiestich podozrivých, ktorých zadržala polícia počas piatkových razií. Zvyšné dve osoby boli úradmi po dôkladnom vypočúvaní prepustené, informujú agentúry AP a DPA.

Medzi obvinenými je aj Mohamed Abrini, hľadaný aj v súvislosti s vlaňajšími útokmi v Paríži, ktoré si 13. novembra vyžiadali najmenej 130 obetí. Abrini sa v sobotu vyšetrovateľom priznal, že je „mužom v klobúku“, ktorého zachytili bezpečnostné kamery na bruselskom letisku Zaventem tesne pred útokmi z 22. marca.

Belgické úrady dospeli k tomuto výsledku po takmer troch týždňoch intenzívneho pátrania, ktoré vyvrcholilo v piatok, keď Abriniho zatkla polícia počas protiteroristickej razie v prevažne imigrantskej bruselskej štvrti Anderlecht. Abrini bol hľadaný aj v súvislosti s parížskymi útokmi z 13. novembra.

„Po tom, ako sa ocitol tvárou v tvár výsledkom rozličných expertných skúmaní, priznal svoju prítomnosť na mieste činu,“ uviedla belgická prokuratúra. Na medializovaných záberoch bezpečnostných kamier sa Abrini nachádza v spoločnosti dvojice atentátnikov, ktorí na letisku Zaventem zabili 16 ľudí.

Belgické úrady pred niekoľkými dňami zverejnili ďalšie zábery bezpečnostných kamier, na ktorých je vidno Abriniho, ako tesne pred útokmi opúšťa bruselské letisko a kráča po chodníku pred hotelom.

Obrazom: Teroristický útok v Bruseli

Zistenie, že tento posledný podozrivý z účasti na parížskych útokoch sprevádzal i dvoch bruselských bombových atentátnikov na ich samovražednej misii, je dosiaľ najpresvedčivejšou indíciou spojitosti oboch prípadov, analyzuje agentúra AP. Teroristické útoky v Paríži a Bruseli si vyžiadali celkovo 162 obetí.

Abrini, 31-ročný Belgičan marockého pôvodu, je jedným zo štyroch ľudí, ktorých dnes belgická prokuratúra obvinila z „účasti na teroristickej činnosti“ ohľadom útokov v Bruseli. Pri výbuchoch na letisku Zaventem a stanici metra Maelbeek zahynulo 22. marca 32 ľudí a 270 ďalších utrpelo zranenia. Abrini tesne po útokoch svoju vestu zahodil do odpadkového koša a klobúk predal.

Abrini pôvodne nebol priamo spájaný s útokmi v Paríži; jeho odtlačky prstov a stopy DNA sa však neskôr našli v dvoch bruselských „konšpiračných bytoch“ využívaných samovražednými atentátnikmi, ako aj v automobile Renault Clio použitom pri parížskych útokoch, tvrdia podľa stanice BBC vyšetrovatelia.

Abrini sa v detstve spriatelil so Salahom Abdeslamom a jeho bratom Brahimom, ktorí sú podozriví z účasti na parížskych útokoch. Mal väzby aj na Abdelhamida Abbaouda, vodcu útočníkov z francúzskej metropoly. Predpokladá sa, že Abrini navštívil Sýriu, kde v radoch tzv. Islamského štátu v roku 2014 padol jeho mladší brat.

Ďalší traja muži, ktorých v sobotu spolu Abrinim belgické úrady obvinili z terorizmu, sú identifikovaní ako Osama K. zo Švédska, Herve B.N. z Rwandy a Bilal E.M. z Belgicka.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom